Karnawał DeFi trwa, gdy Grayscale dodaje launchpady AI

Artykuł zawiera treści sponsorowane.

Grayscale, znana firma zarządzająca aktywami, dodała nowe projekty, takie jak HYPE, VIRTUAL, ENA czy JITO to listy Top 20 tokenów, które warto mieć na oku od początku nowego roku.

Wśród dodanych tokenów znalazły się też takie, zasilające platformy AI oraz aplikacje DeFi. W ten sposób firma chce wyznaczyć nowe kierunki na rok 2025. Na aktualizowanej kwartalnie liście projektów znalazły się m.in. tokeny takie jak Hyperliquid (HYPE), Ethena (ENA), Virtuals (VIRTUAL), Jupiter (JUP), Jito (JTO) i Grass (GRASS). 

Każda z tych nowinek wykorzystuje jeden z trzech trendów w tym sektorze: bardziej przyjazne środowisko regulacyjne w Stanach Zjednoczonych, nowe osiągnięcia w sferze zdecentralizowanej sztucznej inteligencji lub dynamiczny rozwój ekosystemu Solana. Virtuals i Grass to platformy AI, Hyperliquid to wysokowydajna sieć warstwy 1 (L1), zaś Ethena, Jupiter i Jito są aplikacjami DeFi. Dodatkowo, Jupiter i Jito to projekty na Solanie.

Wśród zdecentralizowanych projektów nie brakuje też propozycji memecoinowych: w ostatnim miesiący zeszłego roku pojawił się choćby Meme Index, pierwsza zdecentralizowana platforma oferująca indeksy inwestycyjne skupione w całości na memecoinach, wraz z natywnym tokenem $MEMEX. Zwrot w stronę decentralizacji jest zatem powszechny i można się spodziewać, że trend utrzyma się, a nawet wzmocni w roku 2025.

fot. materiały partnera

Źródło: Grayscale

„Oprócz prezentacji nowości nadal ciągniemy tematy z poprzednich kwartałów: rozwiązania w zakresie skalowalności na Ethereum, tokenizację i zdecentralizowaną infrastrukturę fizyczną, tzw. DePIN”, wyjaśnia Grayscale. W obszarze wyznaczonym przez zeszłoroczne tematy mieszczą się projekty takie jak Optimism (OP), Chainlink (LINK) i Helium (HNT). 

Grayscale dodaje też, że platformy smart contract, takie jak choćby Ethereum, Solana, Avalanche czy Sui, mogą stać się najbardziej konkurencyjnym segmentem rynku w sektorze aktywów cyfrowych. Rosnąca popularność alternatywnych sieci L1 częściowo tłumaczy fakt, że ETH w roku 2024 miał gorsze wyniki niż konkurenci, wyjaśnia Grayscale.

Trendy i tendencje w sektorze krypto

Kryptowaluty odnotowały spore zyski po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Wielu komentatorów jest zdania, że to dopiero początek, a pozytywne nastawienie Trumpa do cyfrowych aktywów oznacza dalsze korzyści dla sektora.

Trump obiecał, że kluczowe organy regulacyjne obsadzi ludźmi o przyjaznym nastawieniu wobec kryptowalut. Mówi się, że ma ambicje, by uczynić Stany Zjednoczone światową stolicą kryptowalut. Skorzysta na pewno obszar DeFi z możliwością stakingu, z kolei tokenizacja aktywów w świecie rzeczywistym (RWA) i agentowa sztuczna inteligencja staną się katalizatorem adopcji, jak twierdzą eksperci, których zapytaliśmy o zdanie jeszcze w grudniu.

„W Stanach Zjednoczonych po zwycięstwie Trumpa zapanowała widać zwrot, który pozwala na optymistyczne prognozy. USA mają szansę stać się światowym liderem w tym sektorze, i to jeszcze przed końcem 2025 roku”, mówi Raj Brahmbhatt, CEO firmy Zeebu, kojarzonej z rozwojem sieci Web3.

W szczególności powyższe dotyczy aplikacji DeFi na Solanie. TVL tych aktywów wzrosła z 1,5 miliarda dolarów w styczniu do prawie 8,5 miliarda w grudniu, jak wynika z danych opublikowanych na DefiLlama.

Jito, platforma stakingowa na Solanie, odnotowała miesięczny przychód z opłat priorytetowych w wysokości ponad 100 milionów dolarów w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Oczekuje się też, że agency AI przyjmą znacznie ważniejszą rolę w społecznościach zdecentralizowanych, jak zapowiada J.D. Seraphine, CEO firmy Raiinmaker, twórcy rozwiązań Web3 AI. Staking kryptowalut i trading on-chain to obszary typowane na pierwsze sektory, które wykorzystają najnowsze osiągnięcia sztucznej inteligencji. 

Przyszłość jest zdecentralizowana

Wraz z początkiem nowego roku obserwatorzy rynku wskazują możliwe kierunki rozwoju sfery aktywów cyfrowych. Z powyższego wynika, że największe przebicie mają szansę osiągnąć projekty, które łączą w sobie kilka popularnych tendencji. Skutecznie robi to na przykład nowy memecoin Meme Index, który oferuje staking z wysoką APY, zdecentralizowane zarządzanie pozostające w rękach społeczności, a także wyróżnik w postaci agregacji aż czterech memecoinowych indeksów w jednym miejscu.

Dołącz do przedsprzedaży Meme Index!

fot. materiały partnera

Posiadacze natywnego tokena Meme Index będą mogli wspólnie decydować o składzie poszczególnych indeksów i o dalszych kierunkach rozwoju projektu. Jest to nie tylko zachęta do tradingu i bacznego obserwowania sektora wraz z nowo pojawiającymi się tokenami, ale też nauka logiki DeFi. 

Decentralizacja finansów (DeFi) i zdecentralizowane aplikacje (dApps) mają potencjał radykalnie zmienić tradycyjny system bankowy i wiele innych sektorów, eliminując pośredników i oferując większe bezpieczeństwo, przejrzystość oraz innowacyjne usługi. Rozwój infrastruktury blockchain i nowych modeli biznesowych otwiera drogę do bezpośredniej wymiany wartości między użytkownikami, tokenizacji aktywów i automatyzacji procesów. Mimo wyzwań związanych z integracją, użytecznością i regulacjami, rosnące zainteresowanie i inwestycje sugerują, że decentralizacja będzie odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości cyfrowej gospodarki i społeczeństwa.

Meme Index
Komentarze (0)
Dodaj komentarz