Giełda kryptowalut Kraken zwróciła się do sędziego federalnego z wnioskiem o oddalenie pozwu wniesionego przeciwko niej przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Przypomnijmy: w zeszłym roku Komisja oskarżyła firmy Payward i Payward Ventures, do których należy giełda kryptowalut Kraken, o działanie jako niezarejestrowana giełda papierów wartościowych i agencja rozliczeniowa.
Kraken krytykuje SEC
Komisja twierdziła, że Kraken ułatwia handel aktywami kryptograficznymi, uznawanymi za papiery wartościowe, w tym między innymi MATIC, ADA, SOL, CHZ, FIL, ATOM i ALGO.
Warto wspomnieć, że pozew SEC pojawił się kilka miesięcy po tym, jak giełda zawarła ugodę z regulatorem na kwotę 30 milionów dolarów w związku z oferowaniem funkcji stakingu uznawanej za papiery wartościowe. Chociaż wiele osób sądziło, że ugoda będzie oznaczać koniec działań egzekucyjnych SEC przeciwko Krakenowi, regulator ponownie oskarżył giełdę w listopadzie 2023 r., zarzucając jej ułatwianie obrotu niezarejestrowanymi papierami wartościowymi.
We wniosku złożonym 22 lutego w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii przedstawiciele Krakena argumentują, że aktywa kryptograficzne wymienione w skardze SEC zgodnie z obowiązującymi przepisami nie kwalifikują się jako papiery wartościowe. „SEC nie twierdzi, że emitenci aktywów cyfrowych zawarli umowy lub podjęli zobowiązania posprzedażowe wobec klientów Krakena. W rzeczywistości SEC nie zarzuca żadnego związku między 11 emitentami a klientami Krakena” – napisano w dokumencie.
Zobacz też: Szykujcie portfele. 31 marca przestanie obowiązywać zerowy VAT na żywność
A jasnych przepisów brak
Ponadto Kraken skrytykował amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd za brak jasnych wytycznych dotyczących sposobu, w jaki branża kryptowalut powinna być regulowana. Podmiot twierdzi, że nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych bez konkretnych regulacji dotyczących kryptowalut. Firma argumentuje również, że SEC przekracza swoje uprawnienia i narzuca przestarzałe ramy regulacyjne na rozwijającą się branżę, taką jak kryptowaluty.
W przeszłości przedmiotem kontrowersji często była kwestia tego, czy niektóre kryptowaluty lub usługi świadczone przez giełdy kryptowalutowe kwalifikują się jako papier wartościowy, co podlega regulacji SEC. Giełdy kryptowalutowe często starają się bronić swojej pozycji, argumentując, że nie wszystkie kryptowaluty są papierami wartościowymi lub nie powinny być regulowane w taki sam sposób jak tradycyjne instrumenty finansowe.
Może Cię zainteresować:
Nad czym tu deliberować:
Było SoS, czyli wykopanie shitton of shitcoin za „pikowaty energii” i potem czesanie kasy na dystrybucji tego premine = Security (Ethereum i cała reszta bandy)
Nie było SoS = Commodity (Bitcoin, Litecoin, itp)
A, i bycie Security to jeszcze nie koniec świata (a animatorzy szitkojnów boją się tego jak diabeł święconej wody… :))