Michael Saylor, prezes MicroStrategy, wiodącej firmy zajmującej się analityką biznesową i jeden z największych posiadaczy Bitcoina, opublikował ostrzeżenie dla społeczności BTC.
Saylor ujawnił, że jego zespół ds. bezpieczeństwa usuwa filmy typu deepfake, które są generowane przez sztuczną inteligencję. Promuje sie w nich w których promuje oszustwa związane z Bitcoinem.
Michael Saylor: „Uważajcie na deepfake!”
Wiadomo już, że powołany przez Saylora zespół codziennie usuwa około 80 fałszywych filmów na YouTube generowanych przez AI. Jednak oszuści wciąż tworzą kolejne treści.
Prezes MicroStrategy publikując post na platformie X wyraził swoje zaniepokojenie obecną sytuacją i ostrzegł społeczność kryptowalut przed fałszywymi podcastami, w których zachęca się do zeskanowania kodu QR i wysłania swoich Bitcoinów w celu podwojenia ich liczby. Są to nowe sposoby działania oszustów, które mają na celu okradzenie niczego niepodejrzewających ofiar.
Saylor mówi posiadaczom Bitcoinów, że nie ma wolnego od ryzyka sposobu na podwojenie ich liczby, a MicroStrategy nie rozdaje BTC tym, którzy skanują kod. Biznesmen zaleca też, by użytkownocy zawsze weryfikowali źródła informacji.
Saylor nie jest jedyną znaną osobistością kryptowalutową, która w ostatnich miesiącach stała się celem oszustów AI. W listopadzie 2023 r. w mediach społecznościowych pojawiły się filmy typu deepfake przedstawiające dyrektora generalnego Ripple, Brada Garlinghouse’a, promującego „fałszywe prezenty” w postaci XRP.
Zobacz też: Chiny i artykuł o krypto, który wywołał burzę. Czy władze zmienią surowe przepisy dotyczące kryptowalut?
Fałszywe treści generowane przez AI są poważnym zagrożeniem
Nie da się ukryć, że chociaż dziś sztuczna inteligencja ma wiele pozytywnych i korzystnych zastosowań, może być również wykorzystywana do złych celów. Dlatego też społeczność kryptowalutowa powinna być świadoma możliwych zagrożeń stwarzanych przez AI i podjąć odpowiednie działania w celu zabezpieczenia swoich zasobów. Dlatego też przypominamy: przed podjęciem jakichkolwiek działań należy weryfikować źródła i autentyczność wszelkich informacji lub ofert związanych z kryptowalutami. Nigdy nie należy również wysyłać kryptowalut na nieznane lub niezaufane adresy lub platformy, zwłaszcza jeśli obiecują one nierealistyczne zwroty lub nagrody.
Może Cię zainteresować: