McDonald`s wchodzi w kryptowaluty? Wszystko jest już jasne

To mógł być prawdziwy hit. McDonald`s i kryptowaluty to brzmi jak recepta na sukces, albo jak crossover, o którego nikt nie prosił, ale każdy potrzebował. I przez moment tak było, ale szybko okazało się, że to kolejne oszustwo, które bazowało na popularnym w ostatnim czasie schemacie działania hakerów. Oszuści włamali się na oficjalne konto sieci fast food na Instagramie, by promować fałszywy memecoin.

McDonald`s padł ofiarą hakerów. 700 tys. dolarów w rękach oszustów

Przez chwilę fani kryptowalut i popularnej sieci fast food byli w niebie. McDonald`s na swoim oficjalnym koncie na Instagramie 21 sierpnia opublikował serię postów promujących token Grimace. Początkowo nikt nic nie podejrzewał, ponieważ fioletowy stworek to jedna z kultowych maskotek sieci. Post informowały, że memecoin jest „eksperymentem McDonald`s na Solanie”. W mgnieniu okaz fałszywe konto tokena zyskało ponad 5 mln obserwujących na całym świecie.

https://x.com/CyberNews/status/1826513241964450056

Jak podaje platforma analityczna DexScreener wartość rynkowa memecoina GRIMACE wzrosła w ciągu 30 minut z zaledwie kilku tysięcy do aż 25 milionów dolarów. Według danych Blockchain Bubblemaps haker o pseudonimie „India X Kr3w” najpierw użył narzędzia do wdrażania memecoinów Solana Pump.fun, aby przejąć 75% całkowitej podaży tokena Grimace w obiegu. Następnie zdywersyfikował łupy na 100 różnych portfeli. Na koniec haker zmienił treść BIO na Instagramie sieciówki, gdzie w specyficzny sposób poinformował o swoim czynie: „Przykro mi, czarnuchu, właśnie zostałeś wyciągnięty przez India_X_Kr3w, dziękuję za 700 000 dolarów w Solanie”.

Źródło: https://cybernews.com/crypto/mcdonalds-hack-unveiled-as-700m-grimace-meme-coin-crypto-stunt/

Kiedy stało się jasne, że cała sprawa to kolejne oszustwo cena tokena gwałtownie spadła. W ciągu 40 minut wartość memecoina Grimace spadła do 650 000 dolarów.

McDonald`s, w krótkim oświadczeniu dla New York Post oznajmił: „Rozwiązaliśmy problem z tymi kontami i przepraszamy naszych fanów za wszelkie obraźliwe słowa opublikowane w tym czasie”.

Oszuści coraz bardziej zuchwali

Opisany przypadek wpisuje się w całą serię akcji typu pompuj i zrzuć (pump and dump), do których wykorzystano konta znany osób. Schemat działania jest zawsze taki sam. Najpierw haker włamuje się na konta w mediach społecznościowych znanych osób. Następnie wykorzystuje je do promocji fałszywych tokenów. Zwykle są to memecoiny na Solanie, które można łatwo stworzyć za pomocą narzędzia Pump.fun. Następnie wartość trefnego tokena gwałtownie i nienaturalnie rośnie. Zanim oszustwo wyjdzie na jaw, haker wyprowadza miliony dolarów, które pozyskał od inwestorów i znika. Wtedy bezużyteczny memecoin uderza o dno i przepada w czeluściach internetu jako cyfrowy śmieć.

Tak było, chociażby w przypadku wrestlera Hulka Hogana. Haker przejął jego konto w mediach społecznościowych i promował token HULK. Następnie wykorzystał stare materiały Hogana z jego konta, by uwiarygodnić proceder. Zasięgi celebryty momentalnie wywindowały wartość tokena z kilku tysięcy do 17 mln dolarów. Oszust zgarnął około 1 mln dolarów, a gdy wszystko wyszło na jaw, wartość rynkowa tokena spadła do około 7 tys. dolarów.

Źródło: https://x.com/MattBinder/status/1798827798208921957

Ofiarami podobnych incydentów był m.in. raperki Doja Cat i Iggy Azalea. Przypadków było naprawdę dużo. To, co niepokoi w historii McDonald`s to fakt, że tym razem haker wykorzystał konto znanego przedsiębiorstwa. Czyżby to była zapowiedź ataku na kolejne duże międzynarodowe firmy?


Komentarze (0)
Dodaj komentarz