Kryptowaluty nazywał scamem. Teraz… stworzy własny token

Nouriel Roubini, profesor z Uniwersytetu Nowojorskiego, często biorący na celownik kryptowaluty, dokonał nieoczekiwanego zwrotu akcji. Teraz doradza projektowi, który uwzględnia… token kryptowalutowy. Przedsięwzięcie to, nazwane ATLAS (Asset Trust for Land, Adaptation, and Sustainability), jest innowacyjnym podejściem do inwestycji. Jego celem jest bowiem tworzenie portfela odpornego na zmiany klimatyczne.

ATLAS – cyfrowa waluta na czas kryzysu?

Firma fintechowa ATLAS stoi za nowo tworzonym tokenem. Deklaruje ona, że równocześnie pracuje nad ETF-em i funduszem indeksowym. Wszystko po to, by poprawić wyniki inwestycyjne detalicznych inwestorów w obliczu ocieplającego się klimatu. Na swojej stronie internetowej, ATLAS informuje, że uruchomienie ETF ma nastąpić na początku 2024 roku. Nie podano natomiast harmonogramu dla funduszu indeksowego ani tokenu.

Produkty ATLAS określa się mianem „cyfrowej waluty na czas kryzysu”. Choć ich realnej skuteczności jeszcze nie przetestowano, firma posiada ponoć dane z backtestów. Uważa, że znaleziono rozwiązanie na utratę wartości gotówki. Co więcej, ATLAS deklaruje, że jest w stanie przewyższyć oprocentowanie kont oszczędnościowych spotykanych w bankach.

Zobacz także: Bankier stracił pół miliarda dolarów w Ethereum. Powód jest zabawny i… przerażający

Kryptowaluty? Kiedyś nie, teraz tak

Na stronie internetowej ATLAS, w jednym z filmów, Roubini opowiada o globalnych zagrożeniach. Dotykają one między innymi zmian klimatycznych, pandemii, inflacji i konfliktów społecznych. Firma przedstawiła go jako swojego głównego ekonomistę. Strategia, jaką proponuje łączy w sobie modne obecnie słowa-klucze. Firma sugeruje, że jej produkt jest „wspierany przez AI, ML, technologie klimatyczne i blockchain”.

W przeszłości na celowniku Roubiniego często lądowały kryptowaluty. Po wybuchu skandalu związanego z FTX, wyraził on niezwykle krytyczną opinię. Podczas tygodnia finansowego w Abu Zabi, wypowiedział się negatywnie o wpływowych postaciach z branży krypto. Określił cały ekosystem jako „całkowicie skorumpowany”.

Wciąż nie wiadomo, jak token lub blockchain mają przyczynić się do łagodzenia zmian klimatycznych. Tak samo, w jaki sposób mają budować lepsze portfolio dla inwestorów detalicznych. ATLAS twierdzi, że token będzie „kierował kapitał na finansowanie klimatu” i jest „chroniony przed inflacją”.

Nie wiadomo również, jaka kryptowaluta wykorzystają do stworzenia tokena. Biorąc pod uwagę głosy ekologów na temat zużycia energii przez Bitcoin i Ethereum, wybór ten może wywołać spore kontrowersje.

Może Cię również zainteresować:

ATLASKryptowalutynouriel roubini
Komentarze (0)
Dodaj komentarz