MFW i Salwador kontynuują rozmowy. Status Bitcoin-a jako legalnego pieniądza zagrożony?

W trakcie toczących się dyskusji natury gospodarczo-finansowej między Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) a maleńkim Salwadorem, status Bitcoin-a ($BTC) jako legalnego środka płatniczego znalazła się w centrum uwagi. Niedawne oświadczenia urzędników Funduszu potwierdziły oficjalne, sceptyczne stanowisko organizacji na temat najstarszej kryptowaluty jako legalnego, państwowego środka płatniczego. Przypomnijmy, że Salwador trafił na pierwsze strony gazet gdy przyjął BTC jako legal tender jakiś czas temu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie lubi Bitcoin-a

MFW, międzynarodowa instytucja finansowa odpowiedzialna za wspieranie globalnej współpracy w zakresie walut i stabilności finansowej, wyraziła zaniepokojenie aktualną polityką finansową i gospodarczą maleńkiego państwa w Ameryce Łacińskiej, Salwadoru. Według Rodrigo Valdesa, dyrektora Departamentu ds. Zachodniej Półkuli MFW, „znaczące” zmiany strukturalne są niezbędne dla stabilności gospodarczej kraju. Podczas gdy konkretne szczegóły tych środków pozostają nieujawnione do wiadomości publicznej, powszechnie uważa się, że będą one miały daleko idące konsekwencje dla krajobrazu finansowego całego państwa.

Oprócz obaw natury gospodarczej, MFW i Salwador prowadzą obecnie negocjacje w sprawie nowej umowy finansowej. Ostatnia misja do kraju Ameryki Środkowej została opisana przez Valdesa jako „bardzo produktywna”, ale obie strony przyznają, że nie osiągnęły ostatecznego porozumienia.

Valdes podkreślił znaczenie poświęcenia czasu na opracowanie kompleksowego porozumienia. Zauważył, że nie ustalono konkretnych ram czasowych dla zakończenia tych dyskusji, a kluczowe jest zapewnienie, że środki strukturalne są dobrze zaplanowane i wykonane.

Jednym z głównych punktów spornych w tych rozmowach jest status Bitcoina w małym Salwadorze. Valdes stwierdził jednoznacznie, że MFW nie popiera używania kryptowaluty jako pełnoprawnego środka płatniczego. Zapytany o to, czy omawiano usunięcie statusu oficjalnej waluty Bitcoina, Valdes nie udzielił bezpośredniej odpowiedzi, a rząd Salwadoru milczy w tej sprawie.

Zobacz też: Bank JPMorgan Chase wytypował perełkę z branży wydobywczej Bitcoin. To ulubieniec BlackRock

Decyzja Salwadoru o przyjęciu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego była przełomowym posunięciem w świecie kryptowalut i finansów. Prezydent tego kraju, Nayib Bukele, który słynie z odważnych i kontrowersyjnych decyzji politycznych jest głośnym orędownikiem walut cyfrowych, a posunięcie to było postrzegane jako odważny eksperyment z potencjałem przekształcenia międzynarodowych systemów finansowych.

fot. Nayib Bukele, profil oficjalny (!)

W miarę jak dyskusje między MFW a Salwadorem są kontynuowane, globalna społeczność finansowa bacznie się im przygląda. Status Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w Salwadorze i potencjalne implikacje dla innych krajów rozważających podobne posunięcia są tematami budzącymi duże zainteresowanie. Nie bez znaczenia byłaby też reakcja rynków finansowych, szczególnie samego zainteresowanego, czyli BTC. Zmiana aktualnego statusu quo mogłaby sporo zamieszać w kursie Bitcoina, i to mimo bardzo niewielkiego znaczenia Salwadoru na arenie międzynarodowej.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBTCimfKryptowalutyMFWmiędzynarodowy fundusz walutowySalwador
Komentarze (0)
Dodaj komentarz