Oto data sądu dla stablecoinów. Większość nie spełni nadchodzących standardów

Coindesk poinformował, że zgodnie z poniedziałkową (dzisiejszą) wypowiedzią szefa FSB, Klaasa Knota wiele istniejących stablecoinów nie spełni nadchodzących globalnych standardów ustalonych przez międzynarodowy organ ustalający standardy dotyczące regulacji kryptowalut i stablecoinów tj. Radę Stabilności Finansowej (Financial Stability Board, FSB) mają zostać wydane w lipcu 2023 roku. Przyszłe wytyczne FSB będą miały na celu wzmocnienie ram zarządzania stablecoinami przez prawa wykupu i mechanizmy stabilizacji, Wskazania Knota zostały zawarte w liście do ministrów finansów krajów G20 i prezesów banków centralnych. FSB jest na etapie finalizacji swoich zaleceń regulacyjnych. Stablecoiny to kryptowaluty powiązane z wartością innych aktywów, takich jak dolar amerykański czy euro.

Międzynarodowy ruch

Organy regulacyjne na całym świecie podejmują kroki w celu nadzorowania stablecoinów skoncentrowanych na płatnościach, z których część jest wspierana przez rezerwy waluty fiat w postaci ekwiwalentów pieniężnych lub niezabezpieczone krótkoterminowe instrumenty dłużne. Podczas gdy emitenci stablecoinów podjęli walkę, aby obniżyć dług swoich rezerw i poprawić transparentność, wiadomość Knota wskazuje, że te środki mogą okazać się niewystarczające by spełnić nowe, surowsze wytyczne. Knot dodał, że wiele z powszechnie używanych dziś stablecoinów nie spełniłoby nawet międzynarodowych norm ustalonych przez instytucje ustalające standardy płatności lub prawa dot. papierów wartościowych.

FSB w natarciu

W lutym 2022 roku FSB ostrzegła, że ryzyko kryptowalutowe dla stabilności finansowej „może szybko eskalować”. Po upadkach wielu firm – w tym emitenta tokenów Terra i giełdy kryptowalut FTX rozpoczęła się globalna walka z kryptowalutowym Dzikim Zachodem. W zeszłym tygodniu FSB wskazał, że będzie współpracować z innymi organami ustalającymi standardy, aby określić, w jaki sposób zdecentralizowane finanse (DeFi) powinny być regulowane. Organ FSB planuje również wydać wspólny dokument z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Oczywiście na temat kwestii regulacyjnych związanych z kryptowalutami.

Problemy transakcyjne – daleka droga do ideału

Nowy raport Cointelegraph Research i Onramper ujawnił, że transakcje fiat-crypto mają 50% wskaźnik niepowodzenia z powodu kilku czynników, w tym lokalizacji użytkownika. Pomimo uzupełnieniamprocedur KYC. Społeczność kryptowalutowa nieustannie szuka sposobów na wypełnienie luki między tradycyjnymi finansami a walutami fiat za pomocą zdecentralizowanych narzędzi finansowych (DeFi). Platformy kryptowalutowe są podstawowym sposobem, w jaki użytkownicy mogą przejść między dwoma odrębnymi systemami finansowymi. Ze względu na trudności w procesie transakcyjnym, porzucenie transakcji podczas przepływu zakupów może wynosić nawet 90%.W badaniu przyjrzano się dziewięciu największym platformom typu 'on-ramp’ wymieniającym waluty fiat do crypto m.in. Coinify, MoonPay, Transak i Wyre. Według danych, wydajność różnych onrampów znacznie się różni, choć jeden z głównych czynników to lokazliacja użytkownika. Europa miała najwyższe wskaźniki sukcesu w transakcjach, podczas gdy najniższe występują w słabiej skomunikowanych Afryce i Ameryce Południowej.

Wskaźniki autoryzacji transakcji według regionów. Źródło: Cointelegraph Research

Inne czynniki, które wpłynęły na transakcje na kryptowalutach, obejmują metody płatności, fiat używany do konwersji na kryptowaluty i dostępne pary handlowe. Przelewy bankowe jako metoda płatności okazały się lepsze pod względem wskaźników sukcesu transakcji, osiągając blisko 100% wynik. Dodatkowo, wartość transakcji była głównym wskaźnikiem sukcesu, z mniejszymi transakcjami o wartości $0-26 osiągnęła 66% wskaźnik autoryzacji, w porównaniu do transakcji o wartości ponad $5,000, które zazwyczaj mają niższy wskaźnik autoryzacji na poziomie 19%.

Wskaźniki autoryzacji transakcji według wartości transakcji. Źródło: Cointelegraph Research

Może Cię zainteresuje:

BitcoinKryptowalutyStablecoinstablecoiny
Komentarze (0)
Dodaj komentarz