Coraz więcej doradców finansowych jest dziś skłonnych polecać kryptowaluty jako część portfeli swoim klientom. To zjawisko, które jeszcze kilka lat temu wydawało się całkowicie nieprawdopodobne.
Badanie „Bitwise/VettaFi 2025 Benchmark Survey of Financial Advisor Attitudes Toward Crypto Assets” opublikowane przez Bitwise Asset Management, lidera w dziedzinie kryptowalutowych funduszy indeksowych, oraz VettaFi, znaną platformę danych ETF, ujawniło, że 56 oeic, doradców finansowych planuje zwiększyć inwestycje w kryptowaluty w 2025 roku. Jako kluczowe czynniki napędzające tę zmianę wskazano wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i otoczenie regulacyjne, które powstało w jego efekcie.
Kryptowaluty nabierają rozpędu
Postawy doradców wobec kryptowalut przeszły niezwykłą transformację. W 2024 r. zainteresowanie kryptowalutami osiągnęło rekordowy poziom, a 96 proc. doradców zgłosiło zapytania klientów dotyczące aktywów kryptograficznych. Alokacja doradców finansowych w kryptowaluty podwoiła się w ciągu roku, wzrastając z 11 proc. w 2023 r. do 22 proc. w 2024 r. Wśród doradców, którzy już inwestowali w kryptowaluty, aż 99 proc. wskazało na plany utrzymania lub zwiększenia swojej ekspozycji w 2025 roku.
– Doradcy przekonują się do potencjału kryptowalut jak nigdy dotąd – powiedział Matt Hougan, Chief Information Officer w firmie Bitwise. Jak zauważył, zatwierdzenie przez SEC funduszy ETF Bitcoin i Ether w 2024 r. odegrało kluczową rolę w zmianie postrzegania kryptowalut przez doradców finansowych.
W ankiecie zbadano również czynniki wpływające na decyzje doradców przy wyborze ETF-ów Bitcoin. Współczynnik wydatków okazał się najważniejszym czynnikiem, przy czym 58 proc. doradców nadało mu priorytet. Inne czynniki, takie jak marka emitenta (46 proc.) i poziom wsparcia emitenta (43 proc.), również odegrały tu znaczącą rolę, przewyższając tradycyjne wskaźniki, takie jak zarządzane aktywa (28 proc.).
Pomimo rosnącego zainteresowania kryptowalutami w dalszym ciągu mamy jednak do czynienia z wieloma przeszkodami, jeżeli chodzi o ich szerszą adopcję. Tylko 35 proc. doradców finansowych zgłosiło, że ma możliwość bezpośredniego zakupu kryptowaluty na rachunki klientów. Niepewność regulacyjna nadal stanowi główną barierę, a 50 proc. doradców wymienia ją jako powód do niepokoju. Oznacza to jednak poprawę w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy wyzwania regulacyjne były podkreślane przez 60-65 proc. respondentów.
Perspektywy na 2025 rok
Hougan wyraził optymizm co do przyszłości, zauważając, że dwie trzecie doradców finansowych, łącznie zarządzających aktywami o wartości bilionów dolarów, nadal nie ma dostępu do kryptowalut dla swoich klientów. Przewidywał, że „era głównego nurtu kryptowalut” zyska na popularności w 2025 r., wspierana przez postępy w infrastrukturze i ewoluującą jasność regulacyjną.
W miarę dojrzewania rynku kryptowalut, doradcy finansowi dostrzegają jego potencjał jako cennego dodatku do zdywersyfikowanych portfeli. Biorąc pod uwagę, że 56 proc. doradców planuje zwiększyć swoje alokacje kryptowalut, a ramy regulacyjne stopniowo się poprawiają, rok 2025 może stanowić punkt zwrotny dla przyjęcia kryptowalut w branży doradztwa finansowego.