Podsumowanie kwietnia na rynku krypto

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sonsorowany.

Mijający kwiecień był ciekawym miesiącem na rynku kryptowalut. W ostatnich 30 dniach uwaga inwestorów skupiała się głównie na halvingu Bitcoina, który odcisnął swoje piętno na notowaniach wielu tokenów.

W kwietniu przypadał też Doge Day, a wielu traderów oczekuje na majową decyzję SEC o funduszach ETF opartych na Ethereum.

Poniżej wracamy do najważniejszych wydarzeń zeszłego miesiąca i sprawdzamy, jakie czynniki kształtowały ruch cen oraz które kryptowaluty najbardziej zyskały na wartości. Opisujemy też interesujące tokeny z potencjałem, takie jak WienerAI.

Halving Bitcoina – najważniejsze wydarzenie kwietnia

Bodaj najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem zeszłego miesiąca na rynku krypto był halving BTC, który dla górników oznacza zmniejszenie nagród za wydobycie tej kryptowaluty – tym razem z 6,25 BTC do 3,125 BTC – co zasadniczo prowadzi do ograniczenia podaży nowych bitcoinów.

Doszło do niego 20 kwietnia. Dane historyczne pokazują, że z reguły halving stymulował aktywność rynkową i powodował wzrost ceny bitcoina, a w rezultacie także wielu innych walut cyfrowych. Nie inaczej było tym razem, ale rajd BTC okazał się krótkotrwały, a sama końcówka miesiąca wręcz wyjątkowo słaba.

Mieszane nastroje na rynku

Fot. materiały partnera

Po udanym lutym i marcu inwestorzy kryptowalutowi rozpoczynali kwiecień w pozytywnych nastrojach. Pierwsze dni miesiąca zapewne sprostały ich oczekiwaniom, gdy wiele cyfrowych aktywów zwyżkowało.

W górę piął się m.in. Bitcoin, którego kwietniowy szczyt przypadł na 8. dzień miesiąca, kiedy to osiągnął wycenę na poziomie przekraczającym 72 tys. USD. Był to też najlepszy dzień zeszłego miesiąca dla Ethereum, którego cena wyniosła wtedy ponad 3,7 tys. USD.

Po nieco zmiennym, ale pozytywnym początku kwietnia giełda krypto zaczęła się świecić na czerwono. Spadki większości aktywów trwały mniej więcej do dnia halvingu Bitcoina. Wówczas, zgodnie z przewidywaniami, kryptowaluty zaczęły odrabiać straty.

Cyfrowe aktywa podążały śladami BTC. Ta najważniejsza kryptowaluta swoje pohalvingowe szczyty osiągnęła 23 i 24 kwietnia. Od tego momentu cyfrowe złoto głównie spada. Szczególnie słaby okazał się ostatni dzień kwietnia, gdy Bitcoin odnotował najniższy kurs miesiąca – poniżej 60 tys. USD.

Znaczący wzrost po halvingu BTC zaliczyły memecoiny. Wiele monet memowych poszybowało w górę mocniej niż Bitcoin czy inne topowe kryptowaluty. Na czele tego rajdu znajdował się Bonk i Pepe. Entuzjazm, tak jak w innych cyfrowych aktywach, opadł jednak pod koniec kwietnia. Mimo to warto odnotować, że wiele memecoinów ma obecnie cenę wyższą niż przed halvingiem Bitcoina.

Kto w kwietniu zyskał?

Fot. materiały partnera

Zdecydowana większość kryptowalut w kwietniu straciła na wartości. Istnieje jednak kilka cyfrowych aktywów, które w tym okresie zanotowały wzrost.

Ethena (+13%)

Największy wzrost wartości w kwietniu zanotowała Ethena. Jest to projekt zdecentralizowanych finansów (DeFi), który skupia się na zapewnieniu zdecentralizowanej, stabilnej i skalowalnej formy pieniądza w przestrzeni krypto.

Podstawę projektu stanowi emisja USDe, tzw. syntetycznego stablecoina, który ma za zadanie utrzymać powiązanie z dolarem. Ethena wprowadza jednak nowatorskie strategie i dąży do ustanowienia nowego standardu dla stablecoinów w krajobrazie DeFi.

Aby utrzymać stabilne powiązanie z dolarem, Ethena wykorzystuje zabezpieczenie w postaci delta hedgingu Ethereum. USDe zabezpieczone Ethereum mogłoby być narażone na utratę parytetu z USD podczas zmiany cen tego aktywa. Delta hedging ma za zadanie utrzymanie stabilności syntetycznego dolara i zmniejszenie ryzyka związanego z ruchami cen aktywów bazowych poprzez odpowiednie krótkie pozycje na właściwych kontraktach futures.

Ethena wprowadza także innowacyjny instrument oszczędnościowy, internet bonds (obligacje internetowe), które łączą w sobie rentowność stakowanego Ethereum w zakresie wykorzystywanym jako aktywo zabezpieczające, a także zyski z rynków instrumentów pochodnych, co gwarantuje unikalne możliwości inwestycyjne w przestrzeni DeFi.

Istotnym celem Etheny jest zapewnienie globalnie dostępnego i odpornego na cenzurę instrumentu finansowego, który stałby w przeciwieństwie do tradycyjnych stablecoinów, zależnych od systemu bankowego oraz podlegających ryzyku regulacyjnemu i powierniczemu.

ENA jest natywnym tokenem użytkowym tego protokołu i odgrywa kluczową rolę w jego ekosystemie poprzez umożliwienie użytkownikom uczestnictwa w tym nowym modelu DeFi. ENA pozwoli też na głosowanie nad projektem oraz na staking.

Tokenomika obejmuje całkowitą podaż 15 miliardów tokenów. Projekt zebrał znaczące finansowanie od inwestorów takich jak m.in. DragonFly Capital i Binance Labs, co wskazuje na jego potencjał i wsparcie w społeczności kryptowalut.

Cena ENA wzrosła w kwietniu z poziomu 0,6346 USD do 0,7825 USD, a więc o 13,09%. Najwyższy poziom w tym miesiącu token odnotował 11 kwietnia, gdy jego wartość wynosiła 1,493 USD.

Bitget Token (+9%)

Bitget Token (BGB) to natywną kryptowalutą giełdy Bitget, działającą na blockchainie Ethereum jako token ERC-20. BGB odgrywa centralną rolę w ekosystemie giełdy i oferuje swoim posiadaczom różnorodne narzędzia oraz korzyści.

Jego użytkownicy korzystają bowiem z obniżonych opłat transakcyjnych na platformie, a także mogą stakować swoje tokeny, co zapewnia im pasywny strumień dochodów i zachęca do długoterminowej inwestycji.

BGB umożliwia również dostęp do Bitget Launchpad, dzięki czemu posiadacze Bitget Tokena mogą liczyć na wczesny udział w nowych projektach kryptowalutowych poprzez początkowe oferty wymiany (IEO). Co więcej, BGB jest także tokenem zarządzania, który zapewnia prawo do głosowania nad różnymi decyzjami w ramach platformy, co zwiększa zaangażowanie użytkowników w rozwój giełdy.

Dodatkowo posiadanie tej kryptowaluty kwalifikuje użytkowników do zrzutów nowych tokenów notowanych na giełdzie Bitget, co daje możliwość gromadzenia innych cyfrowych aktywów i osiągania zysków, jeśli ich wartość w przyszłości wzrośnie.

Funkcje te mają na celu zwiększenie użyteczności BGB oraz wspieranie poczucia wspólnoty wśród użytkowników. Bitget wciąż rozszerza swoje usługi i funkcje, jeszcze bardziej co podnosi potencjalną użyteczność i wartość BGB w ekosystemie, dzięki czemu projekt ma duży potencjał. W kwietniu wartość Bitget Tokena wzrosła o 9,04% i obecnie wynosi 0,7776 USD.

NEO (1%)

Projekt NEO, często nazywany „chińskim Ethereum”, jest platformą blockchain i kryptowalutą stworzoną w celu stworzenia skalowalnej sieci zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Została założona w 2014 roku przez Da Hongfei i Erika Zhanga pod nazwą „AntShares”, a w czerwcu 2017 roku zmieniła nazwę na NEO.

Jej podstawowym celem jest automatyzacja zarządzania zasobami cyfrowymi poprzez inteligentne kontrakty. Twórcy pragną zbudować rozproszony system inteligentnego ekosystemu.

W przeciwieństwie do Ethereum, które wykorzystuje system Proof of Stake (PoS), NEO używa delegowanego mechanizmu konsensusu bizantyjskiej tolerancji błędów (dBFT). Wybór ten ma na celu zwiększenie skalowalności i bezpieczeństwa w porównaniu z tradycyjnymi systemami PoW i PoS.

Sieć NEO posiada dwa tokeny:

NEO: Token zarządzania platformy, który zapewnia prawo do głosowania odnośnie różnych kwestii związanych z siecią, takich jak np. zmiana jej parametrów.

GAS: Token służący do uiszczania opłat transakcyjnych, które generują aplikacje w sieci. GAS powstaje z każdym nowym blokiem.

NEO wspiera rozwój ekosystemu poprzez ciągłe ulepszanie swojej infrastruktury i oferowanie zasobów, takich jak zestawy programistyczne, obszerna dokumentacja i wspierająca społeczność.

Platforma kładzie duży nacisk na zgodność z przepisami, dzięki czemu jest atrakcyjna dla firm, które chcą działać w ścisłych ramach regulacyjnych. Zasadniczo NEO wyróżnia się jako solidna i przyjazna programistom platforma, która umożliwia realizację funkcjonalnej i zgodnej z przepisami zdecentralizowanej gospodarki.

WienerAI

Fot. materiały partnera

WienerAI jest unikalnym i innowacyjnym projektem kryptowalutowym, który łączy sztuczną inteligencję i słynny już motyw psa w jedną koncepcję nietypowego memecoina. Token został zaprojektowany tak, aby zaangażować społeczność i zaoferować zabawną, ale potencjalnie zyskowną okazję inwestycyjną.

Natywnym tokenem projektu jest WAI, zbudowany na blockchainie Ethereum. Obecnie trwa jego przedsprzedaż. Faza ta już spotkała się ze znacznym zainteresowaniem inwestorów, co demonstruje atrakcyjność tokena wśród entuzjastów memów i osób zainteresowanych integracją sztucznej inteligencji z kryptowalutami.

Celem Wiener AI jest nie tylko zapewnienie rozrywki czy poczucia należności do lojalnej społeczności, ale także stworzenie pierwszego tradingowego bota AI. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i technologii predykcyjnej bot ma za zadanie wspomagać użytkowników w handlu na rynku krypto

Wiener AI wykazuje znaczny potencjał, łącząc viralowy urok memów z praktycznymi zastosowaniami sztucznej inteligencji. Jego sukces już na etapie przedsprzedaży pokazuje, że kryptowaluta ma szansę odnieść sukces.

Innowacyjne podejście do integracji sztucznej inteligencji i technologii blockchain wraz z postępem technologii może sprawić, że token przyjmie się wśród społeczności i wpłynie na cały krajobraz kryptowalut.

Podsumowanie

Inwestorzy kryptowalutowi rozpoczynali kwiecień z ostrożnym optymizmem. Jednak po lutowych i marcowych wzrostach kwiecień przyniósł osłabienie na rynkach cyfrowych aktywów. Gdy w połowie miesiąca taniała większość najpopularniejszych kryptowalut, inwestorzy wiązali swe nadzieje z halvingiem Bitcoina.

Okazało się jednak, że entuzjazm trwał tylko kilka dni. Wraz z końcem miesiąca rynek krypto zaczął krwawić. Bitcoin spadł do poziomu niewidzianego od początku lutego bieżącego roku, a jego prognozy są coraz bardziej niepewne.

Istnieje jednak kilka kryptowalut, które kwiecień zaliczyły do udanych. Pojawiły się też nowe projekty, takie jak WienerAI, które łączą w sobie nowoczesne technologie i wykazują potencjał do wzrostu.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sonsorowany.

Wiener AI
Komentarze (0)
Dodaj komentarz