Po Wielkanocy poważnie zatrzęsie Bitcoinem. W którą stronę?

Rajd Bitcoina w kierunku 73,000 USD spowodował sporą realizację zysków. Niezmiennie realizowała je głównie grupa długoterminowych posiadaczy. Średnio ponad 2,6 mld USD sprzedaży w zysku dziennie sugeruje wydarzenie na wielką skalę. Glassnode podkreślił jednak, że jest to zachowanie zbliżone do poprzednich wzorców. Czyli wszystkich poprzednich wzrostów na nowe 'ATH’. Jak bardzo? Rzućmy okiem na dane on-chain, prezentowane w Glassnode.

Spekulacyjny cykl – nic nowego?

Gdy rynek osiągnął ATH przy 73,2 tys. USD, inwestorzy zaczęli błyskawicznie sprzedawać BTC. Około 40% z 2,6 mld USD zysku można przypisać długoterminowej grupie posiadaczy, która obejmuje inwestorów pozbywających się Grayscale Trust. Pozostałe 1,56 mld USD zrealizowanego zysku zostało zablokowane przez spekulantów krótkoterminowych, ponieważ inwestorzy wykorzystują napływającą płynność i dynamikę rynku. Zrealizowany zysk przez obie te grupy osiągnął podobną wielkość jak podczas szczytu hossy w 2021 roku.

Wykres poniżej przedstawia sprzedających i szzereguje podaż wedle wieku posiadanych BTC. Na niebiesko zaznaczone są poprzednie przełamania do nowego ATH (gorąca podaż). Zatem ciepłe kolory wskazują, że duża część 'hodlerów’ zaczęła sprzedawać, a BTC zmieniały posiadaczy. To faza euforii, we wcześniejszych rynkach byka. Ten cykl niewiele pod tym względem się różni. Zatem wyższe ceny mają tendencję do aktywowania bardziej uśpionej podaży… Przywracając starszą mniej płynną podaż BTC z powrotem do obiegu. Odzwierciedla to transfer bogactwa, w którym długoterminowi posiadacze dystrybuują podaż z zyskiem i zaspokajają nowe fale spekulacyjnego popytu popytu.

Źrodło: Glassnode

Widzimy, że dominacja posiadaczy długoterminowych rośnie w stosunku do wszystkich zdarzeń związanych z realizacją zysków. Ten wzorzec zachowania jest typowy dla wszystkich wcześniejszych cykli Bitcoina. Zatem analitycy mogą zacząć rozważać LTH jako coraz ważniejszą grupę, przy ocenie skali presji podażowej w przyszłości. Jak wiele z niej wchłoną ETFy?

Źródło: Glassnode

Tym razem nie było inaczej

Rynek odetchnął od silnego trendu byka. W ciągu ostatnich 2 tygodni dokonał korekty i konsoliduje blisko 70 tys. dolarów. Ceny cofnęły się o ponad 15% od ATH, do lokalnego minimum 61,8 tys. USD w dniu 20 marca, po czym odbiły. Jeśli zindeksujemy zachowanie cen (kolor czarny) od ATH z kwietnia 2021 r. (gdzie, jak uważa Glassnode, pojawił się niedźwiedzi trend), możemy dostrzec niezwykłe podobieństwo do poprzedniego cyklu (kolor niebieski). Zarówno pod względem czasu trwania, jak i odległości od szczytu z kwietnia 2021 r., rynek znajduje się w niemal identycznym miejscu jak w grudniu 2020 r. w stosunku do cyklu 2018-21. Według Glassnode’a dynamika cyklu wskazuje, że jesteśmy mniej więcej na poziomie 'grudnia 2020′.

Źródło: Glassnode

Wskaźniki takie jak MVRV i AVIV Ratio osiągnęły więcej, niż 1 odchylenie standardowe od swoich długoterminowych średnich. Wcześniejsze przypadki były historycznie punktami zainteresowania, w których rynek napotyka pewien opór. Niektórzy inwestorzy zaczynają realizować zyski i zabierać zyski.

Źródło: Glassnode

Gdy ceny spadły z ATH do lokalnego minimum na poziomie 61,2 tys. USD, łącznie 2,0 mln BTC zmieniło status na 'stratne’. Wskazuje to na wolumen, który był przedmiotem transakcji przy nowej, podwyższonej cenie nabycia. Gdy rynek odbił się do 66,5 tys. USD, około 1 mln BTC powróciło do statusu „in-profit”. Na podstawie tych dwóch obserwacji Glassnode stwierdza, że:

  • Około 1,0 mln BTC ma cenę nabycia w przedziale od 61,2 tys. do 66,5 tys. USD.
  • Około 1,0 mln BTC ma cenę nabycia między 66,5 tys. a ATH na poziomie 73,2 tys.

Jest to jedna z większych „koncentracji podaży”w historii Bitcoina, co sugeruje przyspieszenie popytu na BTC, w miarę zbliżania się do ATH.

Może Cię zainteresuje:

analizaBitcoinBlockchainBTCdane on-chainGlassnodeHalving
Komentarze (3)
Dodaj komentarz
  • Adam

    Spoko artykuł

  • Rafal

    To trzymać czy sprzedawać ???

  • Dawid

    Muszyński będzie siedział?