Nikt się nie przyznaje, ale każdy posiada. Tak można by określić sytuację kryptowalut we Francji po ujawnieniu ostatniego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Oczywiście w tym stwierdzeniu jest lekka przesada. Mimo wszystko, badania pokazują, że kryptowaluty we Francji są drugim najpopularniejszym aktywem inwestycyjnym. Co więcej, nie ustępują wiele tradycyjnym aktywom.
Kryptowaluty we Francji jak nieruchomości i fundusze inwestycyjne
Jak wynika z badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), który opublikowano 13 listopada, kryptowaluty są drugim najpopularniejszym rodzajem aktywów inwestycyjnych wśród dorosłych obywatelu Francji. Dane opublikował główny francuski organ nadzoru finansowego Autorité des Marchés Financiers. Według badania 9,4% populacji Francji posiada aktywa kryptograficzne. To tylko nieznacznie mniej niż liczba osób, które posiadają najpopularniejszy rodzaj aktywów inwestycyjnych, którymi we Francji okazały się nieruchomości (10,7%). Z raportu wynika również, że 2,8% dorosłych Francuzów jest w posiadaniu niezmiennych tokenów (NFT). Badanie zostało przeprowadzone wiosną 2023 roku wśród 1056 respondentów i obejmowało 40 pogłębionych wywiadów na temat ich potrzeb i motywacji.
Zobacz też: XRP przekroczy magiczną granicę jeszcze w tym tygodniu?
Wysyp „pandemicznych inwestorów”
W badaniu zbadano także grupę nowych inwestorów tzw. „inwestorów pandemicznych. To potoczne określenie grupy osób, które po raz pierwszy zainteresowały się rynkiem kryptowalut po wybuchu pandemii Covid-19 w marcu 2020 r. Nowi inwestorzy to głównie mężczyźni (64%) i są znacznie młodsi od inwestorów tradycyjnych. Średni wiek „nowych” to 36. Natomiast starzy wyjadacze mają średnio 51 lat. W tej kategorii 54% posiada aktywa kryptograficzne.
Autorzy badania zauważyli także, że nowi inwestorzy indywidualni charakteryzują się stosunkowo niskim poziomem wiedzy finansowej. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszej grupy wiekowej 18–24 lata. Wniosek ten wynika z faktu, iż „nowi” z tego przedziału wiekowego częściej niż tzw. tradycyjni inwestorzy udzielali błędnych odpowiedzi na temat podstaw strategii inwestycyjnej.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Może Cię zainteresować: