Tajlandzki odpowiednik SEC ponownie rozpatruje aspekt wykorzystania kryptowalut w finansowaniu projektów Initial Coin Offering (ICO). Zgodnie z najnowszym oświadczeniem Komisji, instytucja ograniczyła listę zasobów cyfrowych kwalifikujących się do finansowania ICO. W wydanym we czwartek oświadczeniu, regulator finansowy zatwierdził listę czterech kryptowalut, które mogą służyć do pobierania funduszy w ramach ICO. Kryptowalutami, które wybrał tajlandzki SEC, to odpowiednio: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) oraz Stellar (XLM). Opróćz listy zatwierdzonych kryptowalut, Komisja podała listę kryptowalut, które zostały wykluczone z procesów finansowania ICO, w tym Bitcoin Cash.
Komisja udostępniła listę kwalifikujących się kryptowalut, aby umożliwić legalne wykorzystanie ich do inwestowania w tokeny cyfrowe, będące w fazie ICO. Służyć ma to również jako podstawowa para handlowa względem innych aktywów cyfrowych, które stanowią przedmiot obrotu na giełdach kryptowalut. Zgodnie z pismem SEC, zwracają szczególną uwagę na potencjalne zagrożenia, kryjące się w branży walut cyfrowych, a także możliwych przestępstw przedsiębiorstw wykorzystujących zasoby cyfrowe. Dodatkowo, tajlandzka Komisja uniemożliwi handel niektórymi kryptowalutami dla form finansowania ICO. Regulator usunął z listy finansowania trzy główne kryptowaluty, w tym Ethereum Classic, Bitcoin Cash i Litecoin.
Tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd podkreśla, iż kryptowaluty dalej nie posiadają odpowiedniej certyfikacji statusu prawnego, uznającego jako środek płatniczy. We wcześniejszych doniesieniach, Komisja opisywała swoje główne kryteria ICO, które muszą zostać przeanalizowane przez instytucję. Za kryteria te podali płynność rynku oraz szerokie możliwości korzystania z par handlowych dla innych kryptowalut. Należy również podkreślić, iż Tajlandia utworzyła ścisłe ramy prawno-regulacyjne dla sektora finansowania ICO, jak i samego funckcjonowania tych projektów.
ICO w Tajlandii
W Tajlandii projekty ICO podlegają regulacjom dotyczącym kapitału zakładowego. Legalne ogłoszenie ICO w Tajlandii, wiąże się z posiadaniem kapitału przez podmiot rejestrujący taką działalność w wysokości co najmniej pięciu milionów THB (około 570 tysięcy PLN) i musi być on zabezpieczony przez co najmniej rok kalendarzowy. Tajlandia jest jednym z krajów o gruntownej, ale przyjaznej sferze regulacyjnej, jeśli chodzi o handel kryptowalutami. W zeszłym roku w Tajlandii pojawiło się zielone światło dla ICO, tym samym zachowując szczególną ostrozność w kwestii potencjalnych oszustw. W przyszłości kraj ten będzie dążył do umożliwienia prywatnego umieszczania tokenów bez prospektu emisyjnego, odciążając ICO z przepisów dotyczących sprzedaży papierów wartościowych.
Co sądzicie o tajlandzkiej polityce ws. kryptowalut oraz ICO? Zapraszamy do dyskusji!