Kapitalizacja rynkowa stablecoinów osiągnęła nowy rekord wszechczasów na poziomie 168 miliardów dolarów po 11 miesiącach nieprzerwanego wzrostu.
Z najnowszych danych opublikowanych przez serwis DefiLlama wynika, że całkowita kapitalizacja rynkowa stablecoinów jest obecnie najwyższa w historii. Jak się okazuje, prześcignęła nawet ostatni szczyt, z którym mieliśmy do czynienia w marcu 2022 roku.
Stablecoiny mają potencjał
Powyższe dane nie obejmują algorytmicznych stablecoinów, których wartość jest utrzymywana za pomocą mechanizmów algorytmicznych, a nie jest powiązana z aktywami zewnętrznymi, takimi jak fiat lub złoto.
Rynek stablecoinów osiągnął rekordowy poziom 167 miliardów dolarów w marcu 2022 roku, ale wkrótce potem – pod koniec roku – odnotował spadek do 135 miliardów dolarów.
W ostatnim czasie Jednym z wyróżniających się graczy na rynku stablecoinów był FDUSD, który doświadczył dramatycznego wzrostu kapitalizacji rynkowej, osiągając 3,89 mld USD. Wzrost ten był częścią większego wzorca wzrostu w całym sektorze.
Zdaniem analityka Patricka Scotta, znanego w przestrzeni kryptowalutowej pod pseudonimem „Dynamo DeFi”, jest to znak, że „nowe pieniądze wchodzą do kryptowalut”. „I właśnie w ten sposób osiągnęliśmy nowy rekord wszech czasów. Całkowita kapitalizacja rynkowa stablecoinów, z wyłączeniem stajni algorytmicznych, jest obecnie najwyższa w historii, przewyższając poprzedni rekord z początku 2022 r.” – napisał na platformie X.
Chociaż Scott nie spekulował, co spowodowało wzrost, zauważył, że „handel detaliczny jest w jakiejś formie od co najmniej ośmiu miesięcy”.
Rekordzistów jest kilku
Na chwilę obecną zdecydowanym liderem wśród stablecoinów jest Tether. Wkrótce po rozpoczęciu 2024 roku kapitalizacja rynkowa USDT wyniosła 91,69 mld USD. Dotychczas odnotowywał on stałe miesięczne wzrosty, a w sierpniu po raz pierwszy osiągnął kapitalizację rynkową przekraczającą 117 mld USD. Dobrze radzi sobie również Circle stablecoin USDC. Osiągnął on kapitalizację rynkową w wysokości ponad 34 miliardów dolarów. To jego najwyższy jak dotąd wynik w 2024 roku, choć stablecoinowi wciąż daleko do rekordowego poziomu 55,8 miliarda dolarów, którym mógł się pochwalić w czerwcu 2022 roku.
Tymczasem z danych CCData możemy dowiedzieć się, że wolumeny obrotu Stablecoin spadły w lipcu o 8,35 proc. do poziomu 795 mld USD z powodu niższej aktywności handlowej na scentralizowanych giełdach. Raport wskazuje na rozporządzenie w sprawie rynków aktywów kryptograficznych, które wzbudziło obawy o przyszłość USDT w Europie, jako czynniki przyczyniające się do spadku aktywności handlowej stablecoinów na scentralizowanych giełdach w lipcu. Trend ten utrzymał się w sierpniu, a wolumen obrotu na rynku wynosi obecnie nieco ponad 46 miliardów dolarów.