Wokół ICO powstaje w ostatnim czasie sporo zamieszania. Ten nowy sposób pozyskiwania funduszy i równocześnie emisji kryptowalut został wzięty pod lupę przez SEC. Najnowszą koncepcją Komisji jest uznanie tokenów ICO za papiery wartościowe podlegające prawu federalnemu w tym zakresie.
Initial Coin Offering jest to działanie startupów mające na celu zebranie kapitału poprzez dystrybucję części środków ludziom, którzy zdecydowali się ją wesprzeć. Z ICO mamy do czynienia z reguły zanim projekt zostanie ukończony, lecz środki mogą być też wykorzystane aby zapewnić wsparcie techniczne już działającej waluty. Ta metoda zbierania funduszy bywa również kontrowersyjna w związku z możliwym oszustwem, jak dla przykładu projekt Ascendancy, czy nawet z trojanami jak OXN Oxencoin. Więcej o ICO można przeczytać tutaj.
Jeszcze w minionym tygodniu informowaliśmy o ICO CoinDash, w trakcie którego anonimowy sprawca wykradł blisko $7 mln. Równocześnie łatwo znaleźć waluty, które osiągnęły sukces jak Etherum, Bitshares, NXT, Factom czy Mastercoin. Wciąż jednak ICO budzi wiele kontrowersji m.in. ze względu na brak regulacji co często powoduje nadużycia ze strony dystrybutorów:
Weźmy na przykład taki Golem: 400mln$ kapitalizacji rynkowej, a nawet nie ma jeszcze dobrze działającego produktu finalnego, tylko dlatego, że jest oparty o Ethereum. Podobnym projektem jest Elastic, który zebrał ponad 700BTC, ale projekt roboczy jest w zasadzie gotowy do wypuszczenia. Albo pomyślcie również o uruchomieniu Gnosis – szaleństwo wokół ICO musi się źle skończyć
– wskazuje WhalePanda, jeden z bardziej znanych użytkowników kryptowalut.
SEC, czyli amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych, nie jest pierwszą tego typu instytucją, która chce uregulować rynek ICO. Wcześniej podobny zamiar ogłosił Bank Ludowy Chin (PBoC). Stephanie Avakian, w-ce dyrektor sekcji egzekwowania SEC, w wypowiedzi dla cointelegraph.com docenia innowacyjność jaką niosą za sobą kryptowaluty. Podkreśla jednak, iż nie zwalnia to platform handlowych z ram regulacyjnych mających na celu ochronę inwestorów i integralność rynków. Najprostszym sposobem na zapewnienie regulacji prawnych dla ICO ma być ich „podpięcie” pod przepisy dotyczące papierów wartościowych.
MW.