Estoński parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą zmiany w przepisach regulujących obrót kryptowalutami. Nowe wymogi zaczną obowiązywać od 10 marca 2020. Sprawdzamy, jak nowe regulacje wpłyną na podmioty, które już posiadają licencje oraz te, które dopiero planują się o nie ubiegać.
O tym, że nadejdą zmiany, pisaliśmy już w czerwcu. Sygnalizowaliśmy wtedy, że stanowisko estońskiego rządu jest bardzo stanowcze i będzie miało przełożenie na przepisy. Zwiększenie wymogów licencyjnych nie jest jednak podyktowane chęcią wstrzymania handlu kryptowalutami a ochroną przed przestępstwami związanymi z praniem brudnych pieniędzy. W ostatnim czasie nadzór estoński przeprowadził zresztą akcję weryfikacyjną wszystkich licencjonowanych podmiotów w Estonii. Największy nacisk został położony na sprawdzenie dotychczasowych działań w zakresie stosowania polityki przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Finalnie, prace nad zmianą ustawy zostały zakończone dnia 10 grudnia. Ustawa oczekuje już tylko na podpis Pani Prezydent. Zmiany wejdą w życie 10 marca 2020. Firmy, które posiadają już licencje, będą miały czas na dostosowanie się do nowych wymogów do dnia 1.07.2020.
Do najważniejszych zmian, które wejdą w życie, możemy zaliczyć:
1. Możliwość ubiegania się tylko o jedną licencję
Obecnie obowiązują dwie licencje na kryptowaluty. Jedna z nich jest na świadczenie usług wymiany wirtualnej waluty na pieniądz tradycyjny. Druga, na świadczenie usług wirtualnego portfela kryptowalut. Pod każdą z nich prowadzony jest osobny proces licencyjny. Spółka docelowo może teraz posiadać jedną lub dwie licencje. Od marca następnego roku zostanie wprowadzona tylko jedna licencja pod ogólną nazwą „Licencji świadczenia usług w zakresie wirtualnych walut” z sublicencjami dotyczącymi konkretnej aktywności.
2. Wydłużenie czasu rozpatrywania aplikacji
Do tej pory proces licencyjny był rozpatrywany w ciągu maksymalnie 30 dni. Od następnego roku będzie wydłużony o kolejne 30 dni, aby estońskie FIU mogło dokładnie przyjrzeć się aplikantowi poprzez weryfikację jego wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia zawodowego. W szczególnych przypadkach proces ten może zostać wydłużony aż do 120 dni.
3. Podniesienie minimalnej wartości kapitału
Minimalny kapitał zakładowy spółki OU (odpowiednika polskiej spółki z o.o) wynosi 2,5 tysiąca euro i takie wymagania dotyczyły też spółek ubiegających się o licencje. Od marca 2020 roku podmiot ubiegający się o licencję będzie musiał opłacić kapitał zakładowy na poziomie 12 tysięcy euro. Firmy, które posiadają już licencję, także będą musiały sprostać nowym wymaganiom, a więc podwyższyć kapitał zakładowy do wskazanej powyżej kwoty.
4. Zwiększenie opłaty urzędowej (state fee)
Nowa ustawa zwiększa opłatę urzędową z 345 euro do 3300 euro. Samo state fee to jednak nie wszystko. Podmiot, który chce się ubiegać o licencje, będzie musiał m.in. uwzględnić koszty rejestracji estońskiej spółki, procedur AML/KYC oraz wynagrodzenie zatrudnionego pracownika odpowiadającego za przestrzeganie procedur.
Do wejścia ustawy w życie pozostały niecałe trzy miesiące. To ostatni moment na ubieganie się o licencję na korzystniejszych warunkach. Ma to ogromne znaczenie dla podmiotów, którym zależy na czasie. Warto też pamiętać, że póki co mamy do czynienia ze sztywnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak dokładniej będą one interpretowane, dowiemy się, kiedy już wejdą w życie.
Materiał został opracowany we współpracy z partnerem Thompson&Stein.
Thompson&Stein to międzynarodowa kancelaria prawnicza specjalizująca się w doradztwie prawnym i podatkowym. Działalność firmy obejmuje m.in. doradztwo przy STO i ICO oraz pomoc w uzyskaniu licencji na obrót kryptowalutami.
Od Redakcji
Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:
Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!