Pomimo ostatnich doniesień z Chin, branża miningowa BTC doznaje wyraźnego ożywienia. Odbicia w górę doświadczyły zarówno hash rate jak i trudność kopania.
Hash rate i trudność wydobycia w górę
Analitycy Glassnode poinformowali, że hash rate Bitcoina w dużej mierze uległ poprawie, mimo tego, że w wyniku anty – bitcoinowej polityki prowadzonej przez Chiny, wyłączone zostało 50% mocy sieci. Przypomnijmy, że hash rate mierzy całkowite zasoby obliczeniowe sieci Proof-of-Work.
Jak czytamy w najnowszej edycji biuletynu Week on Chain, zarówno hash rate, jak i trudność wydobycia – która mierzy poziom konkurencji między górnikami starającymi się rozwiązać kolejny blok sieci – są na „spójnej ścieżce do odzyskania sił”.
Trudność wydobycia bitcoina została zaprojektowana tak, aby dostosowywać się co 2016 bloków w oparciu o średnie interwały produkcyjne bloków w całym okresie, które zwykle trwają 14 dni.
Jeśli średni interwał jest krótszy niż 10 minut, co oznacza większy hash rate w tym okresie, sieć zwiększy trudność w reakcji na rosnący poziom konkurencji w sieci. Podobnie, jeśli średni interwał bloków jest dłuższy niż 10 minut, trudność sieci spadnie.
Po wzroście o 39% od końca lipca, trudność kopania BTC powróciła praktycznie do poziomów sprzed chińskiego FUD. Glassnode podkreśliło, że trudność odnotowała najsilniejsze odwrócenie od grudnia 2018 r.:
Rentownośc wydobycia BTC
Pomimo znanych i oczekiwanych skutków halvingu (zmniejszenia nagród blokowych o 50% z 12,5 BTC do 6,25 BTC w maju 2020 r.), rentowność wydobycia znacznie wzrosła od tego czasu.
Glassnode zwróciło uwagę na fakt, że obecny poziom rentowności wydobycia wynoszący 40 milionów dolarów dziennie stanowi 275% wzrostu od czasu sprzed ubiegłorocznego halvingu. Analitycy podkreślili, że w porównaniu z dołkiem z czerwca 2020 r, na poziomie około 6 milionów dolarów, wzrost rentowności opiewa na około 630% .
„Pomimo dramatycznych zmian na rynku wydobywczym, wielu głębokich korekt ceny i halvingu z maja 2020 r., wartość nagrody za blok Bitcoina nadal rośnie, tworząc zachęty dla rynku do adopcji i kolejnych innowacji.”