Branża kryptograficzna bacznie śledzi poczynania i nastroje rządów państwa z całego świata. W tych obserwacjach można się naprawdę pogubić. Przede wszystkim dlatego, że już nie tylko USA skupiają naszą uwagę. Pozostałe państwa co chwila zmieniają swoje nastawienie do kryptowalut i ciężko być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Najnowsze zalecenie wydała właśnie Kanada. Jakie jest aktualne stanowisko tego państwa?
Kanada jak chorągiewka na wietrze?
Jeszcze na początku roku wszystko wskazywało na to, że kanadyjski regulator pójdzie śladami SEC i weźmie się za konkretne porządki na rodzimym rynku kryptowalut. Obawiano się wówczas, że regulacje pójdą za daleko i uczynią rynek zbyt scentralizowanym i kontrolowanym przez organy państwowe. Zupełnie inny wydźwięk ma najnowszy raport komisji Canadian House, który zawiera 16 zaleceń dotyczących tego, jak rząd powinien uregulować branżę opartą o technologię blockchain. Stała Komisja Parlamentarna ds. Przemysłu i Technologii (INDU) zwróciła się do rządu kanadyjskiego o uznanie blockchain, za rozwijającą się branżę z potencjałem tworzenia miejsc pracy i wspierania wzrostu gospodarczego. Ponadto członkowie parlamentu zarekomendowali, by rząd chronił prawo obywateli do samokontroli i uznawał stablecoiny za odrębne od innych kryptowalut.
Zobacz też: Ananasowa rezydencja i kreskówka na YouTube. Na co jeszcze kierownictwo FTX trwoniło pieniądze klientów?
Raport optymistycznie przyjęty przez Coinbase
Omawiany raport został dobrze przyjęty przez Coinbase, która często zwracała uwagę na brak jasności przepisów i wrogość ze strony Stanów Zjednoczonych, gdzie ma swoją siedzibę. Firma wykazała szczególny entuzjazm do rekomendacji komitetu, dotyczących stablecoinów. Rekomendacje te opowiadają się za „wyjątkowym podejściem regulacyjnym” do takich aktywów. Aktualnie stanowisko Kanady w sprawie stablecoinów jest takie, że są to papiery wartościowe. Tego podejścia nie podziela dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) również uważa, że stablecoiny to papiery wartościowe. Potwierdza to niedawny pozew przeciwko Binance, w którym SEC zarzuca firmie, że jej stablecoin BUSD, to nic innego jak rodzaj papier wartościowego.
Może Cię zainteresować: