PILNE: Do Kwon aresztowany! Twórca ekosystemu Terra został zatrzymany na Bałkanach

Według niepotwierdzonych doniesień Ministra ds Wewnętrznych Czarnogóry, Filipa Adzica, dzisiaj, 23 marca 2023 roku dokonano aresztowania człowieka podejrzewanego o bycie poszukiwanym przez międzynarodowy list gończy założycielem ekosystemu Terra i kryptowaluty Luna, Do Kwon-em.

Do Kwon aresztowany na lotnisku w Czarnogórze

Zgodnie z treścią tweeta Adzica, twórca upadłej kryptowaluty Luna (obecnie Luna Classic, LUNC), Kwon Do-Hyung został dziś aresztowany na lotnisku Podgorica w Czarnogórze. Człowiek ten miał się posługiwać fałszywymi dokumentami, a służby czekają na oficjalne potwierdzenie jego tożsamości.

Lokalna prasa także wydaje się potwierdzać wstępne doniesienia. Portal „Vijesti” cytuje Ministra Adzica i weryfikuje kolejne źródła.

Wcześniejsze podejrzenia południowokoreańskich śledczych sugerowały, że Do Kwon ukrywa się w Serbii. Jest to de facto ten sam rejon, jako że Czarnogóra graniczy od północy z Serbią. Wybór tego kraju mógłby wynikać z faktu, że Korea Południowa nie ma oficjalnej umowy ekstradycyjnej z tym państwem.

We wrześniu zeszłego roku Interpol wypuścił specjalny nakaz aresztowania Do Kwona w związku z jego udziałem w implozji ekosystemu Terra Luna (LUNC) i stablecoina Terra USD (USTC) w maju 2022 r.

Zobacz też: Założyciel Monero (XMR) donosicielem Interpolu? Padły oskarżenia

Wartość „wskrzeszonych” kryptowalut LUNA 2.0 i LUNC spada w związku z najnowszymi doniesieniami.

Projekty Do Kwona takie jak Terra, Luna, Anchor Protocol czy stablecoin UST były jednym z hitów na rynku kryptograficznym i to pomimo ostrzeżeń niektórych osób co do stabilności ekosystemu (Anchor płacił na przykład do 20% odsetek rocznie na stablecoinach). Sam charakter południowokoreańskiego biznesmena był specyficzny, jako że często wdawał się on w potyczki słowne na Twitterze i nie szczędził w słowach. Niektóre z jego tweetów, jak „Steady lads, deploying more capital” podczas depegu UST i spadku wartości Luny zostały unieśmiertelnione w postaci memów.

Upadek sieci w maju 2022 r. pozostawił bardzo wiele osób bez oszczędności życia, a według doniesień medialnych doprowadził też do co najmniej kilku osobistych tragedii.

Może Cię zainteresować:

AltcoinBlockchainDo KwonInterpolKryptowalutylunaterra
Komentarze (0)
Dodaj komentarz