Szef Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Jerome Powell powiedział, że CBDC mogą istnieć, o ile są regulowane i działają w towarzystwie walut fiducjarnych.
W obliczu coraz bardziej narastającej, instytucjonalnej obecności instytucji na rynkach kryptowalut, Powell odniósł się do treści nagranego wcześniej wideo z konferencji dotyczącej płatności w Bazylei w Szwajcarii.
CBDC są teoretyzowane jako stablecoiny wspierane przez FIAT, które są bezpośrednio kontrolowane i emitowane przez państwo. Wszystkie transakcje byłyby widoczne w łańcuchu bloków i prawdopodobnie będą służyć jako szybsza, bardziej identyfikowalna metoda rozliczania środków w porównaniu do gotówki. Waluty cyfrowe banków centralnych mogą jednak okazać się nie być tak – według niektórych paradoksalnie – przystępne w użyciu jak bitcoin lub inne „publiczne” kryptowaluty.
Jednakże dla Powella, mogą one odegrać ważną rolę na światowych rynkach finansowych na równi z gotówką. „Niedawny raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych i grupy siedmiu banków centralnych, w tym Fed, ocenił prawdopodobieństwo, że CBDC mogłyby pomóc bankom centralnym w realizacji ich celów polityki publicznej” – powiedział Powell, Dodał, że CBDC będą musiały współistnieć z gotówką i „innymi rodzajami” pieniędzy w elastycznym i innowacyjnym systemie płatności.
Powell zauważył również, że trwający kryzys koronawirusa napędził dodatkowo potrzebę ustanowienia niezawodnego, transgranicznego systemu walutowego. W swojej wypowiedzi nie omieszkał odnieść się do „ograniczeń” obecnych systemów płatności:
„I jak obszernie pokazuje ta konferencja, pomimo wyzwań ubiegłego roku, nadal byliśmy w stanie poczynić istotne postępy”.
W konferencji wzięli udział ważni członkowie Banku Rozrachunków Międzynarodowych oraz innych organów nadzoru finansowego.
Pandemia a rynek walut cyfrowych
W obliczu ogólnoświatowego kryzysu Covid, waluty cyfrowe zyskiwały w ubiegłym roku coraz większą popularność wśród bankierów i globalnych finansistów. Jednym z głównych problemów, jeśli chodzi o metody pieniężne i walutowe, były ograniczenia w dostępności zarówno do lokalnej, jak i międzynarodowej bankowości w okresach, kiedy były one najbardziej potrzebne.
Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, powiedziała w grudniu ubiegłego roku, że pandemia „przyspieszyła” przejście na system waluty cyfrowej. Zauważyła, że zaobserwowano globalny wzrost liczby cyfrowych metod płatności, uznanych za bezpieczniejsze niż gotówka.
Myśli te zostały powtórzone przez inne instytucje, takie jak Bank Japonii, Bank Anglii, a nawet władze Korei Południowej, które odniosły się i rozważały własne plany wprowadzenia CBDC w najbliższej przyszłości.