Oto plan Putina. Rosja chcąc ominąć sankcje bada waluty cyfrowe

Rosja prowadzi badania nad zastosowaniem krajowej waluty cyfrowej jako fundamentu dla niezależnego, ponadnarodowego systemu płatności.

Przypomnijmy, że Rosja została wykluczona z systemu płatności Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) w następstwie wojny na Ukrainie, co spowodowało problemy z importem i eksportem, które nadal nękają rosyjski rząd. Sankcje ograniczyły użycie dolarów i euro, a ponieważ rosyjska gospodarka jest silnie uzależniona od handlu międzynarodowego, problemy z walutami obcymi spowodowały trudności.

Rosja ma własny plan

Teraz zaś Federacja Rosyjska prowadzi intensywne badania nad zastosowaniem krajowych walut cyfrowych jako fundamentalnego elementu nowej, niezależnej platformy płatniczej. Prezydent Władimir Putin, podczas rozszerzonego posiedzenia Prezydium Rady Państwowej poświęconego rozwojowi eksportu, podkreślił kluczową rolę tych aktywów w tworzeniu innowacyjnej infrastruktury rozliczeniowej. – Cały świat pracuje obecnie nad stworzeniem tzw. ponadnarodowej infrastruktury płatniczej. Wiele krajów i regionów świata ściśle nad tym pracuje, z możliwością wykorzystania cyfrowych walut banków centralnych i cyfrowych aktywów finansowych – przyznał Putin.

W ocenie prezydenta nowy system płatniczy zapewniłby „płynność i niezależność od czynników zewnętrznych”, co jest priorytetem dla Rosji w obecnej sytuacji geopolitycznej. Problemy w rozliczeniach handlowych z kluczowymi partnerami gospodarczymi, takimi jak Chiny, Turcja i Indie, motywują Rosję do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Putin podkreślił, że cel ten jest uogólniony, ponieważ więcej krajów również bada wykorzystanie tych aktywów z tego samego powodu. Jednocześnie dał do zrozumienia, że wprowadzenie takiego systemu wiąże się z poważnymi wyzwaniami, gdyż znaczna część rosyjskich partnerów handlowych jest głęboko zintegrowana z obecnymi mechanizmami finansowymi. Przejście na nowy model płatności ma być procesem stopniowym, wymagającym czasu na adaptację ze strony wszystkich uczestników.

Handlowe alternatywy

Dążąc do zwiększenia transakcji dokonywanych w walutach krajowych zamiast w dolarach amerykańskich i euro, Rosja zawarła dwie umowy handlowe z krajami Azji i Zatoki Perskiej, aby używać rosyjskiego rubla, chińskiego juana lub rupii indyjskiej, zwłaszcza w handlu energią z Chinami i Indiami. Pomimo zwiększonego wykorzystania walut krajowych z Chinami i krajami Azji Środkowej, stale pojawiają się jednak problemy, ponieważ handel Rosji z Indiami jest zagrożony przez rosnącą presję na banki z powodu groźby sankcji, a także fakt, że rupia nie jest w pełni wymienialną walutą.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Duma Państwowa, niższa izba Zgromadzenia Federalnego Rosji, uchwaliła ustawę legalizującą wydobywanie kryptowalut 30 lipca br., a inną zezwalającą na wykorzystanie cyfrowych aktywów finansowych w płatnościach międzynarodowych 27 lutego. Gubernator Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina stwierdziła, że wykorzystanie kryptowalut w handlu międzynarodowym może rozpocząć się do końca 2024 roku. Rosja chce zwiększyć udział walut narodowych innych niż dolar i euro w całym handlu międzynarodowym do 80% do 2030 roku.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz