Największy, historyczny spadek trudności w sieci Bitcoin

Ostatnia korekta trudności wydobycia w sieci Bitcoin okazała się największą w historii.

Trudność wydobycia sieci Bitcoin spadła o 27,9%, ponieważ sieć dostosowuje się do ogromnego spadku hash rate. To największy spadek trudności wydobycia od czasu uruchomienia sieci w 2009 roku.

Sieć Bitcoin aktualizuje poziom trudności wydobycia co 2016 bloków, czyli mniej więcej co dwa tygodnie. Ma to na celu upewnienie się, że bloki są tworzone co około dziesięć minut, pomimo wahań w kontekście hash rate.

Nie ulega wątpliwości, że hash rate był ostatnio wysoce niestabilny. Od czasu poprzedniej korekty z 13 czerwca, siedmiodniowa średnia krocząca hash rate Bitcoina spadła z 136,47 EH/s do 85 EH/s — o 35%.

Było to w dużej mierze spowodowane rozprawą z wydobyciem bitcoinów w Chinach, co doprowadziło do migracji wskaźnika, jako że górnicy szukają bardziej przyjaznych jurysdykcji w innych miejscach. Dzisiejszy, rekordowy spadek okazał się mieć znacznie większy wymiar (procentowo), niż z początku zakładano.

źródło: BitInfoCharts

Niższy hash rate doprowadził do spowolnienia tempa produkcji bloków, ponieważ pozostała moc nie była w stanie nadążyć za wysokim poziomem trudności. Przez ostatnie dwa tygodnie bloki były produkowane średnio prawie co 13,9 minut – znacznie więcej niż zwykle.

1 lipca wydobycie bloku zajęło nawet 129 minut, najdłużej od 2011 roku. Warto zauważyć, że w grę wchodzi weszło w tym względzie wiele czynników, w tym nieodłączna wariancja czasów bloków.

Kiedy bańka pęknie?

„Cena podąża za hash rate”. Jeśli to prawda, na rynku może kształtować się interesujące zjawisko…

Inwestor Timothy Peterson zauważył, że związek między ceną a hash rate jest „użyteczny”, jeśli chodzi o wyznaczanie szczytów cen w skali makro. Załączony niżej wykres pokazuje skoki w latach 2013 i 2017, odpowiadające szczytom, które utrzymywały się przez cały czteroletni cykl o połowę.

Rok 2021 wygląda podobnie, ale od kapitulacji w maju relacja zmierza w kierunku 1 – punktu, w którym cena bitcoina powinna była się w pełni „skorygować”.

„W oparciu o obecny trend w P(h), bańka ta zakończyłaby się do 31 października”, podsumował Peterson.

Innymi słowy, powrót górników prawdopodobnie zapobiegnie dalszym epizodom spadków cen na taką skalę, jak ostatnio. Byki mogą jednak nadal być zmuszone do zachowania cierpliwości w oczekiwaniu na kolejne wzrosty ceny.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBTChash rateMining
Komentarze (0)
Dodaj komentarz