Kolejny rekord na Bitcoin ETF

W ciągu tygodnia fundusze ETF oparte na Bitcoinie przyciągnęły rekordowe 3,1 miliarda dolarów. To bezprecedensowy wynik, który potwierdza rosnącą adopcję kryptowalut jako kluczowego elementu współczesnych strategii inwestycyjnych. Co stoi za tym sukcesem? Jak wpływa to na globalny rynek finansowy? W tym artykule analizujemy, dlaczego Bitcoinowe ETF-y zdominowały rynek i jakie wyzwania oraz możliwości niesie za sobą ten dynamiczny rozwój.

Skąd sukces ETF’ów?

Według danych pozyskanych od SoSoValue, w minionym tygodniu do bitcoinowych ETF-ów wpłynęło dokładnie 3,38 miliarda dolarów – to aż o 102% więcej niż tydzień wcześniej. Co ważne, był to już siódmy z rzędu tydzień z dodatnim bilansem. Na czele funduszy związanych z Bitcoinem wciąż pozostaje iShares Bitcoin Trust zarządzany przez BlackRock. Zgromadził on aktywa o wartości prawie 49 miliardów dolarów. Dla porównania, Grayscale Bitcoin Trust, choć posiada spory kapitał (21,6 miliarda dolarów ) od dłuższego czasu notuje odpływy. Ciekawostką jest, że bitcoinowe ETF-y radzą sobie znacznie lepiej, niż złoto w czasach jego świetności. Kiedyś złote ETF-y były postrzegane jako rewolucja na rynku, ale ich debiut w pierwszym roku przyniósł „zaledwie” 309 milionów dolarów kapitału.

Źródło: https://sosovalue.com/assets/etf/us-btc-spot

Bitcoin ETF na światowym rynku

Dane CoinShares potwierdzają, że fundusze związane z branżą krypto przyciągnęły w zeszłym roku aż 37 miliardów dolarów. To sporo – w szczególności, że jeszcze kilka lat temu kryptowaluty były postrzegane jako nisza. Amerykańskie ETF-y dominują na rynku, choć część inwestorów w Europie – zwłaszcza w Niemczech, Szwecji i Szwajcarii – postanowiła ostatnio zrealizować swoje zyski. W innych częściach świata, jak Australia, Kanada czy Hongkong, napływy nadal utrzymują się na wysokim poziomie, generując w sumie około 70 milionów dolarów kapitału (i to tylko w ciągu ostatnich 7 dni).

Wpływ ETFów na rynek krypto

Historyczny wynik ETF-ów bitcoinowych zbiegł się z osiągnięciem przez BTC nowego ATH – 99 655,50 dolarów. Choć psychologiczna bariera 100 000 USD wciąż nie została pokonana, to obecna wycena bitcoina na poziomie około 98 500 dolarów pokazuje, że ,,Ojciec Chrzestny” wszystkich kryptowalut trzyma się mocno. Wzrost zainteresowania funduszami ETF pokazuje, że inwestorzy – zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni – zaczynają traktować bitcoina jak poważny instrument finansowy. Możemy spodziewać się, że sukces ETF-ów przyspieszy regulacje w innych krajach, które dotychczas podchodziły do kryptowalut z dystansem. Im większa adopcja, tym większe możliwości dla rynku, choć trzeba pamiętać, że tak duże napływy kapitału mogą wprowadzać dodatkową zmienność.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz