Bitcoin wciąż nie może przebić poziomu 85 000 USD. Od 12 marca BTC osiągał maksima dziennych świec pomiędzy 84 000 a 85 200 dolarów, ale nie udało się zamknąć powyżej 84 600 USD. Bitcoin obecnie znajduje się w tzw. „strefie niczyjej” na wykresach o krótszych interwałach czasowych, takich jak 1-godzinny wykres. W takim kontekście rynkowym ruchy cenowe charakteryzują się niepewnością i dużym ryzykiem, ponieważ sprzeczne nastroje uczestników rynku spotykają się z zewnętrznymi wydarzeniami, które mogą wywołać zmienność. Zbliżające się posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), zaplanowane na 18-19 marca, może doprowadzić do znacznych wahań kursów. Kluczowa decyzja dotycząca stóp procentowych zostanie ogłoszona 19 marca o godzinie 14:00 czasu wschodniego (ET).
99% szans, że stopy procentowe pozostaną bez zmian
Według narzędzia FedWatch od CME istnieje 99% prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe na poziomie 4,25%–4,50%. Tylko 1% szans wskazuje na ewentualne cięcie stóp o 0,25%. Pomimo tego, wielu uczestników rynku uważa, że ewentualne niedźwiedzie ruchy cenowe związane z brakiem zmiany stóp procentowych są już uwzględnione w obecnych wycenach aktywów. Z tego powodu większą uwagę skupia się na przemówieniu przewodniczącego Fed, Jerome’a Powella, które nastąpi po ogłoszeniu decyzji FOMC. Według analityków jego retoryka będzie prawdopodobnie jastrzębia, co może wywrzeć presję na ryzykowne aktywa, w tym kryptowaluty.
Powell będzie odnosił się do aktualnych danych makroekonomicznych:
Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) pozostaje na poziomie 2,8%, wciąż przewyższając cel inflacyjny Fed na poziomie 2%. Wskaźnik PCE (preferowany wskaźnik inflacji Fed) wynosi 2,5%–2,6%, co nie daje podstaw do natychmiastowych obniżek stóp procentowych. Ponadto stopa bezrobocia w USA pozostaje na stosunkowo niskim poziomie 4,1%, a gospodarka odnotowała wzrost PKB o 2,3% w IV kwartale 2024 roku. Bitcoin musi zamienić poziom 85 000 dolarów we wsparcie, aby otworzyć sobie drogę do wzrostów w kierunku 90 000 dolarów. Jeżeli ma to osiągnąć, BTC/USD musi odzyskać pozycję powyżej 200-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA) na wykresie dziennym. Bitcoin spadł poniżej tego poziomu 9 marca, po raz pierwszy od sierpnia 2024 roku. Jednym z możliwych katalizatorów wzrostu dla BTC może być rosnące zainteresowanie funduszami ETF opartymi na Bitcoinie. Jeszcze nie tak dawno, bo 17 marca fundusze te odnotowały napływ 274 milionów dolarów, co jest największą wartością od 4 lutego!
Scenariusze dla kryptowaluty Bitcoin – wzrosty czy spadki?
Jeśli Bitcoin nie zdoła przebić się powyżej 85 000 dolarów, analitycy wskazują na potencjalne spadki do przedziału 70 530–66 810 dolarów. Granica 69 272 dolarów może być istotnym poziomem testowym, który zniweluje cały wzrost cenowy („Trump pump”) związany z wyborami prezydenckimi w USA. SuperBitcoinBro, anonimowy analityk kryptowalutowy, zaznaczył, że „najgorszy scenariusz” dla BTC zakłada wsparcie na poziomach 71 300 i 73 800 dolarów, które mogą stać się kluczowe na wykresach dziennych, tygodniowych, a nawet kwartalnych. Z kolei popularny trader Nebraskangooner zaznaczył, że decyzja FOMC jest „dziką kartą” i podkreślił, że BTC musi odzyskać poziom 86 250 dolarów, aby potwierdzić byczy scenariusz.
Czy BTC zdoła odbić się powyżej kluczowych poziomów, czy też czeka go dalsza korekta? Odpowiedź poznamy już wkrótce.