Koniec chojrakowania dla banków! Od teraz nie będą mogły odmówić współpracy branży kryptowalut!

Koniec chojrakowania dla banków! Od teraz nie będą mogły odmówić współpracy branży kryptowalut!

To koniec dla banków, które odmawiały współpracy branży krypto. W dniu 5 lutego 2025 roku Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) ujawniła 175 dokumentów dotyczących praktyk stosowanych podczas administracji Bidena wobec firm kryptowalutowych. Publikacja nastąpiła tuż przed przesłuchaniem Senackiej Komisji Bankowej USA na temat debankingu, czyli odcinania firm związanych z kryptowalutami od dostępu do usług finansowych. Dokumenty rzucają nowe światło na tzw. ,,Operation Choke Point 2.0″, ujawniając presję, jaką FDIC wywierała na instytucje finansowe, aby wstrzymywały usługi dla klientów związanych z kryptowalutami. Nowa, pro-kryptowalutowa administracja w FDIC postanowiła dobrowolnie ujawnić te materiały, aby pokazać skalę wcześniejszych działań przeciwko branży.

Regulacja przez wyczerpanie – FDIC zmuszała setki banków do debankingu

Dokumenty wskazują, że FDIC naciskała na banki, aby całkowicie zawieszały operacje związane z kryptowalutami, nie podając żadnych formalnych powodów. Korespondencja ujawnia, że gdy banki próbowały negocjować warunki lub uzyskać więcej informacji, FDIC odpowiadała milczeniem, trwającym nawet kilka miesięcy. W niektórych przypadkach instytucja wydawała wytyczne nakazujące całkowite wstrzymanie wszelkich działań związanych z kryptowalutami i technologią blockchain. Paul Grewal, dyrektor prawny Coinbase, który aktywnie walczył przeciwko debankingowi, skomentował ujawnione materiały, określając działania FDIC jako ,,regulację przez wyczerpanie”.

Jego zdaniem FDIC celowo przeciągała procesy i wprowadzała niejasne regulacje, aby zmusić banki do rezygnacji z obsługi firm kryptowalutowych.

Zaskakujący zwrot akcji

Co ciekawe, podczas przesłuchania w Senacie zarówno Republikanie, jak i Demokraci zgodzili się, że odmawianie bankowości na podstawie preferencji politycznych było niesprawiedliwe. Senator Elizabeth Warren, znana z krytycznego podejścia do kryptowalut, niespodziewanie dołączyła do debaty i zadeklarowała chęć współpracy z prezydentem Trumpem oraz Kongresem w celu zakończenia praktyk debankingu. W swoim liście do prezydenta nie wspomniała wprost o kryptowalutach, skupiając się na szerokim zjawisku odcinania klientów od usług finansowych. Według jej analizy, w ciągu trzech lat zgłoszono tysiące przypadków niesprawiedliwego debankingu, a ponad połowa z nich dotyczyła czterech największych banków: Bank of America, JPMorgan Chase, Wells Fargo i Citigroup.

Co dalej? Nowa polityka FDIC wobec kryptowalut

Z nową administracją FDIC i zmianą polityczną w Waszyngtonie, wcześniejsze działania antykryptowalutowe prawdopodobnie zostaną wstrzymane. Travis Hill, nowy przewodniczący FDIC, zapowiedział przegląd nadzoru nad firmami kryptowalutowymi, a także zastąpienie restrykcyjnego pisma FIL 16-2022, które zobowiązywało banki do zgłaszania każdej współpracy z firmami krypto. FDIC ma również współpracować z Prezydencką Grupą Roboczą ds. Rynków Aktywów Cyfrowych, co może oznaczać bardziej przyjazne regulacje dla kryptowalut w USA. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących miesiącach instytucje finansowe znów będą mogły bez obaw świadczyć usługi firmom z sektora blockchain.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz