W 2023 r. całkowite przychody z krypto przestępczości spadły. W tym czasie odnotowano jednak o 55 proc. więcej ataków ransomware niż w roku poprzednim.
Nasz artykuł należałoby zacząć od tego, że pojęcie „przestępczość kryptograficzna” obejmuje różnorodne nielegalne działania, w tym oszustwa i defraudacje, hakowanie, kradzieże, unikanie sankcji i sprzedaż nielegalnych towarów.
Raport nt. krypto przestępstw
W swoim najnowszym raporcie dotyczącym przestępstw kryptowalutowych firma Chainalysis sklasyfikowała beneficjentów kryptowalut o wartości 24,2 miliarda dolarów według 14 kategorii, identyfikując wielkość nielegalnych przepływów funduszy na podstawie znanych adresów przestępczych. Analiza wykazała, że ogólnie przestępcze transakcje kryptowalutowe spadły o prawie 40 proc. w 2023 r., do poziomu 24,2 mld USD z 39,6 mld USD rok wcześniej. Spadek ten nie był jednak rozłożony równomiernie, a niektóre kategorie przestępstw kryptograficznych wykazywały tendencję wzrostową.
Wbrew ogólnemu trendowi, eksperci Chainalysis stwierdzili, że przychody generowane przez oprogramowanie ransomware wzrosły w 2023 roku. Do podobnych wniosków doszli analitycy firmy Cyberint – odnotowali oni wzrost liczby ofiar oprogramowania ransomware o 55,5 proc. Spośród 4368 zidentyfikowanych ofiar ataków, 64 proc. znajdowało się w Stanach Zjednoczonych. Kolejnymi najczęściej atakowanymi przez hakerów krajami były Wielka Brytania i Kanada. Sektorem, który najczęściej przyciągał hakerów, były usługi biznesowe, a kolejne dwa sektory to handel detaliczny i produkcja.
Zobacz też: Kolejny kryptowalutowy gigant wchodzi na europejski rynek
BTC wciąż w czołówce
Z danych Chainalysis wynika, że okup najczęściej płacono w Bitcoinach. Była to również najpopularniejsza metoda płatności dla innych form przestępczości kryptograficznej, które miały miejsce podczas nielegalnych transakcji w darknecie.
Jak czytamy w opublikowanym przez firmę komunikacie, „oszustwa są najbardziej skuteczne, gdy rynki są w górę, entuzjazm jest wysoki, a ludzie czują, że tracą okazję do szybkiego wzbogacenia się”, co sugeruje, że warunki rynkowe mogły mieć hamujący wpływ na przychody z oszustw. W raporcie stwierdzono również, że niższy wolumen transakcji związanych z hakowaniem był wynikiem gwałtownego spadku liczby hacków DeFi.
Może Cię zainteresować: