Star Atlas | Kompletny przewodnik po kosmicznym metaversie

Walka o dominację w kosmosie, kariera międzyplanetarnego górnika czy staking na orbicie okołoplanetarnej to tylko niektóre z propozycji, które oferuje metaverse Star Atlas…

Star Atlas może okazać się największym i najbardziej wciągającym metaversem, jaki kiedykolwiek powstał… o ile deweloperzy dotrzymają złożonych obietnic i doprowadzą projekt do końca.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest Star Atlas i dlaczego warto zainteresować się tym projektem.

Jeżeli nie wiesz jeszcze, czym jest metaverse jako trend i o co wokół niego tyle hałasu, przeczytaj poniższy artykuł:

Star Atlas – wprowadzenie

Star Atlas to metaverse oparty na blockchainie Solana, który łączy ze sobą kilka wymiarów: metaverse, blockchain, tokeny niewymienialne (NFT), wysokiej jakości doświadczenie wizualne w kontekście rozszerzonej rzeczywistości. To wszystko razem sprawia, że hype wokół projektu wydaje się jak najbardziej uzasadniony.

Zobacz trailer:

Wiele wskazuje na to, że Star Atlas stara się zaoferować ogromną zmianę w rozwoju nie tylko metaversu, ale również samych gier. Swoje zastosowanie w Star Atlas znajdują w pełni dwa, znane i stale rozwijane paradygmaty: „pay-to-play” i „play-to-earn”. To połaczenie wynosi Star Atlas na wyższy poziom, w którym – jak w prawdziwym życiu – aby coś zarobić, trzeba najpierw zainwestować.

Jako wizualizacja powyższego niechaj posłuży przykład, który przytoczyłem w jednej z rozmów z moim redakcyjnym kolegą. Wyobraź sobie świat, w którym prowadzisz na przykład firmę wydobywczą. Twoi partnerzy przeczesują kosmos w poszukiwaniu planet zasobnych w cenne surowce. Dzierżawisz parcele, na których stawiasz swoje kopalnie. Pozyskane minerały odbierają od Ciebie inni gracze, którzy jako swoją ścieżkę rozwoju wybrali prowadzenie działalności logistycznej. Należność za transport rozlicza smart kontrakt. W chwili, gdy zleceniodawca otrzyma wydobyte przez Ciebie surowce, smart kontrakt zwalnia również Twoje wynagrodzenie.

Choć to tylko przykład, trzeba przyznać, że koncept jest dość interesujący. Jak słusznie zauważył mój rozmówca (parafrazując): „to tak, jakbyś chodził do pracy”. Swoją drogą to ekscytujące zagadnienie – bo jeżeli poziom potencjału zarobkowego w metaversie plasowałby się na naprawdę satysfakcjonującym poziomie – trudno dostrzec przeciwskazania, aby w „kosmiczny biznes” nie wejść na poważnie.

Zanim na dobre odlecimy w nieznaną przestrzeń zostańmy jeszcze przez moment na Ziemi i zobaczmy, co konkretnie oferuje nam Star Atlas…

Postaci w Star Atlas

Świat Star Atlas osadzony został w odległej przyszłości (w roku 2620). W walkę o zasoby, terytorium i władzę polityczną zaangażowane są trzy frakcje:

źródło: link
  • Frakcja MUD zajmująca terytoria zarządzane przez ludzkość
  • Region ONI składający się z konsorcjum ras obcych
  • Sektor Ustur kontrolowany przez świadome androidy

Od niedawna możesz już zadeklarować swoją przynależność do jednej z wymienionych frakcji. To jeden z elementów „mini – gry”, która ma przygotować uczestników metaversu do rozgrywki z prawdziwego zdarzenia (więcej na ten temat za chwilę). Aby to zrobić wystarczy, że na stronie marketplace’u Star Atlas podepniesz portfel (np. Phantom) i kilkniesz opcję wyboru frakcji. Tym samym staniesz się oficjalnie reprezentantem wybranej rasy, czego potwierdzenie znajdziesz w zakładce „inventory”:

profil autora w Star Atlas

Jak już wspomniałem, gracze w Star Atlas będą mogli eksplorować metaverse, szukać zasobów i mieć możliwość wpływania na wynik sporów między skonfliktowanymi rasami, jak również zdobywania wartościowych nagród za swój wkład w rozwój sytuacji w tym świecie.

Tryby rozgrywki

Finalna, „produkcyjna” wersja metaversu zaoferuje graczom trzy tryby rozgrywki o rosnącym stopniu trudności:

Bezpieczna strefa strzeżona przez frakcję

To pierwszy poziom trudności. Użytkownicy mogą eksplorować metaverse i brać udział we wszystkich częściach rozgrywki, z wyjątkiem tych, które mogą narazić ich sprzęt na zniszczenie. W tym trybie unikają również angażowania się w walkę. To „bezpieczny” tryb, który działa niczym wycieczka z przewodnikiem i pozwala graczom na spokojne zrozumienie mechaniki gry.

Strefa „średniego” poziomu bezpieczeństwa

To kolejny poziom gry dla graczy, którzy czują się wystarczająco pewnie, aby zaangażować się w walkę. Określone partie terenów będą jednak zabezpieczone przez grupy kontrolowanych przez komputer najemników. Ma to pozwolić graczom na zaangażowanie się w walkę bez ryzyka trwałego zniszczenia zasobów.

„Wild frontier”

Ten tryb to kumite w formule full contact. Walka miedzy graczami odbywać się będzie w pełnym wymiarze, ze wszystkimi możliwymi tego konsekwencjami. Część twoich zasobów może zostać całkowicie zniszczona. Na przykład, zniszczony w walce statek zostanie pofragmentowany na NFT. Możliwe będzie naprawienie go, bądź sprzedaż poszczególnych „podzespołów” na rynku wtórnym.

Czym Star Atlas różni się od innych gier typu pay-to-play?

Star Atlas i inne gry typu „play-to-earn” różnią się od gier typu „pay-to-play”, ponieważ są zbudowane przy użyciu technologii łańcucha bloków. Fundamentem Star Atlas jest blockchainSolana. Daje to graczom możliwości zarabiania w aktywach cyfrowych i obrotu NFT bezpośrednio z poziomu gry.

Metaverse Star Atlas mo to umożliwiać dzięki zastosowaniu mechanik charakterystycznych dla zdecentralizowanych finansów, takich jak pożyczki, yield farming czy staking.

Star Atlas dysponuje dwoma tokenami: ATLAS i POLIS.

źródło: link

ATLAS

ATLAS to natywna „waluta” w grze. Służy do obsługi transakcji peer-to-peer dotyczących statków, załogi, komponentów, parceli i wyposażenia.

Podczas gry w Star Atlas warto wziąć pod uwagę wydatki na cele operacyjne. Mogą one obejmować naprawę uszkodzeń, wydobywanie zasobów oraz paliwo dla statków.

Jeżeli dobrze zaplanujesz strategię swojej obecności w metaversie, drzwi do zarabiania ATLAS mogą stanąć przez Tobą otworem.

Wykres ceny Star Atlas (ATLAS); źródło: link

POLIS

POLIS to token zarządzania (governance token), który zapewnia graczom prawo głosu w ramach walki o wpływy polityczne i władzę w metaversie. Token stanowi wyznacznik statusu. Wymiar jego posiadania może nawet przyczynić się do przechylenia szali wpływów i kontroli przebiegu konfliktu między poszczególnymi frakcjami.

Posiadacze tokena POLIS głosują, aby wypowiedzieć się na temat tego, jakie działania mogą mieć miejsce na ich terytoriach, ustalać kwestie podatkowe dla innych graczy i tworzyć prawa, których inni gracze będą musieli przestrzegać.

Po uruchomieniu gry, jedynym sposobem uzyskania ekspozycji na POLIS ma być staking ATLAS.

Wykres ceny Star Atlas DAO (POLIS); źródło: link

Trudno w tym miejscu opisać wystarczająco szczegółowo model ekonomii Star Atlas. Jeżeli zainteresowała Cię ta kwestia, więcej na ten temat napisali sami twórcy metaversu w dość obszernym, bo liczącym sobie aż 38 stron opracowaniu:

http://staratlas.com/economics-paper.pdf

Co sprawia, że Star Atlas różni się od innych gier opartych o blockchain?

Niektóre z omówionych wyżej funkcjonalności były już wcześniej spotykane w grach typu „play-to-earn”, opartych głównie o rynek NFT.

Star Atlas ma jednak cechy, które wyróżniają projekt na tle konkurencji w sposób znaczący. Sztandarowym przykładem jest kwestia integracji wirtualnej rzeczywistości (VR). Nie mam wątpliwości, że w kontekście Star Atlas zapewni to graczom niesamowite wrażenia.

Badanie rynku przeprowadzone przez Mordor Intelligence wykazało, że w 2020 roku gracze wydali na gry wykorzystujące mechaniki VR około 4,5 miliarda dolarów.

Star Atlas stosuje podejście „Grand Strategy”. Konflikt w tym metaversie ma bardzo zawiłe fundamenty i będzie trwał przez długi czas. W tym czasie gracze będą musieli strategicznie poruszać się w ramach rozwijającej się infrastruktury, jak również reguł ustanowionych przez hodlerów POLIS.

Rozgrywka w Star Atlas obejmować będzie kwestie utrzymywania i przejmowania kontroli nad terytorium, zarządzania flotą statków, a także walki gracz kontra gracz.

Łącząc blockchain, gaming i wirtualne podróże kosmiczne, Star Atlas celuje w przedsiębiorców, entuzjastów kryptowalut, graczy i entuzjastów podróży kosmicznych.

Wypada dodać, że dzięki wykorzystaniu silnika graficznego Unreal Engine 5, Star Atlas ma zaoferować graczom niespotykane dotąd w grach video wrażenia wizualne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Jak wygenerować ATLAS w grze?

Token ATLAS będzie listowany na giełdach kryptowalut i może być generowany poprzez wydobycie w grze, tworzenie i animację rynku, jak również handel, misje PVE i gromadzenie zasobów.

To główne procesy napędzające ekonomię metaversu. 45% podaży tokenów ATLAS będzie mogło zostać wydobytych wyłącznie w drodze operacji miningowych w grze. Jak już wspomniałem, wydobycie tworzy również miejsca pracy w handlu surową i rafinowaną rudą, przewożeniu ładunków i produkcji komponentów.

Innym sposobem na wygenerowanie ATLAS ma być gra fabularna o nazwie Salvage Wars. Koncepcja gry jest podobna do „Wojen Magazynowych”. Gracze będą mogli licytować kontenery pełne zasobów pozyskanych z dalekich rubieży.

Zawartość kontenerów będzie, rzecz jasna, niejawna przed zakupem, aczkolwiek podana będzie ich waga i stopień prawdopodobieństwa, że ich wnętrze obfitować będzie w zawartość o wysokiej jakości. Zawartość kontenerów będzie można sprzedać za ATLAS lub wykorzystać do usprawnienia własnych przedsięwzięć w zakresie wydobycia i gromadzenia zasobów.

Jak twierdzą sami twórcy, ma to być jeden ze sposobów na pozyskanie najbardziej wartościowych przedmiotów w metaversie.

Fazy generowania środków w Star Atlas

Zespół deweloperski Star Atlas podzielił tę kwestię na 5 faz. Każda faza określa nowy sposób generowania funduszy przez grę. Uruchomienie nowej fazy uzależnione jest każdorazowo od wyników ostatniej.

Faza pierwsza – oferowanie zasobów galaktycznych

Zanim zostanie udostępniona sama rozgrywka, Star Atlas pozwala na handel. Gracze mogą handlować NFT na swoim rynku, co – według założeń predefiniowanych w whitepaperze – ma generować wartość Star Atlas samego w sobie.

Metaverse zachęca graczy do zakupu zasobów przed oficjalnym uruchomieniem „bezpośrednio grywalnej” odsłony poprzez obietnicę przyszłej użyteczności, jaką mają zapewnić one podczas rozgrywki, potencjał wzrostu wartości i możliwość zakupu POLIS.

statki kosmiczne w Star Atlas; źródło: link
Faza druga – mini-gra przeglądarkowa

To nic innego jak MVP (Minimum Viable Product). Zasoby w grze będą nadal dostępne do zakupu i będzie można od razu wykorzystać je w przeglądarkowej mini grze. Star Atlas będzie generować ATLAS w drodze zakupu/ sprzedaży aktywów NFT z rynku.

Faza trzecia – sprzedaż modułu stoczniowego

Trzeci moduł będzie miał miejsce, gdy gra zostanie uruchomiona na Unreal Engine 5.

Na rynku pojawi się kolejna fala aktywów cyfrowych. Gracze będą mogli kupować załogi, komponenty i statki z tego modułu, aczkolwiek będą one stacjonować na stacji kosmicznej wybranej frakcji.

Faza czwarta – Ostateczna przedsprzedaż na poziomie Beta

Wszystkie rodzaje zasobów sprzed uruchomienia wersji live zostaną wystawione na sprzedaż i będą w pełni użyteczne w wersji Beta.

Faza piąta – bieżąca sprzedaż

Zespół programistów Star Atlas wyda gotowe zestawy elementów o charakterze produkcyjnym i nowe koncepcje projektowe, które będzie można kupić.

Gra toczy się „tu i teraz”

W kontekście narzekań odnośnie tego, jak długo Star Atlas każe na siebie czekać chciałbym powiedzieć, że moim zdaniem gra toczy się „tu i teraz”. Przy takiej rozległości projektu, kolejne elementy, które odsłania przez fanami zespół deweloperski, dają w moim odczuciu doskonałą okazję do poznania świata, przeanalizowania potencjalnych strategii, zaznajomienia się i rozmów z gildiami itd.

Star Atlas z pewnością nie jest „grą”, której przypiąłbym etykietę „jump in & play”. Stosując takie podejście, z dużym prawdopodobieństwem stracisz pieniądze, ponieważ najpewniej albo nie będziesz wiedział, co robić albo po prostu będziesz robił wszystko źle.

Na Star Atlas trzeba być gotowym i mieć dość dobrze przemyślane i zaplanowane, co w tym świecie chce się ostatecznie osiągnąć, kim być, z kim się bratać a z kim nie, działać w pojedynkę czy w większej, dobrze zorganizowanej grupie… Pytań jest wiele, a w oczekiwaniu na oficjalną premierę grywalnej wersji metaversu – gra toczy się właśnie teraz – w przedstawionej wyżej formie.

Słowem podsumowania

Mam nadzieję, że lektura tego tekstu rozpaliła w Twojej głowie choć maleńką iskierkę zainteresowania Star Atlas. Jedno jest pewne: ten metaverse oferuje o wiele więcej możliwości, niż jesteśmy sobie na ten moment w stanie wyobrazić. Moim skromnym zdaniem jest na co czekać, choć – patrząc na mapę drogową – jeszcze trochę sobie poczekamy.

mapa drogowa projektu Star Atlas; źródło: link

Przydatne linki:

Może Cię zainteresować:

metaversestar atlas
Komentarze (0)
Dodaj komentarz