Według Coin Center, proponowana przez FinCEN regulacja stanowi „poważne zagrożenie dla prywatności”.
Po tym, jak Departament Skarbu USA wydłużył okres konsultacji, aby każdy mógł wyrazić swoje przemyślenia na temat proponowanej regulacji w zakresie portfeli kryptowalut, grupa specjalistów zrzeszonych w ramach Coin Center przedstawiła kolejny, ważny argument do organów regulacyjnych.
Coin Center o propozycji FinCEN: „poważne zagrożenie dla prywatności”
Coin Center skierowało swój komentarz do Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) w sprawie proponowanych zasad, które wymagałyby zarejestrowania giełd kryptowalut w USA w celu weryfikacji tożsamości osób korzystających z „niehostowanego lub w inny sposób zabezpieczonego portfela” w przypadku transakcji o wartości przekraczającej 3000 USD oraz raportowania wszystkich transakcjach kryptowalutowych o wartości powyżej 10 000 USD. Grupa rzeczników Coin Center skomentowała wniosek FinCEN jako „poważne zagrożenie dla prywatności, prawa wynikającego z czwartej poprawki do przeszukiwania bez nakazu, a także poważne zagrożenie dla dalszej odpowiedzialnej innowacji”.
Coin Center zaznaczyło ponadto, że transakcje z wykorzystaniem kryptowalut nie powinny podlegać takim samym wymaganiom, jak te, które procesowane są w przypadku klientów banków, którzy transferują 10 000 USD lub więcej w gotówce.
Potrzeba równego traktowania z sektorem „tradycyjnych” finansów
Grupa Coin Center twierdzi, że wymaganie od instytucji tworzenia raportów transakcji walutowych lub CTR dla transakcji kryptowalutowych jest „automatycznym masowym nadzorem […] transakcji”.
„Każda transakcja przekraczająca 2000 USD, która jest jedynie„ istotna dla możliwego naruszenia prawa lub regulacji ”, wywoła wymóg raportu o podejrzanej aktywności (SAR), który już dziś ma zastosowanie do transakcji kryptowalutowych” – stwierdza Coin Center. „Każdy raport CTR złożony bez dołączonego SAR jest z definicji raportem o całkowicie prywatnej działalności finansowej rezydenta Stanów Zjednoczonych”.
I dalej:
„Jeśli FinCEN nalega na dalsze rozszerzanie możliwości masowej inwigilacji […], to w żadnym wypadku nie powinien robić tego w sposób, który uprzedzałby nowe technologie oraz firmy i osoby, które z nich korzystają”.
Sprawa toczy się od grudnia 2020 r.
FinCEN zaproponował nowe regulacje dla portfeli kryptowalut w grudniu ubiegłego roku. Organ regulacyjny wyznaczył wówczas ostateczny termin konsultacji na dzień 4 stycznia 2021. FinCEN przedłużył później ten termin do 15 stycznia o dodatkowe 14 dni, a ostatnio – i być może ostatecznie – do 29 marca.
Odkąd proponowane regulacje zostały zaproponowane, Coin Center wezwał przedstawicieli przestrzeni kryptowalutowej do zgłaszania komentarzy do sprawy. Informacje zwrotne od grup takich jak Coin Center czy Blockchain Association mogły być odpowiedzialne za jedno lub więcej przedłużeń terminu, co w efekcie wypchnęło proces konsultacyjny z rąk byłej administracji wprost na biurko nowej Sekretarz Skarbu – Janet Yellen.