W brawurowej akcji brytyjska policja skonfiskowała Bitcoin o wartości przekraczającej 1,4 miliarda funtów. Pochodziły one z ogromnego oszustwa inwestycyjnego w Chinach. W centrum tej afery znajduje się Jian Wen, 42-latka oskarżona o pranie pieniędzy dla swojego byłego pracodawcy, Yadi Zhanga. Zhang jest poszukiwany przez chińskie władze i obecnie się ukrywa.
Bitcoin pralką do brudnych pieniędzy
W Sądzie Koronnym w Southwark rozgrywa się dramat z ogromnymi pieniędzmi w tle, który spokojnie mógłby być scenariuszem filmu sensacyjnego. Jian Wen, oskarżona o pranie ogromnych sum w bitcoinach dla swojego byłego szefa, twierdzi, że jest niewinna. Policja odkryła jednak ponad 61 000 Bitcoin w urządzeniach w sejfie i mieszkaniu dzielonym przez Wen i Zhanga w 2018 roku.
W lipcu 2021 roku udało się zabezpieczyć majątek wart 1,4 miliarda funtów w krypto. Prokuratorzy przedstawiają Zhanga, którego prawdziwe imię to Zhimin Qian, jako mózg oszustwa na skalę pięciu miliardów funtów. Afera ta dotknęła ponad 128 000 inwestorów w Chinach w latach 2014-2017. Po przekształceniu zdobytych nielegalnie środków w bitcoiny Zhang zniknął, przyjmując fałszywą tożsamość i uciekając do Londynu w 2017 roku.
Zobacz także: Rekordowy rok Tether! Zarobili miliardy dolarów i inwestują fortunę w innowacje
Luksusowe życie pod lupą prawa
Gillian Jones KC, prowadząca sprawę, opowiedziała o ekstrawaganckich wydatkach i skomplikowanych transakcjach. W 2018 roku Wen próbowała na przykład nabyć nieruchomość w Londynie za 12,5 miliona funtów. Transakcja nie doszła do skutku, ponieważ kancelaria prawna Mishcon de Reya nie mogła zweryfikować pochodzenia bitcoinów. W tym samym roku policja zamroziła fundusze Wen w jej koncie klienta w Mishcon.
Historia Wen jest przykładem metamorfozy z prostej imigrantki do osoby zarządzającej majątkiem wartym miliardy. Przyjechała do Wielkiej Brytanii z Chin w 2007 roku i stała się obywatelką brytyjską w 2018 roku. Zanim poznała Zhanga w 2017 roku, jej życie obracało się wokół pracy w chińskich restauracjach. Jones nazwała Wen „twarzą” Zhanga, opłacaną za utrzymywanie go poza światłem reflektorów. Broni się, twierdząc, że myślała, iż obraca legalnie zarobionymi pieniędzmi z biznesu jubilerskiego i nieruchomości Zhanga.
Proces ten nie tylko dotyczy winy oskarżonej. To przestroga przed ciemnymi stronami cyfrowych walut i ich atrakcyjnością dla przestępców. Dla Wielkiej Brytanii skonfiskowanie tych środków to nie tylko odzyskanie utraconych pieniędzy. To również silny komunikat dla międzynarodowych oszustów finansowych.
Może Cię również zainteresować: