Pierwszy nanosatelita Cryptosat zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej w środę za pomocą rakiety Elona Muska – SpaceX.
Mały satelita nie większy niż kubek do kawy, wykonany z gotowych części i odporny na manipulacje platformą do zabezpieczania łańcuchów bloków i innych protokołów Web3 leci w kosmos.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w środę rakiety SpaceX na Florydzie wyniesie pierwszą „krypto-satelitę” na niską orbitę okołoziemską, torując drogę bezpiecznej kryptografii związanej z blockchainem w kosmosie.
Cryptosat, jak sama nazwa wskazuje, to firma, która stworzyła Crypto1, moduł kryptosatelitarny, który jest ładowany na pokładzie rakiety Falcon 9 na potrzeby misji SpaceX Transporter 5. Technologia satelitarna blockchain została już przetestowana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
„W zasadzie dołączamy do Ubera lotów kosmicznych”, powiedział współzałożyciel Cryptosat Yonatan Winetraub. Wszyscy lecą na tę samą orbitę, a my jesteśmy jednymi z pasażerów”.
„SpaceX wystrzeliwuje kilka satelitów, każdy z nich robi coś innego”, dodał, „To nie ma znaczenia dla naszej usługi, mamy nadzieję, że wykorzystamy naszego satelitę do świadczenia usług kryptograficznych dla naszych klientów na Ziemi”.
Satelita Crypto1 to moduł wielkości kubka do kawy stworzony z części dostępnych dla każdego.
W kosmosie zapewni fizycznie niedostępną i odporną na manipulacje platformę, z której można uruchamiać aplikacje blockchain i księgi.
Współzałożyciel Yan Michalevsky powiedział, że tego typu platforma jest pierwszym pozaświatowym „korzeniem zaufania”, źródłem, któremu zawsze można zaufać w systemie kryptograficznym, który „nie jest zależny od innych satelitów innych firm”, ale faktycznie zapewnia sprzęt na orbicie, dodając:
„Jest to bardzo potrzebne. Jeśli przyglądamy się protokołom, zwłaszcza w Web3, istnieją całe systemy finansowe i inteligentne systemy kontraktowe, rodzaj cyfrowych umów prawnych, które zależą od wiarygodności stojącej za nimi kryptografii”.
Michalevsky powiedział, że jednym z najbardziej ekscytujących zastosowań modułu jest konfiguracja protokołów dowodu zerowej wiedzy, które, jak twierdzi, są częściej używane do celów takich jak głosowanie w zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO) w celu podejmowania decyzji bez ujawniania głosów poszczególnych osób.
Inne zastosowania modułu obejmują możliwe wdrożenie całego łańcucha bloków, ponieważ posiadanie rejestru poza zasięgiem atakujących może oznaczać, że kopanie kryptowalut może stać się reliktem przeszłości, ponieważ teoretycznie nie wymagałoby już decentralizacji za pomocą wielu walidatorów.
Powiedział, że wymagany jest zaufany moduł w kosmosie, biorąc pod uwagę, że atakujący mają motywację i możliwość uzyskania dostępu do modułów na Ziemi. Jednak technologia przechwytywania i manipulowania satelitą nie jest dostępna.
„Kolejną wyjątkową cechą jest to, że komunikacja odbywa się za pomocą częstotliwości radiowej, której tak naprawdę nie można ukryć i wykonać ataku”, dodał Winetraub, „każdy z anteną będzie wiedział, co się dzieje”.
„W ostatnich latach zaobserwowaliśmy wielki boom w technologii blockchain i możemy świadczyć te usługi w kosmosie. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie obsłużyć branżę blockchain i zapewnić modułom, na które każdy może liczyć, niespotykany dotąd poziom bezpieczeństwa”.
Wolna komunikacja
Komunikacja satelitarna z ziemią jest punktem spornym dla każdej organizacji, której aktywa znajdują się na orbicie, ponieważ przesyłanie danych z Ziemi jest powolne. Winetraub powiedział, że „komunikacja internetowa nie jest czymś trywialnym w kosmosie”.
„Praca z zasobem kosmicznym to nie to samo, co praca tutaj, na Ziemi”, dodał, „na ziemi, jeśli coś pójdzie nie tak, po prostu otwierasz terminal i debugujesz go. Kiedy dzieje się to w kosmosie, nie zawsze jest to dostępne:
„Okrąża Ziemię, zaczynamy debugować, rozwiązujemy problem, teraz musimy poczekać półtorej godziny, aż wróci”.
Powiedział, że wypełnienie luki między tym, do czego ludzie są przyzwyczajeni w zakresie szybkiej komunikacji internetowej a ograniczeniami przestrzeni kosmicznej, jest ciągłym wysiłkiem, który rozpoczął się od serii eksperymentów, które firma przeprowadziła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na początku tego roku.
W marcu satelita Cryptosat brał udział w wielu eksperymentach na ISS, a jeden z eksperymentów stworzył sygnatury kryptograficzne z kluczami wygenerowanymi i przechowywanymi w kosmosie. Tweety wspominające o koncie Cryptosat na Twitterze wygenerowały certyfikat z podpisem cyfrowym nad tweetem w odpowiedzi na wzmiankę.
Mówiąc o eksperymentach Michalevsky powiedział, że „umożliwiły nam one ustalenie interesujących przypadków użycia w przestrzeni”, dodając:
„Zasadniczo tym, co robiliśmy w tym eksperymencie, było ćwiczenie operacji po naszej stronie, w zakresie komunikowania się z przestrzenią, pracy z agencjami kosmicznymi, uruchamiania kodu zarówno na ziemi, jak i w kosmosie oraz współpracy między nimi”.
O tym, co będzie dalej z Cryptosatem po premierze, Michalevsky powiedział, że nie poklepują się po plecach:
„Jesteśmy już na etapie planowania kolejnego satelity, miejmy nadzieję, że planujemy na koniec tego roku, ponieważ jest wiele do zrobienia, na przykład kontynuacja aktualizacji platformy oprogramowania”.
„Dążymy do kilku modułów na orbicie na tych początkowych etapach”, dodał, „ale ostatecznie przewidujemy, że potencjalnie kilkadziesiąt z nich zapewni ciągłą dostępność podczas orbitowania wokół Ziemi”.
Firma miała również na uwadze rozbudowę naziemną komunikacji z modułami orbitalnymi, a Michalevsky powiedział, że celem jest posiadanie stacji naziemnej widzącej co najmniej jednego satelitę przez cały czas.
Produkt skierowany do konsumenta to obszar, nad którym Michalevsky również chce pracować, jak mówi, przemysł kosmiczny nie ma prostych interfejsów dla użytkowników aplikacji Web3:
„Chcemy zbudować naprawdę świetne interfejsy API, aby zapewnić takie rzeczy, jak podpisywanie NFT w kosmosie, dostarczać rzeczy, które są nie tylko aplikacjami korporacyjnymi i zaplecza, ale także bardzo przydatne dla konsumentów, a następnie umożliwić im budowanie infrastruktur finansowych na bazie tej konstelacji”.
Może Cię zainteresuje: