Kiedy wieloryby inwestują w memecoiny?

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Królem kryptowalut jest Bitcoin, natomiast poza nim inwestorzy stawiają również na liczne altcoiny. Oprócz BTC najwyższą kapitalizacją pochwalić się mogą Ethereum, Tether, Solana, BNB, XRP, Cardano, Lido Staked ETH czy Avalanche. Do altcoinów zalicza się też liczne memecoiny, a na rynku stale pojawiają się nowe projekty. W ostatnim czasie wzrostem zainteresowania cieszą się memecoiny Meme Kombat oraz Sponge V2 mogące również zainteresować wieloryby inwestujące w waluty memowe.

fot. materiały partnera

Kim jest wieloryb na rynku kryptowalut?

Za wieloryby uznaje się inwestorów posiadających ogromne ilości kryptowalut. Dlatego w sposób automatyczny mogą oni kontrolować i manipulować cenami walut cyfrowych, chociażby poprzez sprzedaż lub zakup dużych ilości konkretnej kryptowaluty.

Wieloryby na rynku kryptowalut mogą być podmiotami fizycznymi oraz instytucjonalnymi (np. fundusz inwestycyjny, giełda kryptowalut). Natomiast nie każdy inwestor mogący pochwalić się dużym kapitałem i licznym portfelem kryptowalut jest wielorybem. Większe znaczenie ma zdolność do wpływu na rynek.

Wielokrotnie działania wielorybów mają negatywny wpływ na rynek. Wskazać tutaj trzeba na działania tzw. pump and dump. Oznacza to sztuczne zawyżanie ceny cyfrowego aktywa, a następnie szybką sprzedaż. W krótkim terminie wartość kryptowaluty rośnie, ale też szybko spada. Natomiast określone działania wielorybów mogą być z korzyścią dla rynku (np. zaangażowanie się w rozwój technologii blockchain, wspieranie i inwestowanie w nowe projekty).

Jest kilka sposobów, aby rozpoznać działania wielorybów, tj.:

  • Analiza wolumenu transakcji oraz zmiany cen – zakup lub sprzedaż dużych ilości kryptowalut prowadzi do wahań ich kursu, widać też wyraźny wzrost wolumenu handlu.
  • Śledzenie aktywności w mediach społecznościowych i na forach internetowych – do informacji przekazywanych przed media – tradycyjne i społecznościowe – należy pochodzić z dużą ostrożnością, natomiast warto analizować wszelkie sygnały.
  • Analiza techniczna i fundamentalna – analiza techniczna pozwala określić trendy, wsparcia i opory, analiza fundamentalna – wartość kryptowaluty w dłuższej perspektywie czasu. Wieloryby inwestujące w waluty cyfrowe mają w swoich działaniach m.in. strategię HODL (ang. hold on for dear life) – długoterminowe trzymanie aktywów dla zysków. Projekt jest wówczas dokładnie analizowany pod względem technologii, twórców i adopcji przez rynek.

Dogecoin – memecoin numer 1. na rynku

Dogecoin (DOGE) z kapitalizacją na poziomie ponad 13 mld USD jest najpopularniejszą walutą memową na rynku. Token zadebiutował już w 2013 roku. Początkowo był to żart na temat mema doge z psem Shiba Inu. Natomiast moneta szybko zyskała ogromną popularność w mediach społecznościowych. Obecnie cena DOGE to około 0,09 USD, natomiast rekordową wartością był poziom 0,7316 USD, co miało miejsce w 2021 roku. Wówczas był to wynik promowania monety m.in. przez Elona Muska, czy możliwej współpracy z Burger Kingiem.

Na przestrzeni lat na zmianę ceny Dogecoina wpływ miały również wieloryby. Na przykład w I kwartale 2023 roku wieloryby posiadające w portfelu ponad 10 mln monet DOGE dodały aż 1,47 mld tokenów DOGE do swoich portfeli. Innym przykładem jest listopad 2023 roku, kiedy krypto wieloryby zainwestowały w Dogecoina 230 mln USD. Wskazać trzeba także na przeniesienie znacznych sum tokenów po łańcuchu bloków od lutego do czerwca 2023 roku. Łącznie przeniesiono 6,8 mln tokenów $DOGE o wartości ponad 550 tys. USD.

Twórcy nowych projektów w obszarze meme coinów mają nadzieję na dorównanie przynajmniej sukcesowi Dogecoina. Z perspektywicznych tokenów memowych wymienić należy projekty Meme Kombat oraz Sponge V2


Meme Kombat

Meme Kombat – token oparty na blockchainie Ethereum. Projekt powinien przyciągać środowiska innych meme coinów. Platforma skupia się na walczących postaciach memów (w 1. sezonie będą to Milady, Baby Doge, Doge, Floki, Kishu, Mong, Pepe, Pepe2, Shiba, Sponge i Wojak). Użytkownicy mogą obstawiać walki, a więc model biznesowy porusza również obszar gier i zakładów. Projekt będzie rozwijany oraz dostosowywany do trendów i preferencji graczy. Twórcy będą między innymi wprowadzać nowe rodzaje bitew i nagrody. Platforma oferuje duże wartości użytkowe, jest też bezpieczna. 

fot. materiały partnera

Użytkownicy na pewno docenią też akcenty humorystyczne i dobrą grafikę. Całkowita podaż tokenów MK wynosi 120 milionów. Według różnych analiz po debiucie giełdowym cena tokenów może urosnąć nawet 10-krotnie. Obecnie trwa przedsprzedaż tokenów Meme Kombat w cenie 0,257 USD za MK. Od 28 grudnia (od 17:00 czasu polskiego) rozpocznie się 9. etap przedsprzedaży w cenie 0,268 USD za MK. Potrwa on do 4 stycznia, kiedy rozpocznie się ostatni etap przedsprzedaży (0,279 USD za MK).

Sponge 2

Sponge V2 – kolejna edycja tokena Sponge opartego o mechanizm Stake-to-Bridge. Przypomnijmy, że po debiucie $SPONGE urósł w tydzień o 340 proc., a rekordowa kapitalizacja przekroczyła 100 mln USD. Token Sponge wciąż cieszy się dużą popularnością, natomiast Sponge V2 obiecuje większą użyteczność. Token ma też zapewniać integrację z oryginalnym ekosystemem $SPONGE. Ulepszona wersja pierwowzoru ma mocne fundamenty wzrostowe po premierze, jak było w przypadku walut cyfrowych Memecoin ($MEME) i Bonk ($BONK).

fot. materiały partnera

Zwłaszcza że twórcy ujawnili plany dotyczące gry „play-to-earn”, która pojawi się w 2024 roku i pozwoli inwestorom zarabiać więcej tokenów $SPONGEV2. Inwestorzy mogą bezpośrednio nabywać tokeny Sponge V2 lub stakować $SPONGE z puli V1 i zakupić tokeny z puli V2.

Podsumowanie

Czas pokaże, czy i ewentualnie w jakim stopniu wieloryby krypto zaangażują się w nowe projekty – Meme Kombat oraz Sponge V2. Oba tokeny mają perspektywy dla pokaźnych wzrostów, natomiast należy pamiętać, że rynek altcoinów, w tym również monet memowych, jest bardzo dynamiczny i nieprzewidywalny. Analiza działań wielorybów i podążanie za trendem wiąże się bowiem z ryzykiem związanym z manipulacjami ceną i fałszowaniem wolumenem obrotu. Dlatego ważniejsza jest odpowiednia strategia inwestycyjna oraz dywersyfikacja portfela inwestycyjnego dla zmniejszenia ryzyka poniesienia straty. Bezpieczniej jest obrać długoterminową strategię pozwalającą osiągać zyski w dłuższym terminie bez względu na działania dużych uczestników rynku.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Może Cię zainteresować:

AltcoinKryptowalutymeme coinymeme tokenwieloryb
Komentarze (0)
Dodaj komentarz