Koniec z Bitcoinem w Salwadorze? MFW przedstawił nowe warunki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wprowadził nowe ograniczenia dotyczące zakupu Bitcoina przez sektor publiczny w Salwadorze.

Dziś MFW przedstawił nowe warunki dotyczące rozszerzonego programu wsparcia dla Salwadoru. W ramach tego porozumienia opublikowano szereg dokumentów, w tym aktualizację stanowiska personelu oraz oświadczenie dyrektora wykonawczego MFW dla Salwadoru.

Ale zacznijmy od początku. Po pandemii Salwador odnotował znaczne ożywienie gospodarcze, napędzane przez stabilne przekazy pieniężne oraz rozwijającą się branżę turystyczną. Poprawie uległo również bezpieczeństwo kraju, zmalała też inflacja. Zewnętrzne nierównowagi finansowe uległy zmniejszeniu, a operacje wykupu długu pozwoliły na ograniczenie natychmiastowych potrzeb finansowych kraju. Niemniej jednak, mimo postępów, gospodarka Salwadoru nadal boryka się z istotnymi wyzwaniami, takimi jak wysokie deficyty fiskalne, zadłużenie oraz ograniczone zasoby finansowe. Wprowadzenie dolaryzacji jeszcze bardziej wpłynęło na niestabilność finansową kraju.

We wrześniu 2021 roku Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który uznał Bitcoina za legalny środek płatniczy. Rząd prezydenta Nayiba Bukele wdrożył to rozwiązanie, aby zwiększyć dostęp do usług finansowych i promować nowoczesne technologie.

Administracja prezydenta Bukele zapowiedziała, że podczas jego drugiej kandencji mandat skupi się na przezwyciężeniu obecnych wyzwań gospodarczych oraz pobudzaniu wzrostu gospodarczego w ramach programu wspieranego przez MFW.

Teraz zaś, zgodnie z nowym memorandum technicznym wydanym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, sektor publiczny Salwadoru nie może dobrowolnie akumulować Bitcoina. Ponadto memorandum zakazuje emisji długu publicznego lub tokenizowanych instrumentów finansowych, które byłyby indeksowane do Bitcoina lub denominowane w tej kryptowalucie, jeśli oznaczałoby to zobowiązanie dla sektora publicznego.

źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

W oświadczeniu z 26 lutego br. dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Salwadoru, Méndez Bertolo, podkreślił, że głównym celem rozszerzonego programu finansowego jest poprawa zarządzania, zwiększenie przejrzystości oraz wzmocnienie stabilności finansowej kraju. Fundusz dąży do przyciągnięcia dodatkowego wsparcia finansowego od Banku Światowego, Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju oraz innych instytucji regionalnych.

Bertolo zaznaczył, że ryzyka związane z Bitcoinem są łagodzone poprzez nowelizacje ustawy o Bitcoinie. Zmiany te precyzują status prawny kryptowaluty oraz usuwają jej kluczowe cechy jako środka płatniczego. W rezultacie akceptacja Bitcoina będzie dobrowolna, podatki nadal będą płacone w dolarach amerykańskich, a zaangażowanie sektora publicznego w projekt Bitcoin zostanie ograniczone.

Co czeka Salwador?

Nowe warunki pożyczki od MFW zaostrzają poprzednie zobowiązania rządu Salwadoru dotyczące ograniczenia działalności gospodarczej związanej z Bitcoinem. Przypomnijmy, że w lutym br. Samson Mow, dyrektor generalny Jan3 i zwolennik państwowej adopcji Bitcoina, zwrócił uwagę na niejasne sformułowania MFW dotyczące dalszej możliwości zakupu Bitcoina przez Salwador.

Co ciekawe, mimo ograniczeń narzuconych przez MFW, prezydent Bukele kontynuuje zakup tej najpopularniejszej na świecie kryptowaluty – dziś poinformował o zwiększeniu rezerwy państwa do 6100 BTC.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz