Analitycy JPMorgan w najnowszym raporcie sugerują, że niedawne odbicie cen kryptowalut może mieć charakter taktyczny, a nie trwały. Wskazują na różnicę między obecną ceną Bitcoina wynoszącą około 68 000 dolarów a kosztem jego produkcji, który wynosi około 43 000 dolarów.
JPMorgan: odbicie cen kryptowalut może być tymczasowe
Porównując wartość Bitcoina skorygowaną o zmienność do złota, analitycy zauważyli, że wynosi ona około 53 000 dolarów. Ta znacząca różnica według analityków JPMorgan sugeruje powrót do średniej w okolicach zera. To z kolei ma ograniczać potencjał znacznego wzrostu cen Bitcoina w dłuższej perspektywie.
Aktualne likwidacje na rynku kryptowalut, w tym te dokonane przez Gemini, wierzycieli Mt. Gox oraz rząd niemiecki, przyczyniły się do niedawnego osłabienia kontraktów terminowych na BTC. Jednak analitycy przewidują, że ich spadek doprowadzi do odbicia na rynku kontraktów terminowych na Bitcoina od sierpnia.
JPMorgan w raporcie sugeruje również, że zarówno Bitcoin, jak i złoto mogłyby skorzystać na potencjalnej reelekcji byłego prezydenta Donalda Trumpa. Inwestorzy postrzegają go jako bardziej przychylnego firmom kryptowalutowym i regulacjom w porównaniu z najpoważniejszymi rywalami.
Trump zażarcie krytykował Bidena i jego otoczenie za ostre stanowisko w sprawie kryptowalut. Podkreślał, że Stany Zjednoczone powinny dążyć do tego, aby być liderem w tej branży. Potencjalna polityka handlowa Trumpa mogłaby skłonić banki centralne rynków wschodzących. W szczególności bank centralny Chin, do dywersyfikacji swoich zasobów poprzez zwiększenie inwestycji w złoto.
Spadek liczby adresów Bitcoin to… dobry znak?
Dane firmy Santiment pokazują, że liczba adresów portfeli Bitcoin, w których przechowywane są BTC, w ciągu ostatniego miesiąca spadła. Choć na początku może się to wydawać niepokojące, Santiment uważa, że może to być wręcz dobra wiadomość dla inwestorów. „Kiedy jesteśmy świadkami masowych likwidacji, takich jak ta, prawdopodobieństwo dalszego ożywienia jedynie wzrasta” – napisała firma.
Pomimo spadku wolumenu obrotu na scentralizowanych giełdach kryptowalut trzeci miesiąc z rzędu, Bitcoin spot markets odnotowały ożywienie, zyskując 12% w ciągu ostatnich siedmiu dni.
Eksperci JPMorgan wskazują, że wieloryby, w tym fundusze spot ETF i portfele powiernicze, nabyły w tym roku 1,45 miliona BTC. To stanowi około 9% całej podaży znajdującej się w obiegu. Tygodniowy napływ środków do tych wielkich podmiotów już przekroczył całkowitą kwotę za cały rok 2021, z imponującą kwotą 100 000 BTC napływającą co tydzień.
Największy bank świata ostrzega zatem, że obecne odbicie cen kryptowalut może mieć charakter tymczasowy, niekoniecznie długoterminowy.