Lisk opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

LISK

OPIS KRYPTOWALUTY

Lisk to zdecentralizowana platforma, mająca umożliwić rozwój i dystrybucje aplikacji JavaScript opartych o Blockchain i technologię łańcuchów bocznych (tzw. sidechains). Lisk udostępnia szereg narzędzi zapewniających łatwy dostęp do całego ekosystemu. Paliwem sieci jest kryptowaluta LSK.

HISTORIA

Pomysłodawcami platformy Lisk są Max Kordek i Oliver Beddows. W styczniu 2016 roku uruchomili oni zbiórkę środków w modelu ICO, która zakończyła się sukcesem w marcu tego samego roku, zebrano łącznie 14 009 BTC oraz 80 MLN XCR (Crypti).

24 maja 2016 została uruchomiona sieć główna Lisk, a następnie założyciele powołali mieszczącą się w Szwajcarii fundację – Lisk Foundation zarządzającą zebranymi środkami. Kolejnym etapem było otwarcie w Berlinie firmy Lightcurve GmbH, która jest głównym kontaktorem rozwijającym Lisk i zatrudnia obecnie ponad 40 osób w różnych dziedzinach przez development, R&D, marketing i management.

Sieć Lisk działa już sprawnie dwa lata. Wraz z rozwojem projektu utworzyła się aktywna społeczność tworząca narzędzia wspomagające innych, wymieniająca się ciekawymi pomysłami i opiniami.

Plany

Obecnie trwają pracę nad dużą aktualizacją głównej aplikacji Lisk – Lisk Core. Będzie to wydanie usprawniające niemal każdy aspekt sieci takie jak komunikacja między węzłami, logika aplikacji, warstwa bazy danych.

Następnym celem będzie wprowadzenie dynamicznych prowizji dla wszystkich rodzajów transakcji, na ten moment są one stałe i nie ma możliwości ich regulacji.

Kolejne etapy to modulacja Lisk Core i wprowadzanie do obsługi łańcuchów bocznych.

Ekosystem

Oprócz wspominanego wyżej Lisk Core, czyli pełnego węzła platformy Lisk rozwijane są inne składowe ekosystemu.

Lisk Hub – aplikacja desktopowa typu portfel, pozwalająca na wykonywanie transferów środków, głosowania, rejestracji delegate, drugiego hasła, a ponadto przeglądanie blockchain’a Lisk.

Lisk Nano – minimalistyczny portfel, z niego również wyślesz wszystkie wyżej wymienione rodzaje transakcje, natomiast jest pozbawiony opcji przeglądania blockchaina.

Lisk Elements – biblioteka JavaScript do tworzenia transakcji, podpisywania wiadomości, szyfrowania tekstów, a także pobierania danych z API Lisk Core.

Lisk Commander – interfejs komend do obsługi Lisk, zawiera w sobie funkcje z Lisk Elements.

Lisk Explorer –  aplikacja webowa, pozwalająca śledzić kolejne bloki, pokazująca zawartość portfeli w różnych walutach, historię transakcji, głosy, stan sieci Lisk oraz status delegatów w czasie rzeczywistym.

Lisk Academy  – projekt edukacyjny tworzony przez członków zespołu Lisk. Bezpłatnie dowiesz się czym jest Blockchain, do czego może zostać użyty, poznasz terminologię środowiska kryptowalut i wiele więcej.

Niektóre z narzędzi stworzone przez delegatów i społeczność

Lisk Paper Wallet – otwarto źródłowy generator portfeli Lisk, twórca delegat Carbonara.

LiskStats – podgląd statystyk sieci w czasie rzeczywistym, twórca delegat thepool, dane dostarczane przez ochotników.

Menedżer głosów – umożliwia przegląd delegatów, twórcy lisk.builders.

Pending Balancesprawdź oczekujące wypłaty od delegatów, twórca elevate.

Specyfikacja

Rodzaje transakcji:

  • transfer, służy do przesyłania środków między użytkownikami, prowizja obecnie wynosi 0.1 LSK,
  • rejestracja drugiego hasła, rodzaj transakcji umożliwiający dodatkową ochronę konta, prowizja 5 LSK,
  • rejestracja delegata, rodzaj transakcji służący do rejestracji specjalnego konta delegata, prowizja 25 LSK,
  • głos, transakcja umożliwiająca głosowanie na delegatów. W jednej transakcji możemy umieścić do 33 głosów, prowizja 1 LSK,
  • multi-sygnatury,  specjalny rodzaj transakcji umożliwiający rejestrację konta typu multi-signature. Możemy ja wykorzystać do dodatkowego zabezpieczania konta, jednak nie jest to polecana opcja, ze względu na zaawansowanie techniczne, prowizja 5 LSK za jeden klucz.

Algorytm konsensu – DPoS, Delegated Proof Of Stake

Blockchain Lisk oparty jest o algorytm konsensu Delegated Proof Of Stake, wywodzący się z kryptowaluty Bitshares, w którym nie mamy do czynienia z kopaniem kartami graficznymi czy układami ASIC jak w Bitcoin. Zamiast tego bloki tworzą tzw. „delegaci”, którzy są specjalnymi typami konta Lisk. Zazwyczaj za delegatem stoi jedna osoba bądź grupa. Delegaci konkurują ze sobą, ponieważ w sieci nieprzerwanie trwa głosowanie i tylko 101 delegatów z największą liczbą głosów ma prawo zatwierdzać transakcje, tworzyć bloki i otrzymywać za to nagrodę. Każde konto może zagłosować na maksymalnie 101 delegatów, a wartość głosu jest liczona proporcjonalnie do bilansu Lisk na koncie głosującego.

Najczęściej delegaci decydują się na dzielenie pewnej części nagród za głosowanie na nich, wtedy taki delegat nazywany jest poolem, ponieważ tak samo, jak poole w Bitcoin skupiają mniejszych kopaczy, tak samo na delegata głosuje wiele osób, którzy nie pretendują do pozycji delegata. Ponadto próbują zachęcić do siebie głosujących pracą na rzecz społeczności i platformy, udostępniają wiele dodatkowych usług, tworzą narzędzia do obsługi blockchain Lisk, organizują i uczęszczają na spotkania dotyczących Lisk, tworzą artykuły, poradniki oraz podejmują wiele innych oddolnych inicjatyw np. konkursy.

 

Sidechainy

Każda z obecnych na rynku kryptowalut musi się mierzyć z problemami skalowalności Blockchaina, sposobem rozwiązania tego problemu w przypadku Lisk mają być tzw. sidechain’y „łańcuchy boczne”.

Źródło: blog.lisk.io 

Ideą sidechaina jest wydelegowanie przestrzeni blockchaina danej aplikacji poza łańcuch główny, a jednocześnie zabezpieczenie jej poprzez sparowanie z głównym łańcuchem, w tym przypadku z Lisk. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Można wyobrazić sobie scenariusz, w którymś któraś z aplikacji działająca na platformie miałaby poważne błędy, w takim przypadku bezpośrednio ucierpi tylko jej łańcuch, pozostałe projekty i główny łańcuch nie zostanie naruszony.

Jednocześnie taka infrastruktura pozwala programistom na dużą dowolność w projektowaniu ich aplikacji, będą mogli dowolnie zmieniać np. algorytm konsensu w swoim projekcie.

Rozwój aplikacji bazujących na tej samej podstawie, jaką ma być w tym przypadku blockchain Lisk, tworzy sieć projektów pomiędzy, którymi wymiana tokenów będzie dużo prostsza niż w osobnych, niepołączonych ze sobą łańcuchach tak jak to widzimy w tym momencie, gdzie najczęściej pozostaję nam wymienić jedną kryptowalutę na drugą przy pomocy scentralizowanej giełdy, której musimy zaufać.

Liczby

Maksymalna ilość monet: 100,000,000 + inflacja 4% zmniejszana co roku o 1%, ograniczona do 1%

Wydobytych monet: 121,510,460

Pierwszy blok: 24 maj 2016

Liczba bloków: 6,079,136

Czas pomiędzy blokami: 10 sekund

Aktualny rozmiar Blockchain: 1146 MB

Ilość węzłów w sieci: 400+

Algorytm konsensusu: Delegated Proof Of Stake

Media oficjalne:

Strona WWW

Twitter

Facebook

Instagram

YouTube

Lisk Chat

Kod źródłowy – Github

Kanał deweloperski – Gitter

Media tworzone przez społeczność:

Lisk.support

Liskusa.io

 

Explorery Blockchain Lisk:

https://explorer.lisk.io

https://explorer.lisk.4miners.net

GIEŁDY

Binance

Poloniex

Bittrex

Yobit.net

BitBay

https://www.bit-z.com/

https://hitbtc.com/

https://www.livecoin.net/


WYKRES Z CENĄ

https://coinmarketcap.com/currencies/lisk/#charts

https://www.coingecko.com/en/coins/lisk

https://www.worldcoinindex.com/coin/lisk

AltcoinAnaliza KryptowalutBlockchain
Komentarze (4)
Dodaj komentarz
  • EXXBank

    Przy okazji warto dodać, że polski Bitbay jest ostatnio 2. gim – 3. cim rynkiem na swiecie dla Liska

  • luko

    Zastanawiam się czy warto inwestować w ta kryptowalutę…

  • Snejku

    Warto wspomnieć że pierwsza konferencja i oficjalny relaunch liska ma się odbyć już 20 lutego w Berlinie – o czym autor nie raczył wspomnieć. Zamiast tego opisał jakiś event w listopadzie (?) o którym sam osobiście nie miałem nawet pojęcia 😉

  • Łukasz Blog

    Bardzo lubię tą kryptowalutę. Zainwestowałem w Liska trochę pieniędzy pół roku temu i udało się trochę zarobić..