Rynek krypto w drugim kwartale tego roku doświadczył znaczących spadków cen. Według raportu firmy CryptoKoryo tylko trzy z 50 największych tokenów pod względem kapitalizacji rynkowej odnotowały w tym okresie dodatni wynik. Kto jest numerem jeden, a które tokeny załapały się na podium?
Rynek krypto pod presją w drugim kwartale 2024
Zacznijmy od tych, którzy zdecydowanie zawiedli. Solana wypadła najgorzej spośród pięciu największych aktywów, tracąc około 31% swojej wartości. Bitcoin również zanotował spadek o 12%, mimo potencjalnego rozwoju ETF. Ethereum, w oczekiwaniu na uruchomienie swojego ETF, z kolei spadło o około 6%. Tymczasem, wspierana przez Binance moneta BNB odnotowała jedynie niewielką stratę w wysokości 4%.
Kto zatem poradził sobie ponadprzeciętnie dobrze? Toncoin (TON) z The Open Network przewodził pod względem wzrostów cen wśród 50 największych tokenów pod względem kapitalizacji rynkowej w drugim kwartale. Według raportu wartość TON wzrosła o ponad 40% w ciągu ostatnich 90 dni. To wyniosło go na ósme miejsce wśród największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.
Dzienna aktywność na sieci TON osiągnęła nowe szczyty, a dzienna liczba aktywnych adresów chwilowo przewyższyła nawet Ethereum. Analitycy przypisują meteoryczny wzrost TON jego powiązaniom z aplikacją do komunikacji społecznościowej Telegram, której integracja otworzyła drzwi krypto dla milionów nowych użytkowników.
Prithvir Jhaveri, założyciel Loch, platformy zarządzania majątkiem onchain opartej na sztucznej inteligencji, stwierdził:
„Telegram i jego mini aplikacje to powód, dla którego ludzie są najbardziej optymistyczni w stosunku do TON. To doprowadziło do tego, że wielu użytkowników zostało wprowadzonych na blockchain za pomocą przypadkowych gier, które pozwalają użytkownikom zdobywać tokeny bez konieczności tworzenia portfela” – napisał.
Nie tylko Toncoin. Co jeszcze wystrzeliło?
Po Toncoinie, na liście wzrostów znalazł się blockchain proof-of-work (PoW) Kaspa, którego natywny token KAS zanotował wzrost o około 41%. Obserwatorzy rynku powiązali wzrost KAS z decyzją Marathon Digital, największej firmy zajmującej się wydobyciem Bitcoina, aby rozpocząć wydobycie tokena PoW blockchainu jako część działań dywersyfikacyjnych. Trzecią pozycję na liście największych wzrostów zajął memecoin PEPE, który urósł o 35%.
Słaba wydajność większości krypto w drugim kwartale 2024 roku obejmowała różne kategorie aktywów. Zarówno tokeny warstwy pierwszej (L1), jak i warstwy drugiej (L2), a nawet memecoiny, zanotowały znaczne spadki.