FinCEN, biuro Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, zaproponowało wymaganie od banków i firm świadczących usługi pieniężne rejestrowania transakcji w ramach prywatnych, niehostowanych portfelach kryptowalut. Prywatny portfel już nie anonimowy?
Nowe regulacje od FinCEN
Po tygodniach spekulacji odnośnie tego, że Departament Skarbu pracuje nad przepisami, które wpłyną na portfele kryptowalut, Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) opublikowała proponowane przepisy, które „wymagałyby od banków i firm świadczących usługi pieniężne („MSB”) składania raportów i prowadzenia rejestrów i weryfikowania tożsamości klientów „dokonujących transakcji kryptograficznych w niehostowanych (prywatnych) portfelach.
Nowe przepisy proponują, aby „wymienialna wirtualna waluta” i „aktywa cyfrowe będące prawnym środkiem płatniczym” były klasyfikowane jako „instrumenty pieniężne”, a zatem podlegały wymogom ustawy o tajemnicy bankowej (BSA).
Zgodnie z tymi zasadami, wszelkie transakcje o łącznej wartości przekraczającej 10 000 USD muszą zostać zgłoszone do FinCEN, biura Departamentu Skarbu USA, w ciągu 24 godzin od ich dokonania. Co kluczowe, zweryfikowana musi zostać tożsamość klienta. Okazuje się zatem, że KYC będą zatem zastosowanie nawet do prywatnych portfeli kryptowalut.
Prywatny portfel kryptowalut na celowniku
Według FinCEN, to „ukierunkowane rozszerzenie obowiązków sprawozdawczych i rejestrowych ma na celu powstrzymanie procederów nielegalnego finansowania związanego z kryptowalutą.
„Władze Stanów Zjednoczonych odkryły, że przestępcy coraz częściej używają CVC do ułatwiania międzynarodowego finansowania terroryzmu, proliferacji broni, uchylania się od sankcji i międzynarodowego prania pieniędzy, a także do kupowania i sprzedawania zakazanych substancji, skradzionych i fałszywych dokumentów identyfikacyjnych oraz dostępu do urządzeń, podrobionych towarów, złośliwego oprogramowania i innych narzędzi do hakowania komputerów, broni palnej i toksycznych chemikaliów”– czytamy w oświadczeniu FinCEN.
Podkreśla się w szczególności problem „kryptowalut o zwiększonej anonimowości” lub monety chroniące prywatność, takie jak Monero, jako mające „dobrze udokumentowany związek z nielegalną działalnością”.
Co więcej, chociaż proponowana reguła została dopiero przekazana do publicznego komentowania, FinCEN wyjaśnia:
„Zwracamy uwagę, że wymogi dotyczące tworzenia przepisów w zakresie powiadamiania i komentowania nie mają w tym przypadku zastosowania, ponieważ ta propozycja obejmuje funkcję spraw zagranicznych Stanów Zjednoczonych. oraz ponieważ „zawiadomienie i postępowanie publiczne w tej sprawie są niewykonalne, niepotrzebne lub sprzeczne z interesem publicznym”.
Nie ma
Te proponowane zmiany nie były całkowicie nieoczekiwane. W zeszłym miesiącu Brian Armstrong, dyrektor generalny giełdy kryptowalut Coinbase, poinformował o plotkach o zbliżających się przepisach dotyczących portfela kryptowalutowego i publicznie wezwał organy regulacyjne do ponownego rozważenia:
This sounds like a reasonable idea on the surface, but it is a bad idea in practice because it is often impractical to collect identifying information on a recipient in the cryptoeconomy. Let me explain why.
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) November 25, 2020
„Biorąc pod uwagę te bariery, prawdopodobnie doświadczymy mniej transakcji kryptowalut skierowanych do samodzielnie hostowanych portfeli. To skutecznie zamknie drogę dla rynku usług kryptowalutowych w USA, odcinając nas od innowacji, które mają miejsce w pozostałych częściach świata.”