Departament Skarbu USA zezwoli na użycie blockchain i stablecoinów do płatności bankowych

Office of the Comptroller of the Currency (OCC), biuro Departamentu Skarbu USA odpowiedzialne za regulacje banków, stwierdziło, że banki mogą używać stablecoinów i łańcuchów bloków do płatności. To ważny krok naprzód w kierunku upowszechnienia płatności opartych o kryptowaluty. Czy jest to jednocześnie klucz ro rozwiązania problemów regulacyjnych?

Departament Skarbu USA daje zielone światło dla wykorzystania blockchain i stablecoinów w transakcjach płatniczych

W wydanym dzisiaj piśmie wyjaśniającym OCC zakomunikowało, że o ile jest to zgodne z prawem i rozsądnymi praktykami bankowymi, „krajowy bank lub federalne stowarzyszenie oszczędnościowe może zatwierdzać, przechowywać i rejestrować transakcje płatnicze, pełniąc rolę węzła w INVN [niezależna sieć weryfikacji węzłów]. Podobnie bank może używać INVN i powiązanych stablecoinów do wykonywania innych dozwolonych działań płatniczych.”

Brian Brooks, były dyrektor Coinbase, wskazał w komunikacie prasowym, że posunięcie to polega na wykorzystaniu branży kryptowalut, aby dotrzymać kroku postępującym w zawrotnym tempie zmianom.

W piśmie OCC zauważono, że jako pośrednicy finansowi, banki stają w obliczu wyzwania aby przesyłać środki jak szybciej. W oczach OCC, INVN, takie jak łańcuchy bloków i inne technologie rozproszonych rejestrów, są receptą na wydajne i szybkie przenoszenie funduszy.

„To ogromne zwycięstwo dla kryptowalut i stablecoinów”

Jeremy Allaire, współzałożyciel i dyrektor generalny Circle, który zarządza stablecoinem USDC, skomentował sprawę bardzo dobitnie. Napisał na Twitterze: „To ogromne zwycięstwo dla kryptowalut i stablecoinów”.

Allaire dodał: „Jesteśmy na drodze do prowadzenia wszystkich głównych działań gospodarczych on-chain. Wspaniale jest widzieć takie przyszłościowe wsparcie ze strony największego regulatora banków narodowych w Stanach Zjednoczonych”.

Rewolucja w czasach regulacyjnej niepewności

Chociaż OCC zajęło przełomowe stanowisko pro-kryptowalutowe, jeśli chodzi o innowacje finansowe (jak wielokrotnie podkreśla się w piśmie), jego najnowsza misja pojawia się w obliczu niepewności regulacyjnej dla branży kryptowalut.

Biuro Departamentu Skarbu USA, Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), zaproponowało w połowie grudnia przepisy wymagające od firm świadczących usługi pieniężne, w tym banków i giełd kryptowalut, rejestrowania i zgłaszania transakcji kryptowalutowych do prywatnych portfeli, jeśli osiągną określony próg wartości w dolarach. Czas na publiczne konsultacje projektu kończy się dzisiaj.

Chociaż zasady zaproponowane przez FinCEN w żaden sposób nie wykluczałyby się wzajemnie z wydanymi dzisiaj zasadami OCC, wskazuje to na ogólną niepewność, częściowo podsyconą ujawnieniem projektu ustawy Stablecoin Tethering and Bank Licensing (STABLE) na początku zeszłego miesiąca.

Ustawa ta, zaproponowana przez Rashidę Tlaib w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, regulowałaby działalność operatorów stablecoinów, takich jak banki. Tlaib i inni członkowie Izby zakwestionowali zarządzanie OCC przez Briana Brooksa, komentując w liście z listopada, że ​​„nadmiernie skupiał się na kryptowalutach i usługach finansowych związanych z kryptowalutami”.

Przewodnicząca Komisji House Financial Services, Maxine Waters, wysłała w grudniu osobny list do prezydenta elekta Joe Bidena, prosząc go o wyznaczenie urzędników w OCC, którzy będą utrzymywać bardziej wyraźny rozdział między bankami a firmami FinTech. Jedną z rekomendacji, które przedstawiła, było cofnięcie wytycznych OCC, które zezwalają krajowym bankom na przechowanie kryptowalut dla swoich klientów. To zasada, na której wyraźnie opiera się wydany dzisiaj edykt.

Z treścią pisma OCC możesz zapoznać się tutaj.

BitcoinBlockchainOCCregulacjeStablecoin
Komentarze (0)
Dodaj komentarz