Doświadczony trader zauważył, że Bitcoin tworzy wzór „trzech ślepych myszy”. Niektórzy przedstawiciele branży kryptowalut interpretują ten komunikat jako oznaczający, że aktywa mogą spaść niżej w nadchodzących dniach.
W poście z 2 października na opublikowanym na platformie X, Brandt stwierdził, że Bitcoin tworzy obecnie „niesławną formację trzech ślepych myszy i kawałka sera”. Nazwa wzoru nawiązuje do popularnej brytyjskiej rymowanki, której treść opowiada historię trzech ślepych myszy, które biegają za żoną rolnika, a ta odcina im ogony nożem.
Bitcoin i ślepe myszy
Formacja „trzech ślepych myszy” jest zwykle postrzegana jako formacja kontynuacji. Ostatnio Brandt wspomniał o niej w poście opublikowanym 17 grudnia 2022 r. Wówczas Bitcoin był notowany za około 17 000 USD i wszedł w kilkutygodniowy spadek, zanim gwałtownie wybił się w górę w styczniu 2023 roku.
Teraz zaś Brandt zwrócił uwagę na fakt, że ostatni wzrost Bitcoina „nie zakłócił 7-miesięcznej sekwencji niższych szczytów i niższych dołków” i stwierdził, że Bitcoin jest nadal zamknięty w trwającym trendzie spadkowym. „Tylko zamknięcie powyżej 71 000 potwierdzone nowym ATH wskaże, że trend od dołka z listopada 2022 r. pozostaje w mocy” – napisał Brandt.
Tymczasem traderzy spekulują, że formacja „trzech ślepych myszy”, o której mówi Brandt jest bardziej humorystycznym podejściem do formacji Trzech Czarnych Wron, która jest używana do wskazania odwrócenia trendu wzrostowego.
Dodajmy, że w przeszłości analizy Brandta były cenione, ponieważ trafnie przewidział on duże korekty cenowe Bitcoina oraz inne kluczowe momenty na rynku kryptowalut. Jednym z najbardziej znanych przypadków było ostrzeżenie o potencjalnym pęknięciu bańki podczas hossy w 2017 roku.
Tymczasem w ciągu ostatnich trzech dni cena Bitcoina spadła o 7,1 proc., gwałtowny 72-godzinny spadek wymazał prawie 12 dni zysków. Stało się tak, ponieważ rynki przestraszyły się eskalacji napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie, pogorszonych jedynie przez rosnące obawy o siłę amerykańskiej gospodarki i wynik nadchodzących wyborów. Istnieje więc ryzyko, że przez większą część października możemy mieć do czynienia z niskimi cenami, zanim dojdzie do ponownego skoku cen. Przebicie bariery 72 tys. USD może więc zająć trochę czasu, a ponowny test rekordowego poziomu 73 679 USD może potrwać jeszcze dłużej.
Blady strach wśród inwestorów
Zdaniem popularnego analityka BTC Willy’ego Woo krótkoterminowa struktura Bitcoina sygnalizuje, że najbliższy tydzień lub trzy tygodnia mogą stanowić okresem ochłodzenia przed kolejną próbą byka. „Długoterminowa sytuacja jest bycza” – zaznaczył.
Aktualnie wskaźnik Crypto Fear & Greed Index wskazuje liczbę 37, co wskazuje na „strach” w branży. I w sumie nie ma się czemu dziwić. Cena Bitcoina spadła po ataku rakietowym Iranu na Izrael. Z najnowszych informacji wynika, że izraelska obrona powietrzna zestrzeliła większość ze 180 nadlatujących pocisków.