Królewska gra? Najdziwniejsze szachowe nagrody

Szachy znane są powszechnie jako królewska gra. Nagrody w turniejach szachowych jednak często z królewskością mają mało wspólnego. Poznajcie listę najdziwniejszych nagród, o które toczyła się gra. Artykuł powstał przy współpracy z Mistrzem Międzynarodowym Dawidem Czerwem i tak opisuje on swoje szachowe doświadczenia:

Produkty spożywcze

Sponsorem jednego z turniejów były lokalne zakłady przetwórstwa mleczarskiego. Nie wiem co na to sanepid, ale poza pucharem i medalem zdobyłem trzy kilogramy sera.

Z dzisiejszej perspektywy dalej wydaje mi się to urocze! Nigdy nie zjadłem tyle zapiekanek z serem co w kilka tygodni po tamtym turnieju.

Podobną nagrodą może poszczycić się jeden z popularnych streamerów szachowych – CM (Candidate Master) Tomasz Jaskółka. On wygrał 2 kilogramy kiełbasy, która była tydzień przed terminem ważności. Czy może być lepszy sposób na utylizację niesprzedanego produktu niż sponsorowanie turnieju szachowego?

Nie myślcie, że takie nagrody to pieśń przeszłości. W Imielinie szachiści grali Turniej o szynkę świąteczną w 2023 roku. Akurat mogła wjechać na wielkanocny stół zwycięzcy!

Zestaw garnków

Brzmi standardowo, ale jako nagroda dla trzynastolatka? Muszę przyznać, że odbierając nagrodę nie byłem zbytnio zadowolony, ale organizator turnieju wiedział co robi. Wśród nagród było mnóstwo sprzętów “do domu”: garnki, wyciskarki do soków, czajniki, suszarki i odkurzacze. Mamy młodych szachistów z przyjemnością przyjeżdżały na ten turniej rok w rok!

Zdjęcie organizatora turnieju na koniu

Nikt nie gra w szachy dla pieniędzy! Dla każdego zawodowego szachisty liczy się przede wszystkim przyjemność z ogrywania coraz to silniejszych przeciwników.

Z tego mechanizmu skorzystał Mr Dodgy, który zaprosił najsilniejszych szachistów świata do udziału w internetowych rozgrywkach.

Nagrodą było…

zdjęcie organizatora na koniu (z autografem)!

Żywa świnka

W okolicach roku 2003 w Opavie (Czechy) został zorganizowany turniej. Jeden z lokalnych entuzjastów królewskiej gry postanowił wesprzeć inicjatywę i zasponsorował nagrodę. 

Żywą świnkę

Nie miejcie wątpliwości – nagrodą nie był miniaturowy, kanapowy słodziak, a pokaźnych rozmiarów tucznik przeznaczony na szynkę.

Oczywiście zwycięzca nie chciał przyjąć takiej nagrody. Kolejni zawodnicy też odmawiali, aż trafiło na Mistrza Międzynarodowego Jozefa Michenkę, który odebrał żywy inwentarz. Co ciekawe…

…mieszkał w bloku!

Świnka długo się nie nacieszyła pobytem na balkonie, bo już tydzień później został oddana w ręce lokalnego rzeźnika.

Randka z szachistką

Na taką nagrodę mógł liczyć 19-letni arcymistrz Hans Moke Niemann, który zmierzył się przy szachownicy z najpopularniejszą streamerką szachową Andreą Botez (z kanału BotezLive, który współtworzy z siostrą Alexandrą).

Andrea Botez to działająca na twitchu i youtubie szachistka, która zasłynęła występem w gali szacho-boksu oraz boksu.

Jak potoczył się pojedynek?

Niestety kilka miesięcy później wizerunek Hansa wśród szachowej społeczności stanowczo się zmienił. Wyszły na jaw jego liczne oszustwa w grze przez internet, a dodatkowo rozpoczęła się wielomiesięczna batalia sądowa pomiędzy młodym Amerykaninem, a byłym Mistrzem Świata Magnusem Carlsenem i firmą chess.com.

Bitcoin

Tak, zgadza się. Trzeci najlepszy szachista Świata – Hikaru Nakamura zdobył w 2022 roku całego Bitcoina wygrywając internetowy turniej.

Trzeba powiedzieć, że formuła wydarzenia była szalona, bo szachiści przez 80 minut grali ultraszybkie partie na 2 minuty na zawodnika (cała partia musiała zostać rozegrana w 4 minuty!).

Arcymistrz z USA zwyciężył z dorobkiem 154 punktów, a drugi był GM Andrew Tang (142 pkt) i trzeci GM Paravyan (140).

Za drugie i trzecie miejsce zawodnicy otrzymali mniej pokaźne kryptowalutowe nagrody:

II miejsce 2500 DFI (~10 000 $)

III miejsce 500 DFI (~2500 $)

Beczka Whisky

Magnus Carlsen (najsilniejszy szachista wszechczasów) to gracz, który przeczy wszystkim stereotypom na temat “typowego” fana królewskiej gry. Ma cięty język, prężnie rozwija biznesy, a jednocześnie lubi poimprezować!

Swego czasu Norweg tak mocno świętował 22. urodziny, że kolejnego dnia grał jeden z prestiżowych turniejów na mocnym kacu. Podobno nie przespał tej nocy ani minuty.

Partię wygrał, a potem cały turniej. Mało tego – pobił rekord legendarnego Garriego Kasparowa (najwyższy ranking w historii – 2851 elo. Carlsen uzyskał wtedy 2861). 

Ale po fizycznych problemach przyszła pora na moralnego kaca i Carlsen więcej takiej “akcji” nie zrobił, chociaż nie obyło się bez “prowokacji”.

Bo jak inaczej nazwać nagrodę, którą Norweg zgarnął w 2019 roku? Beczka szkockiej whisky (około 250 butelek trunku).

Złoto dla arcymistrza

Co kraj, to obyczaj! A wszyscy dobrze wiemy, że w Szwajcarii na brak złota nie mogą narzekać. Szwajcarscy szachiści mają czas do 2030 roku, bo szachowa fundacja zaoferowała kilogram złota (wartość to około 250 000 PLN) pierwszej osobie, która uzyska tytuł arcymistrza (najwyższy tytuł szachowy) przed 20-tym rokiem życia.

Jeżeli któraś ze szwajcarskich szachistek uzyska tytuł arcymistrzyni to może liczyć na połowę tej stawki – 500 gramów złota!

O złoto zagrasz również w Polsce!

W dniach 14-15 października w Lublinie odbędzie się FlyingAtom Chess Open II – pierwszy antyinflacyjny turniej szachowy. Zawodnicy otrzymają pokaźne nagrody, które zostaną wypłacone w złocie i srebrze!

Pierwsza edycja FlyingAtom Chess Open – Lublin 2022

Takie nagrody to z pewnością bardzo zabawna pamiątka, którą szachiści wspominają nawet kilkanaście lat później. Ale miejmy nadzieję, że szachy będą szły w stronę coraz większego profesjonalizmu, dzięki czemu zawodowcy dostaną większe nagrody…

…w formie pieniężnej, a nie świnkowej!

nagrodaszachyZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz