W trakcie procesu karnego założyciel giełdy kryptowalut FTX Sam Bankman-Fried wyraził swoją głęboką pogardę dla organów regulacyjnych.
Podczas procesu zastępca prokuratora Danielle Sassoon zapytała, czy biznesmen może sobie przypomnieć sobie swoje wcześniejsze publikowane na Twitterze wypowiedzi dotyczące jego wsparcia dla regulacji blockchain w celu ochrony klientów.
Sam Bankman-Fried: „Pieprzyć organy regulacyjne!”
– Nie pamiętam – odpowiedział Sam Bankman-Fried. – Ale prywatnie powiedział Pan: pieprzyć organy regulacyjne, prawda? – dopytywała Sasoon
– Powiedziałem to raz – odpowiedział Sankman-Fried. Ale okazuje się, że to nie jedyne wulgaryzmy, jakich w przeszłości użył pod adresem organów zajmujących się regulacją rynku. Mężczyzna stwierdził również, że postrzegał „podzbiór ludzi” śledzących tematy kryptowalutowe na Twitterze jako „głupich sk****synów”.
W tym momencie podczas procesu zapytano o przesłuchanie Sama Bankmana-Frieda, do którego soszło w 2021 r. przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. – Powiedział Pan (wówczas – przyp. red.), że regulacje (przepisy prawne – przyp. red.) to public relations?” – zapytała Sassoon. – Powiedziałem coś takiego – przyznał Bankman-Fried.
Były szef giełdy kryptowalutowej stwierdził również, że korzyści płynące z pomocy w przygotowaniu projektu regulacji kryptowalut obejmowały pomoc w przejęciu przez FTX udziału w rynku od konkurencyjnej giełdy Binance. Przed ogłoszeniem upadłości przez FTX, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku Bankman-Fried ujawnił, że giełda, wraz z siostrzanym funduszem hedgingowym Alameda Research, posiadała blisko 15 miliardów dolarów w depozytach od klientów, przy czym zgłoszono zaginięcie 10 miliardów dolarów.
Dodajmy jeszcze, że 8 listopada 2022 roku założyciel Binance, Changpeng Zhao, podpisał list intencyjny w sprawie przejęcia firmy FTX. Umowa została rozwiązana zaledwie dzień później po tym, jak przedstawiciele Binance przejrzeli księgi rachunkowe FTX i odkryli w nich znaczące rozbieżności.
Zobacz też: Sam Bankman-Fried: „Popełniłem błędy, ale nikogo nie oszukałem”
Proces ma się ku końcowi
Sam Bankman-Fried przypomniał, że 7 listopada 2022 r. wypłaty netto klientów wyniosły 4 miliardy dolarów, czyli 100 razy więcej niż przeciętny dzień handlowy, co doprowadziło firmę do głębokiego kryzysu płynności.
Proces karny Bankman-Frieda ma zakończyć się na początku przyszłego tygodnia.
Może Cię zainteresować: