Największe krypto oszustwo? Potężny stablecoin na celowniku! „Przekręt większy niż FTX”

Justin Bons, założyciel Cyber Capital, jednego z najstarszych funduszy kryptowalutowych w Europie, nie przebierał w słowach, opisując Tether jako „oszustwo na 118 miliardów dolarów, większe niż FTX i Bernie Madoff razem wzięci”. Jego „nitka” na ten temat stała się viralem, przekraczając 360 tys. odsłon.

Założyciel Cyber Capital: Tether to „skok na kasę”

W serii wpisów na platformie X, skrytykował Tether za brak przejrzystości. Wytknął im też luki w audytach, które mogłyby potwierdzić rzeczywiste rezerwy firmy. Według Bonsa, Tether „drukuje fałszywe pieniądze”, co budzi poważne wątpliwości co do wiarygodności USDT.

O co chodzi Bonsowi? Mimo że Tether jest liderem wśród stablecoinów, od 2021 roku nie przeprowadzono żadnego niezależnego audytu ich rezerw. Współpraca z BDO w 2021 roku doprowadziła jedynie do wydania raportu „audytora”, który… nie spełnia standardów pełnego audytu. Krytycy twierdzą, że firma wielokrotnie przedstawiała fałszywe dokumenty i niejasne dane dotyczące aktywów w rezerwach.

Jeszcze większe obawy budzi fakt, że Tether nie rozdziela jasno aktywów swoich od tychklientów. To sprawia, że opinia publiczna właściwie nie ma możliwości weryfikacji oświadczeń firmy. W 2018 roku Tether zwolnił swojego pierwszego audytora, tłumacząc to „nadmiernie krytycznym podejściem”, co tylko pogłębia podejrzenia o braku przejrzystości i konflikt interesów.

https://twitter.com/Justin_Bons/status/1834994430178103599

Tether i rosnące wokół niego obawy

Jako największy emitent stablecoinów z kapitałem rynkowym wartym miliardy, wzbudza obawy o możliwość manipulacji rynkiem poprzez emisję nowych tokenów bez faktycznego pokrycia. Bons ostrzega, że USDT jest podatny na zjawisko „bank run”. Podobne do tego, co spotkało Terra Luna, co mogłoby wstrząsnąć rynkiem kryptowalut.

Dodatkowe kontrowersje dotyczą związku Tethera z giełdą Bitfinex, z którą ma wspólny zarząd. Władze USA zamknęły jednego z wcześniejszych banków Bitfinexu, Crypto Capital, za pranie pieniędzy, co dodatkowo podważa wiarygodność firmy.

Tether jest również podejrzewany o udział w praniu pieniędzy związanym z różnymi przestępstwami, w tym sextortion i przekręty – tzw. „pig butchering” . Firma analityczna Elliptic oszacowała, że w ciągu ostatnich trzech lat USD Coin ułatwił przeprowadzenie transakcji przestępczych o wartości ponad 11 miliardów dolarów.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz