PlanB wierzy, że jego prognoza cenowa bitcoina na koniec roku zostanie zrealizowana bez przeszkód.
Podczas swojego wystąpienia w podcaście What Bitcoin Did, PlanB potwierdził, że wierzy w realizację założonych celów prognostycznych dla ceny BTC, które spopularyzował poprzez zastosowanie modelu stock-to-flow w branży kryptowalut.
Model S2F prognozuje długoterminowy trend cenowy bitcoina. Bierze pod uwagę dwa główne czynniki, a mianowicie ilość istniejących BTC (zapas) w stosunku do ilości nowo wydobytych monet wprowadzanych na rynek (przepływ).
Według PlanB bitcoin osiągnie sześciocyfrową wycenę do końca 2021 roku
„Nigdy nie miałem wątpliwości. Nadal myślę, że będzie to minimum 100 000 dolarów na koniec roku. A czasu jest mnóstwo. Jesteśmy teraz na [40 000 USD]. Więc to jest 2,5x. Historycznie, zrobiliśmy więcej w ciągu jednego lub dwóch miesięcy. Więc można to zrobić. […]
Wciąż widzę, jak ludzie w Internecie stawiają, że bitcoin spadnie do 20 000 dolarów. Nie sądzę, że tak się stanie.
[100 000 dolarów] do Bożego Narodzenia”.
PlanB mówi również, że w przypadku modelu opartego na regresji liniowej, w którym relacja między dwiema zmiennymi jest tworzona przez zastosowanie równania liniowego do danych, „łatwo” jest określić, kiedy model S2F mógłby zostać unieważniony.
„To tylko regresja liniowa, prawda? Jest zatem dość oczywiste, kiedy ta regresja przestaje obowiązywać…
[Model stock to flow] mówi, że powinniśmy zwiększyć S2F, który wzrósł od czasu halvingu. Więc trochę na to czekamy. Ale kiedy wskaźnik pozostaje na dole – czyli gdy utrzymujemy 30, 20, 40 tysięcy dolarów przez kilka lat […] staje się wówczas oczywiste, że ta linia regresji liniowej przestaje już pasować do danych.
Bardzo łatwo jest zobaczyć, kiedy model zostaje unieważniony. […] ludzie mogą zaobserwować to sami”.
Krytyka wokół S2F
Alex Krüger od dawna krytykował wykorzystanie modelu S2F do przewidywania ceny bitcoina. Oto, co powiedział 31 lipca 2020:
Given the absence of cointegration, the S2F model presents a spurious correlation and has no predictive power. This is incredibly basic. So basic one has to conclude the S2F model is an intelectual scam.
— Alex Krüger (@krugermacro) July 31, 2020
Analityk postanowił stworzyć nowy wątek na Twitterze, aby wyjaśnić, dlaczego S2F nie może być użyty do przewidzenia ceny Bitcoin. Oto lista podstawowych argumentów „przeciw” w tej sprawie:
- „Rosnący wskaźnik stock to flow prowadzi do niższej zmienności. To wszystko, co robi. Nic więcej. Bezsensowne jest myślenie, że bitcoin S2F, liczba, która spada programowo i każdy wie, jaka będzie w dowolnym momencie, może być użyty do przewidywania ceny. ”
- „Moc predykcyjna modelu S2F zależy całkowicie od obecności kointegracji. Jeśli istnieje kointegracja, model działa. Kointegracja może istnieć tylko między zmiennymi losowymi. Ale podaż bitcoinów NIE jest przypadkowa => S2F nie jest losowa => brak kointegracji.”
The predictive power of the S2F model depends entirely
— Alex Krüger (@krugermacro) September 27, 2020
in the presence of cointegration. If cointegration exists, model works.
Cointegration can only exist between random variables. But Bitcoin supply is NOT random => S2F not random => no cointegration.https://t.co/dcriydHRJB
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł, ani w całości, ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadn ego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.