Firma Glassnode opublikowała dane ujawniające, że górnicy Bitcoin akumulują swoje zasoby cyfrowe, podczas gdy inwestorzy długoterminowi realizują zyski.
W styczniu doszło do intensywnej sprzedaży ze strony górników. Raport Glassnode pokazuje, że jeżeli chodzi o luty, sytuacja zmieniła się diametralnie.
Analiza Glassnode pokazuje, że głównymi sprzedawcami Bitcoina podczas hossy są górnicy i inwestorzy długoterminowi. Według firmy, malejące odpływy z portfeli górników można postrzegać jako wskaźnik pro wzrostowy, ponieważ górnicy albo już pokryli koszty eksploatacji, albo gromadzą monety w odpowiedzi na inwestycję Tesli w bitcoiny o wartości 1,5 miliarda dolarów:
„Sugeruje to, że górnicy osiągnęli odpowiedni poziom sprzedaży, aby pokryć koszty. Może to również oznaczać, że postrzegają wotum zaufania Tesli jako uczciwy powód na to, aby trzymać swoje monety bardzo mocno”.
Skoro górnicy Bitcoin trzymają swoje monety, to kto sprzedaje?
Ponieważ górnicy trzymają się teraz swoich BTC, Glassnode stwierdza, że większość monet sprzedawanych na rynkach jest upłynniana przez inwestorów długoterminowych.
W raporcie zwrócono też uwagę na ubiegłotygodniową „świecę Elona” – największą dzienną świecą w historii BTC odnotowaną dzień po ogłoszeniu inwestycji Tesli. Doprowadziło to w poniedziałek, 8 lutego, do 24-godzinnego wzrostu ceny o 7162 USD (18,5%).
Bitcoin Average Spent Output Lifespan (ASOL) to wskaźnik, który mierzy średni wiek wszystkich wydanych transakcji w dniach. Na podstawie jego analizy Glassnode wnioskuje, że długoterminowi inwestorzy wykorzystali doniesienia o inwestycji Tesli, aby zrealizować zyski.
„Jak wskazuje ASOL, świeca Elona podniosła średni wiek wydanych monet z 30 do 58 dni”.
Inwestorzy realizują zyski już od października 2020
Firma zauważyła także, że Coin Days Destroyed (CDD), które jest miarą aktywności nadającej większą wagę monetom, które nie były wydawane przez długi czas, również wskazuje, że starsze monety są aktualnie redystrybuowane. Glassnode podsumowuje, że inwestorzy długoterminowi czerpią zyski już od października – kiedy BTC przekroczyło 12 000 USD.
Miara Bitcoin Days Destroyed została zaproponowana z założeniem, że zliczanie dziennej ilości transakcji dziennie nie odzwierciedla w pełni stanu gospodarki sieci Bitcoin. Bitcoin Days Destroyed jest często używany jako alternatywne spojrzenie na wolumen bitcoinowych transakcji. Ta miara jest miarą transakcji z uwzględnieniem nacisku na te bitcoiny, które od dłuższego czasu nie zostały przeniesione w sieci.
Bitcoin Days Destroyed mierzy się iloczynem wartości przelewu BTC przez ilość dni od ostatniej transakcji tych samych monet.
Przykładowo:
Alice ma 10 bitcoinów, które otrzymała 100 dni temu. Dziś postanowiła wydać to wszystko na transakcję.
Bitcoin Days Destroyed = 10 BTC x 100 dni = 1000
Bob ma 10 bitcoinów, które otrzymał wczoraj. Dziś postanowił przenieść ich na giełdę w transakcji.
Bitcoin Days Destroyed = 10 BTC x 1 dzień = 10
Im dłużej bitcoiny nie zostaną wydane, tym miara ta będzie wyższa, gdy ostatecznie zostaną wydane.
źródło: CoinGecko