Kryptowaluty i AI zagrożeniem dla finansów USA? „Musimy działać zdecydowanie”

Nie wszyscy są ślepo podatni na euforię związaną z będącymi ostatnio na fali kryptowalutami. Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych jest na przykład odmiennego zdania. Janet Yellen stwierdziła, że ​​kryptowaluty stanowią poważny problem dla stabilności finansowej Ameryki. Co konkretnego autorka miała na myśli?

Sekretarz skarbu ostrzega: kryptowaluty zagrożeniem dla stabilności finansowej

Podczas spotkania Financial Stability Oversight Council (FSOC), Yellen zwróciła uwagę na kluczowe zagrożenia dla systemu finansowego. W tym „zacnym” gronie wymieniła kryptowaluty, sztuczną inteligencję (AI) oraz nieruchomości komercyjne. FSOC, powstały po kryzysie z 2008 roku, ma za zadanie monitorowanie ryzyka mogącego zagrażać stabilności gospodarki.

Najważniejszy punkt? Stablecoiny. Pani sekretarz podkreśliła potrzebę wprowadzenia przepisów regulujących je i inne tego typu aktywa. „Rada wciąż wzywa do uchwalenia kompleksowych przepisów dotyczących ich emisji” – zaznaczyła Yellen.

Janet Yellen

AI i nieruchomości komercyjne na celowniku

Sztuczna inteligencja również znalazła się na celowniku FSOC. Choć stwierdzili, że AI może przynieść korzyści w zakresie efektywności, Yellen ostrzegła przed jej możliwym nielegalnym wykorzystaniem. Na przykład w procesach kredytowych. Tzw. „czarne skrzynki” AI, których działania są trudne do zrozumienia, mogą generować błędne lub stronnicze wyniki, stwarzając wyzwania dla instytucji finansowych i organów regulacyjnych.

Kolejnym obszarem ryzyka dla pani sekretarz są nieruchomości komercyjne. Szczególnie w kontekście rosnących stóp procentowych, które wpływają na zdolność sektora do obsługi kredytów. FSOC zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z dźwigni finansowej na rynku funduszy hedgingowych.

Yellen przypomniała również o wyzwaniach związanych z cyberbezpieczeństwem, apelując o zwiększenie czujności. „W obliczu szybko zmieniających się niebezpieczeństw musimy działać zdecydowanie, aby zabezpieczyć kluczowe operacje finansowe.”

FSOC wskazał, że mimo szybkiej reakcji regulatorów na kryzysy w sektorze bankowym w 2023 roku, wciąż istnieją luki, które mogą być niezwykle groźne.

Narodziny FSOC: Odpowiedź na chaos 2008 roku

Geneza powołania FSOC wiąże się bezpośrednio z globalnym kryzysem finansowym z lat 2007–2008, kiedy to światowy system bankowy niemal się załamał. Katastrofalne decyzje dotyczące kredytów hipotecznych, toksyczne aktywa i brak odpowiednich mechanizmów nadzoru doprowadziły do sytuacji, w której nawet największe instytucje finansowe stały na krawędzi bankructwa. Aby zapobiec kolejnemu kryzysowi, Kongres USA uchwalił ustawę Dodd-Frank, w której ramach powołano FSOC.

Ciekawostka? FSOC działa jak supergrupa – coś w rodzaju „Avengersów” świata finansów. Składa się z szefów kluczowych agencji regulacyjnych, takich jak Departament Skarbu, Rezerwa Federalna, SEC i FDIC, a także z przedstawicieli stanowych regulatorów. Sekretarz Skarbu przewodniczy całemu zespołowi.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz