Po kontrowersyjnej śmierci wiewiórki Peanut liczba memecoinów z motywem Peanut na blockchainie Solana gwałtownie zwiększyła się, a niektóre z nich osiągnęły kapitalizację rynkową przekraczającą 100 milionów dolarów.
Memecoiny, dzięki nagłemu wzrostowi popularności „Peanut the Squirrel”, trafiły na rynki zdecentralizowanych finansów Solana (DeFi), a niektóre tokeny osiągnęły nawet kapitalizację rynkową powyżej 120 milionów dolarów.
„Będziecie się smażyć w piekle!”
Mark Longo, właściciel konta Peanut w mediach społecznościowych, które na chwilę obecną może pochwalić się ponad 600 tys. użytkowników, poinformował, że 30 października br. nowojorski Departament Ochrony Środowiska skonfiskował i poddał eutanazji popularną wiewiórkę Peanut i szopa Freda. Miało to miejsce po skargach na rzekome niebezpieczne warunki, w jakich żyła wiewiórka.
„30 października DEC przejęło szopa i wiewiórkę, które mieszkały z ludźmi, co stwarzało potencjalne ryzyko narażenia innych osób na wściekliznę. Ponadto osoba biorąca udział w dochodzeniu została ugryziona przez wiewiórkę. Aby sprawdzić, czy zwierzęta są zarażone wścieklizną, zostały uśpione” – to fragment oświadczenia służb, który cytuje agencja informacyjna Associated Press.
„Cóż Internecie, WYGRAŁEŚ. Zabrałeś mi jedno z najbardziej niesamowitych zwierząt z powodu swojego egoizmu. Dla grupy ludzi, którzy zadzwonili do DEC, jest specjalne miejsce w piekle” – napisał Longo na Instagramie.
Mężczyzna ujawnił, że uratował wiewiórkę około siedem lat temu po tym, jak matka Peanut została potrącona przez samochód. Longo uznał, że Peanut nie przetrwa samodzienie na wolności. Dlatego tez zajął się zwierzęciem i został jego opiekunem.
Eutanazja Peanuta wywołała powszechne oburzenie, a wiele znanych osób – wśród których znalazł się także miliarder Elon Musk – skrytykowały rząd i nazwały go „bezmyślnym” i „bezdusznym”. Ale to nie wszystko – nagła popularność wiewiórki zachęciła bowiem twórców memecoinów do wypuszczenia na rynek tokenów opartych na memach z popularnym zwierzakiem.
Peanut, Fred i Solana
Ostatecznie w sieci Solana uruchomiono kilka memecoinów nawiązujących tematycznie do wiewiórki Peanut. Ponadto dwa memecoiny ze zwierzakiem znalazły się w pierwszej dziesiątce tokenów na 24-godzinnej liście przebojów Dexscreener. Token o nazwie Peanut the Squirrel (PNUT) wyprodukowany dwa dni temu miał wolumen prawie 300 milionów dolarów i odnotował ponad 200 000 transakcji. Kapitalizacja rynkowa tego tokena wynosi obecnie 100 mln USD, a przed korektą osiągnęła szczytowy poziom 120 mln USD. Podobny memecoin trafił do BNB Smart Chain i osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości 80 milionów dolarów, odnotowując jednocześnie wolumen powyżej 110 milionów dolarów.
Dodajmy, że memecoin nawiązujący do szopa Freda, który został poddany eutanazji wraz z Peanutem, również trafił na rynki memecoinów Solana. Token o nazwie First Convicted Raccoon (FRED) odnotował prawie 150 000 transakcji i wolumen obrotu w wysokości 83 milionów dolarów. Mimo to kapitalizacja rynkowa projektu wynosi zaledwie 8,2 miliona dolarów.