FATF „kładzie łapę” na DeFi i NFT

FATF opublikowała nowe wytyczne, które obejmują DeFi i NFT. Społeczność nie jest do końca zadowolona z ich założeń.

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) opublikowała wytyczne dotyczące aktywów wirtualnych i dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi (VASP). Uwzględnienie w nich zdecentralizowanych finansów (DeFi) i tokenów niewymienialnych tokenów (NFT) wywołało falę dyskusji.

Zaledwie tydzień po ogłoszeniu przez FATF sfinalizowania wytycznych dotyczących kryptowalut, globalny organ nadzorujący przeciwdziałanie praniu pieniędzy wydał wczoraj ich zaktualizowaną wersję. Zawarto w niej wyjaśnienia dotyczące platform obsługujących zasoby wirtualne. Projekt wzywa VASP-y do zapewnienia zgodności ze standardami stosowanymi w klasycznych instytucjach finansowych.

FATF zwiększa wymiar nadzoru na branżą kryptowalut

Firmy, które oferują usługi związane ze stablecoinami, aplikacjami sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi) opartymi na blockchain i ułatwiają transakcje peer-to-peer (p2p) mogą być zmuszone do uważnego obserwowania poświadczeń i funduszy swoich klientów, aby zapobiec praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Krótko mówiąc, platformy te są zobowiązane do przestrzegania wszystkich istniejących przepisów i przeprowadzania dokładnych kontroli w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowania terroryzmu.

Z drugiej strony, w przypadku transakcji typu peer-to-peer wytyczne FATF wskazują, że kraje mogą stosować takie praktyki, jak prowadzenie rejestrów lub ograniczanie limitów transakcji tylko do określonych zatwierdzonych adresów:

.. kraje i VASP-y powinni starać się zrozumieć, jakie rodzaje transakcji P2P wiążą się z wyższym lub niższym ryzykiem oraz zrozumieć czynniki napędzające transakcje P2P i różne profile ryzyka, które się z nimi wiążą”.

DeFi podciągnięte pod VASP?

Nic dziwnego, że wytyczne FATF mają na celu zwiększenie nadzoru regulacyjnego i doprowadzenie branży kryptowalut do zgodności z przepisami obowiązującymi w tradycyjnych finansach. Takie oczekiwania wisiały w powietrzu już od dawna. Przekaz jest głośny i wyraźny. Ale to, co irytuje niektórych członków społeczności, to fakt, że międzynarodowe ciało poruszyło temat dotyczący DeFi i NFT.

Zgodnie z treścią aktualizacji dokumentu FATF, „twórcy, właściciele i operatorzy lub jakakolwiek osoba, która ma wpływ na umowy w DeFi” mogą być zobowiązani do przestrzegania zasad ustalonych przez regulatora. W przypadku NFT, w wytycznych wyszczególniono, że tokeny te są objęte definicją aktywów wirtualnych (VA) FATF.

Społeczność DeFi nie jest zadowolona z najnowszych wskazówek FATF. Miller Whitehouse-Levine, jeden z dyrektorów niedawno utworzonego funduszu DeFi, skrytykował „wyjaśnienie FATF w sprawie DeFi” w następujących słowach:

DeFiFATFKryptowalutyNFT
Komentarze (0)
Dodaj komentarz