Giełda kryptowalut Celsius (która już nie funkcjonuje), złożyła w sądzie formalny pozew przeciwko emitentowi stablecoina USDT firmie Tether, oskarżając ją o sprzeniewierzenie aktywów i domagając się zwrotu aż 57 428,64 sztuk bitcoinów lub równowartości ich aktualnej wartości rynkowej (plus minus 5-6 miliarda dolarów). Celsius domaga się również odszkodowania oraz zwrotu kosztów sądowych. Czy spór ten doprowadzi do trzęsień w kursie BTC i kryptowalut? Zapytaliśmy o to eksperta.
Duch Celsiusa nie daje o sobie zapomnieć
Zgodnie z treścią akt sądowych Tether pożyczył Celsiusowi bliżej nieokresloną sumę w stablecoinach USDT, w zamian za co giełda przekazał 39 542,42 BTC jako zabezpieczenie (collateral). W momencie, gdy cena Bitcoina zaczęła spadać, Celsius był zobowiązany do dostarczenia dodatkowego zabezpieczenia, by uniknąć likwidacji. Według zarzutów Celsiusa Tether zlikwidował Bitcoiny w momencie, gdy ich wartość niemal dokładnie pokrywała dług, nie dając firmie szansy na dostarczenie dodatkowych środków.
Tether w odpowiedzi uznał pozew za bezpodstawny i zapowiedział energiczną obronę przed zarzutami. Firma twierdzi, że Celsius sam zażądał likwidacji, gdyż nie zdecydował się na dostarczenie dodatkowego zabezpieczenia.
Konsekwencje dla Tethera i kryptowaluciarzy mogą być poważne
Ryan Lee, główny analityk w pionie analitycznym giełdy kryptowalut Bitget, podkreśla, że konsekwencje dla Tethera i całego rynku kryptowalut mogą być poważne:
„Jeśli Celsius ostatecznie wygra ten proces, Tether może być zobowiązany przez sąd do zwrotu bardzo dużej liczby bitcoinów, co może wpłynąć na jego płynność i pozycję rynkową. Mogłoby to również wywołać obawy o stabilność kryptowaluty USDT w całym sektorze.”
Ekspert podkreśla jednak, że „(…) nawet jeśli pozew zakończy się źle dla Tethera, nie wpłynie to znacząco na posiadaczy stablecoinów USDT. Zysk operacyjny netto spółki za II kwartał wyniósł 1,3 mld USD, a jego zysk za pierwszą połowę 2024 r. wyniósł aż 5,2 mld USD. Spółka jest zatem w doskonałej kondycji finansowej”.
Lee dodaje również, że jeśli faktycznie Celsius nie dostarczył dodatkowego zabezpieczenia, a także sam zażądał likwidacji kryptowaluty, to Tether ma bardzo mocne argumenty w procesie.
Czy jest więc się czego bać? Spółka prawie na pewno świetnie sobie poradzi nawet w razie przegranej, natomiast branża krypto karmi się emocjami. Ewentualny FUD na temat Tethera i stablecoina, w którym denominowanych jest większość kryptowalut, może spowodować spore, krótkoterminowe zawirowania które odczują wszyscy.