Iran obecnie zmaga się obecnie z poważnym kryzysem energetycznym. Ekstremalna fala upałów tylko pogarsza sytuację. W odpowiedzi na tę sytuację rząd Iranu ogłosił niecodzienny program. Nagrodę w wysokości 20 dolarów za donoszenie na nielegalnych górników kryptowalut. To nowy sposób na walkę z nieautoryzowanym wykorzystaniem energii elektrycznej, co według urzędników jest jedną z przyczyn niedoborów prądu.
Kryzys energetyczny i ekstremalne upały w Iranie
Kampania ta została już rozpoczęta przez państwową firmę energetyczną Tavanir. Wysokie temperatury, które w Iranie sięgają teraz nawet 49,7°C, powodują masowe przerwy w dostawie prądu. To naturalnie znacząco wpływa na codzienne życie mieszkańców oraz produkcję przemysłową.
Prezes Tavanir, Mostafa Rajabi Mashhadi, wskazał, że nielegalne kopalnie kryptowalut zużywają ogromne ilości energii, co znacznie obciąża krajową sieć energetyczną. Wskazał, że te operacje często konsumują energię równoważną zapotrzebowaniu całej prowincji, co w obecnych warunkach jest absolutnie niedopuszczalne.
Iran już w 2021 roku zakazywał wydobywania kryptowalut. Również z powodu obaw dotyczących ogromnego zużycia energii. Później częściowo zniesiono ten zakaz z powodu presji ekonomicznej wynikającej z sankcji nałożonych przez USA. Teraz gdy sieć energetyczna jest pod jeszcze większym naciskiem, urzędnicy znowu zaostrzają podejście. Wierzą, że zachęcanie obywateli do zgłaszania nielegalnych kopalni może pomóc w złagodzeniu presji na dostawy energii.
Nakabluj i zgarnij 20 dolarów nagrody
W ramach nowego systemu nagród rząd oferuje milion tomanów (około 20 dolarów) za informacje prowadzące do konfiskaty sprzętu używanego do nieautoryzowanego wydobycia kryptowalut. Zdaje się, że system premiowy działa. Do tej pory skonfiskowano już ponad 230 tysięcy nielegalnych urządzeń, które zużywały od 800 do 900 megawatów energii.
Rząd Iranu stara się zarządzać swoimi zasobami energetycznymi w odpowiedzialny sposób, co obejmuje walkę z nielegalnym wydobyciem kryptowalut. Chociaż kopanie może być bardzo opłacalne, wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zużycia energii.
Niektórzy krytycy uważają jednak, że obwinianie górnictwa kryptowalut za niedobory energii jest błędnym podejściem. Wskazują oni na problemy związane z zarządzaniem siecią energetyczną i potrzebą ogromnych inwestycji w infrastrukturę. Jednak w obliczu rosnącej popularności kryptowalut w Iranie, władze muszą balansować pomiędzy korzyściami wynikającymi z omijania sankcji a ryzykiem przeciążenia sieci.