Cryptoqueen. Zaginiona oszustka nadal nieuchwytna

Cryptoqueen, Ruja Ignatova, znajduje się na liście 10 najbardziej poszukiwanych zbiegów FBI. Na ten wątpliwy zaszczyt zapracowała sobie tym, że oszukała ludzi na ponad 4 miliardy dolarów, a następnie zniknęła.

Ruja Ignatova pojawiła w czerwcu 2016 r., kiedy Bitcoin i kryptowaluty były raczkującymi, modnymi hasłami. Ignatova nazwała siebie „Cryptoqueen” i przedstawiła swoją firmę OneCoin jako dochodowego rywala Bitcoina na rosnącym rynku kryptowalut. „Za dwa lata nikt nie będzie mówił o Bitcoinie” – powiedziała, gdy inwestorzy zainteresowali się projektem Ignatovej. Szesnaście miesięcy później Ignatova wsiadła do samolotu w Sofii w Bułgarii i zniknęła. Od tamtej pory jej nie widziano.

Władze twierdzą, że OneCoin był piramidą, która oszukała ludzi na ponad 4 miliardy dolarów. Ignatova przekonała inwestorów w USA i na całym świecie do wrzucenia swoich pieniędzy do jej firmy. Prokuratorzy federalni opisują OneCoin jako jedno z największych międzynarodowych oszustw, jakie kiedykolwiek popełniono.

Cryptoqueen jest teraz jedną z 10 najbardziej poszukiwanych zbiegów FBI. Co ciekawe, wraz z przywódcami gangów i innymi przestępcami jest obecnie jedyną kobietą na tej liście. Pośród 529 zbiegów znajdujących się na liście FBI od czasu jej powstania w 1950 roku, jest zaledwie 11 kobiet.

Ignatova i jej partner, Karl Sebastian Greenwood, oszukali ofiary na miliardów dolarów, twierdząc, że OneCoin jest „zabójcą Bitcoina” – powiedział w jednym z ostatnich oświadczeń Damian Williams, główny prokurator Nowego Jorku.

OneCoins były całkowicie bezwartościowe i zostały zaprojektowane z myślą o jednym celu – aby zwykli ludzie na całym świecie rozstali się z ciężko zarobionymi pieniędzmi.

Odkąd Ignatova zniknęła w październiku 2017 r., zdjęcia jej twarzy pojawiły się na stronie internetowej FBI oraz w głównych serwisach informacyjnych na całym świecie. Jest także jedną z najbardziej poszukiwanych zbiegów w Europie.

W październiku 2017 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył Ignatovą o oszustwa bankowe, oszustwa elektronicznego, pranie pieniędzy. Została również oskarżona o spisek w celu popełnienia oszustwa związanego z papierami wartościowymi. Sędzia federalny w Nowym Jorku wydał nakaz jej aresztowania.

Niecałe dwa tygodnie później, 25 października 2017 r., Cryptoqueen weszła na pokład samolotu pasażerskiego z Sofii w Bułgarii do Aten w Grecji. Potem zniknęła, pozostawiając swoich partnerów biznesowych, którzy stracili upadającą firmę. FBI uważa, że ​​mogła podróżować na niemieckim paszporcie z Aten, być może do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Niemiec, Rosji, Europy Wschodniej, a nawet z powrotem do Bułgarii.

„Uciekła z ogromną sumą pieniędzy” – powiedział dziennikarzom Michael Driscoll, zastępca dyrektora FBI w Nowym Jorku. „Pieniądze mogą kupić wielu przyjaciół i wyobrażam sobie, że ona to wykorzystuje”.

Jej partner nie miał tyle szczęścia. Greenwood został aresztowany w lipcu 2018 roku w swoim domu na Koh Samui w Tajlandii i poddany ekstradycji do USA. W grudniu przyznał się do oszustwa elektronicznego i prania brudnych pieniędzy. Siedzi za kratami i grozi mu 20 lat więzienia za każdy z zarzutów. Wyrok ma zostać wydany w kwietniu.

Brat Ignatowej, Konstantin Ignatov, został aresztowany w marcu 2019 roku na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles. Podróżował do USA w interesach i przygotowywał się do wejścia na pokład samolotu powrotnego do Bułgarii, kiedy został aresztowany i przesłuchany. Ignatow przyznał się do spisku związanego z oszustwami elektronicznymi, prania brudnych pieniędzy. Ma zostać skazany w lutym.

OneCoin został zamknięty, a jego strona internetowa nie jest już aktywna. FBI oferuje nagrodę w wysokości 100 000 dolarów za informacje prowadzące do aresztowania Ignatovej.

BitcoinBTCCryptoqueenIgnatovaKryptowalutyonecoin
Komentarze (0)
Dodaj komentarz