Za sprawą ostatnich wydarzeń na amerykańskim rynku kryptowalut, rozgorzała dyskusja o zasadności prawnych regulacji dla branży. Aktualne zamieszanie w Kanadzie daje argument zwolennikom uregulowania rynku. Tamtejszy regulator ostrzega użytkowników przed podmiotami, które legitymują się fałszywymi certyfikatami.
Regulator w Kanadzie ostrzega przed oszustami
Kanadyjska Administrator Papierów Wartościowych (CSA) wysłał poważne ostrzeżenie do rodzimych użytkowników kryptowalut. W komunikacie z 20 czerwca regulator poinformował, że na rynku działa spora grupa platform kryptograficznych, które oszukują użytkowników. Podmioty te deklarują, że posiadają certyfikat legalności i ich działalność została zatwierdzona przez organy regulacyjne. Okazuje się, że w rzeczywistości są to sfałszowane dokumenty. W oświadczeniu regulatora można przeczytać, że strony internetowe oszustów wydają się na pierwszy rzut oka wiarygodne. Zawierają sfingowane informacje, zapewniające o rozpatrywaniu reklamacji, rozstrzyganiu sporów i zadośćuczynieniu poszkodowanym inwestorom. CSA zwraca również uwagę, że podejrzenia powinny wzbudzić typowe dla fałszywych stron znaki, takie jak np. błędy w pisowni i gramatyce, niezgrabna składnia czy niechlujny styl. Wśród organów i podmiotów, których certyfikaty były fałszowane znalazły się między innymi Financial Standard Commission Canada, Financial Commission/Finacom PLC Ltd. oraz stowarzyszony z nią podmiot, Blockchain Association.
Zobacz też: Nowy gracz na giełdzie. To znana polska marka. Będzie sukces?
Lista ostrzegawcza. Kogo trzeba sprawdzać?
Regulator poradził użytkownikom kryptowalut, by przed każdą decyzją o inwestowaniu w kryptowaluty, sprawdzili, czy dana platforma na pewno jest zarejestrowana w CSA. Obecnie w Kanadzie istnieje dwanaście legalnych platform handlu kryptowalutami, prowadzących zarejestrowaną działalność gospodarczą, a jedenaście złożyło wniosek o uzyskanie certyfikatu legalności. CSA do ostrzeżenia dodała pełną listę organów regulacyjnych i podmiotów, które oszuści najczęściej wykorzystują do uwiarygodnienia swoich nielegalnych działań. Użytkownicy powinni szczególnie sprawdzać czy prawdziwe są licencje takich podmiotów jak:
- Komisja Standardów Finansowych FSC Kanada
- Komisja Finansowa/Finacom PLC Ltd.
- Stowarzyszenie Blockchain
- Europejska Komisja Usług Finansowych i Giełd
- Crypto Conduct Authority/Crypto Frugal Ltd. (Irlandia)
- Crypto Conduct Authority/Crypto Frugal Ltd. (Wielka Brytania)
- Międzynarodowe rynki regulacyjne i brokerskie
- Brytyjska Komisja Inwestycyjna/BIC PLC Ltd.
- Międzynarodowy Urząd Nadzoru Rynku Finansowego
- Crypto Commission Authority/Crypto Commission Ltd.
Może Cię zainteresować: