W sektorze krypto aktywność zespołów deweloperskich bywa istotną wskazówką dotyczącą przyszłego kierunku rozwoju projektów, a co za tym idzie – ich przyszłej wyceny. Firma analityczna Santiment ujawniła właśnie ranking dziesięciu altcoinów w ekosystemie ERC-20 (Ethereum), którym programiści poświęcili najwięcej czasu i uwagi w ciągu ostatnich 30 dni, a wynikami podzielono się na platformie społecznościowej X (Twitterze). Niektóre z pozycji są zaskakujące. O metodologii platformy Santiment przeczytacie więcej tutaj.
Kryptowaluty, których deweloperzy pracują najwięcej? Oto one
Ranking powstał na podstawie unikalnych, nieautomatycznych commitów na platformie do zarządzania kodem GitHub. Co rzuca się w oczy?
Po pierwsze, zaskoczenie może budzić fakt, że to nie Ethereum (ETH), najbardziej rozpoznawalny altcoin (i o największej kapitalizacji rynkowej) w dziedzinie inteligentnych kontraktów, znalazło się na samym szczycie listopadowego rankingu. Pierwszą pozycję zajął natomiast dobrze znany kryptowaluciarzom Chainlink (LINK) – projekt służący do łączenia smart kontraktów z zewnętrznymi źródłami danych (tzw. „Oracles”, lub spolszczone „orakle”). Za nim uplasowały się tokeny SUSD oraz Synthetix (SNX), obydwa projekty z niszy zdecentralizowanych finansów (DeFi).
Pełna lista 10 altcoinów, które wyprodukowały najwięcej linijek kodu w minionym miesiącu wygląda następująco (im wyżej tym lepiej):
- Chainlink (LINK)
- sUSD (SUSD)
- Synthetix (SNX)
- Ethereum (ETH)
- Ethstatus (SNT)
- Decentraland (MANA)
- Holo (HOT)
- Injective Protocol (INJ)
- Request Network (REQ)
- The Graph Protocol (GRT)
Ethereum (ETH) zdetronizowane przynajmniej w jednej dziedzinie
Obecność Ethereum, dziecka Vitalika Buterina, dopiero na czwartym miejscu może sygnalizować zmianę priorytetów w świecie smart kontraktów. W ostatnich latach to właśnie ETH przyciągało najwięcej uwagi programistów, jednak najnowszy ranking Santiment pokazuje, że mniejsze, bardziej wyspecjalizowane projekty pracują ciężej. Chainlink, jako lider zestawienia, prawdopodobnie właśnie cementuje swoją pozycję kluczowego ogniwa infrastruktury DeFi oraz aplikacji inteligentnych kontraktów, nic zresztą dziwnego: popyt na dane z orakli jest aktualnie na rekordowo wysokim poziomie.